Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobrý večer, i dnes jsme tady s Hyde Parkem, což je jako vždy prostor pro vás a pro vaše otázky, srdečně vás u něj vítám. Pro mnohé se stal symbolem zavedení poplatků u lékaře, byl to právě on, kdo byl pravou rukou bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a právě on se teď exministra zastává v kauze stíhání kvůli údajně nevýhodné smlouvě na provoz letecké záchranky. To vše je Tomáš Cikrt, bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví a my se ho budeme ptát, jak to bylo s leteckou záchrankou podle něj a také co jsou vlastně léky, jestli to náhodou nejsou spíš jedy. Na to vše se ptejte vy hlavně naše hosta, jsme rádi, že se na nás díváte. Dobrý večer, já vás vítám u nás ve studiu.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Dobrý večer.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tomáš Julínek v posledních týdnech, jeho jméno se skloňuje právě nejvíc v souvislosti se smlouvou na provozování letecké záchranné služby.
redaktorka:
Úterý 19. dubna, protikorupční policie oznamuje, že obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Důvod? Provozování vrtulníků letecké záchranné služby. Jméno obviněného policie tají. České televizi ho nakonec o 3 dny později potvrzuje dozorující státní zástupkyně.
Petr VAŠEK, redaktor ČT /Události, 22. 4. 2013/:
Je to Tomáš Julínek, nemáme špatnou informaci?
Darja DUNAJOVÁ, dozorující státní zástupkyně /Události, 22. 4. 2013/:
Ne, nemáte špatnou informaci, můžu to jméno potvrdit.
osoba:
Nebudu nic komentovat.
redaktorka:
Případ se týká smlouvy o poskytování letecké záchranné služby z roku 2008, kterou se soukromými firmami DSA a Alfa Helicopter podepsal právě tehdejší ministr Julínek, obě firmy tehdy společně vyhrály tendr. Protikorupční detektivové ale tvrdí, že tímto obchodem přišel stát o skoro 800 milionů korun, státní subjekty by prý mohly stejné služby poskytovat daleko levněji. Jedna letová hodina u soukromých společností stojí podle trestního oznámení 135 tisíc korun, náklady armády jsou 50 a policie dokonce jen 35 tisíc korun. Společnost DSA se proti finančním výpočtům okamžitě ohradila a podala trestní oznámení.
Tomáš ZDECHOVSKÝ, mluvčí DSA /Události, 22. 4. 2013/:
Máme náklady spojený s pořízením vrtulníku, se zaškolením personálu, ty samozřejmě organizace typu policie a armáda nemá.
Jan PEJŠEK, mluvčí ministerstva obrany /Události, 22. 4. 2013/:
Není v tom amortizace vrtulníku, není v tom nákup náhradních dílů, nejsou v tom platy posádky.
redaktorka:
Proti obvinění se nakonec ohrazuje i sám Julínek a proti zahájení trestního stíhání podává stížnost. Na stranu bývalého ministra se přiklání i premiér a předseda ODS Petr Nečas. Čísla o škodách jsou podle něj nesmyslná, naopak poslanec za Věci veřejné Jiří Štětina tvrdí, že na nevýhodnou leteckou záchrannou službu upozorňoval už v minulosti. Jaké jsou tedy skutečné náklady na jednu letovou hodinu a co vztahy bývalého ministra s majiteli obou firem? A jak se na celý případ dívá Julínkův blízký spolupracovník Tomáš Cikrt?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
To bude naše dnešní téma, přesně to, o čem jsme se dnes, nebo o čem jste teď slyšeli a já připomenu ještě jednu věc, znáte to, naši adresu www.hydeparkct24.cz. To je to nejdůležitější, co potřebujete vědět, abyste se dostali k nám sem do studia pomocí nebo prostřednictvím internetu, prostřednictvím našeho chatového okna, které právě na této stránce najdete. No, a abych nezapomněl, můžete samozřejmě také telefonovat, budete u nás vítáni. Pojďme na otázky, slyšeli jsme hodně o záchrance, začneme rovnou s ní. Web, Ondřej: "dobrý večer, Julínek možná způsobil škodu téměř 800 milionů korun, neměl by být uvalen do vazby jako David Rath? Proč převedl Julínek provozování letecké záchranky z rukou ministerstva obrany a vnitra do rukou dvou soukromých firem? Proč je v nadaci jedné z nich?" Tak tam je několik otázek a já tedy, jestli dovolíte, tak já to vezmu trošku na přeskáčku. Pojďme nejdřív začít tou prostřední, abychom si to celé uvedli? Proč tedy převedl Julínek nebo Tomáš Julínek provozování letecké záchranky z rukou ministerstva obrany a vnitra do rukou dvou soukromých firem?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tak tady panuje omyl v tom, že se tu najednou za Julínka zjevili soukromí provozovatelé letecké záchranné služby. Oni vznikli v 90. letech a poskytují tu službu už dlouho. To, co řešil Tomáš Julínek, je, na kolika stanovištích bude armáda a vnitro a na kolika tito soukromí, soukromí poskytovatelé.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Protože tolik jich nebylo v té době, až po tom roce 2007.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tolik míst, ale bylo jich poměrně dost.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, přesně tak.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
A to se pohybovalo o jednotky, takže ta služba tu vždycky byla, takže Julínek nic neprivatizoval. Tady jde o to, zda policie může takto jednoduše porovnávat cenu, kterou si myslí, že má armáda oproti těm soukromým provozovatelům. Víte, já si myslím, že Česká republika je na rozcestí a lidé jaksi vyvolali poptávku po tom, že politické strany jsou špatné, politici jsou špatní a politické rozhodování je špatné, ale já si myslím, že to je cesta do pekel, pokud se bude kriminalizovat politické rozhodování. Prostě někdo má představu, že leteckou záchranku má dělat stát a někdo má představu, že leteckou záchranku mohou dělat i soukromé subjekty, protože kdybychom chtěli seriózně porovnat co, jaké náklady má armáda a vnitro, museli bysme jít dovnitř jejich rozpočtů. To nejsou jenom ty peníze, které jakoby dostává, dostávají od ministerstva zdravotnictví na tuto službu, a to je, tam je někde zakopaný ten pes, o kterém policie nemluví, já neznám to, text toho obvinění, a který nezná ani veřejnost.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tak nikdo nekriminalizuje, v této chvíli je to pouze ve vyšetřování a bude na nezávislém soudu. Nicméně.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, ano, ale rozumíte, jde o politické rozhodnutí, čili, když je vzneseno obvinění.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ta čísla hovoří naprosto jasně, v tom obvinění se jasně říká, a koneckonců to zaznělo i v příspěvku, 137 tisíc korun na straně soukromých provozovatelů versus 50, respektive 35 401 koruna u těch soukromých, respektive u těch, u policie a u armády, tohle to je částka, kterou vy rozporujete, že to nejsou skutečné náklady?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, samozřejmě, protože vy, to porovnáváte hrušky a jablka. Je.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Já cituji, jsem citoval přesně z toho /nesrozumitelné/.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Promiňte, opravíme to, tedy policie porovnává pravděpodobně hrušky s jablky. Prostě armáda a vnitra fungují jinak než ta soukromá společnost. U té soukromé společnosti to vidíte všechno, protože tak dopadlo i to výběrové řízení, čili vy vidíte každou tu položku, je to rozepsané, víme, jaká je ta celková konečná částka a my nevidíme, jaké další náklady má armáda a navíc je iluzorní si myslet, že armáda s vnitrem by mohly obhospodařovat celou republiku, na to neměly ani vybavení, ani vrtulníky a ve světě to tak není, že armáda a vnitra má jiné úkoly než poskytovat leteckou záchrannou službu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Nicméně ty peníze, které plynuly do té záchranné služby, rok od roku stoupaly, samozřejmě s jedním malým výkyvem, ještě před, tuším, 15 lety to bylo někde kolem částek 150 milionů korun ročně, dnes je to 430 milionů korun a právě po tom roce 2007 to stouplo řádově asi o 50 milionů korun. Není tam ukázka toho, že by se to dalo dělat levněji?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
To je ukázka, že si někdo může myslet, že by se to dalo dělat levněji, ale objevily se evropské předpisy, podle těch bylo třeba taky upravit ten vozový park nebo, jak bych to nazval, vrtulníkový park.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Letecký park, řekněme.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Letecký park, děkuju. A samozřejmě všechny náklady stoupají, čili znovu, my můžeme vést, pane redaktore, klidně celý Hyde Park debatu o té ceně. Ani vy, ani já ale neznáme ty výchozí parametry. Nevíme, jak funguje rozpočtování uvnitř armády, neznáme ceny leteckého benzinu a podobně, můžeme to vést nekonečně a ta debata je oprávněná a ta debata se může vést i v pravolevé politické diskusi. Dělá to soukromník levněji, nebo to dělá stát levněji? A počkejte.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobrá, tak tohle to posuzování těch částek.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Dovolte mi ještě jednu poznámku. Policie tady přišla s velmi tvrdým, jasným stanoviskem, stát to dělá levněji a kdo nasmlouval podle policie dražší službu, má být obviněn, ale tohle je skutečně kriminalizace politických rozhodnutí. Až to bude u vlády levice a třeba vytvoří jednu zdravotní pojišťovnu, já přijdu sem k vám, připravím si to a přednesu vám výpočty, že jedna zdravotní pojišťovna bude mnohem dražší než více zdravotních pojišťoven.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobrá, ať se toho chytne policie, bude vést šetření, tak nějakým způsobem.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
A policie to bude znova posuzovat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tam bude někdo, nějaký profesionál, který bude, já tomu rozumím.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ale chápete, že se vám snažím vysvětlit, že toto není dobrá cesta.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobrá, nechme peníze stranou, ale jsou tam další otazníky. Například proč sedí v nadaci v jedné z nich, tedy divák jasně naznačuje ty problémy nebo ty vazby, které se objevily, pokud je to všechno v pořádku a pokud tedy tam nebyly žádné peníze, tak proč Tomáš Julínek je napojen určitým způsobem, určitě víte, o čem hovořím, na nadaci jednoho z majitelů té letecké společnosti?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ta otázka by měla znít, proč Tomáš Julínek, poté, co dávno odešel z politiky, poté, co přestal být ministrem zdravotnictví, souhlasil s tím.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
I tak můžete tu otázku položit. Proč Tomáš Julínek vůbec.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, a já ji tak pokládám, já ji tak pokládám.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pojďme tam dát to slovíčko vůbec.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, proč vůbec, protože neměl důvod vstoupit do, nevstoupit do něčeho, co je transparentní. O té nadaci se ví, ví, každý může se podívat do jejich zpráv, kam dává peníze.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Vám to připadá v pořádku, vám to připadá v pořádku, že ministr, který rozhodoval a i kdyby, řekněme, to bylo všechno v pořádku, který rozhodoval a.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ne, mně připadá, že.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dával veřejné peníze na nějakou službu, se pak dostane do konfliktu jaksi nebo vstoupí do vazby s touto nadací?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Že exministr, který je venku z politiky, přijal jako lékař členství v této nadaci.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
I morálně vám to připadá v pořádku?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Já v tom morálně nevidím žádný problém, ale zase jako někdo ho vidět může a je to jako asi legitimní, jak se říká, pohled.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A neměli by právě politici, když vím, že vy nejste politik, neměli by právě se vyvarovat takovýchto podezření a těch problémů, aby vůbec jsme se o tom museli my dva tady bavit?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, měli, kdyby Tomáš Julínek chtěl být teďka ministrem zdravotnictví, tak by to nějakým způsobem musel vyřešit, ale on odešel z politiky dávno poté, co přestal být ministrem, 4 roky poté, co už není ministrem, se objevilo toto obvinění policie.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Divák se ještě ptá, zeptáme se, jestli by neměl být ve vazbě? To, o tom si myslíte co?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, já si myslím dvě věci. Jako laikovi mi připadá, že tam David Rath je příliš dlouho, čili takové to zneužívání vazby trošičku mně to tím voní. A kdybych já mohl říct, tak řeknu: "Pusťte Davida Ratha domů." Ale jinak jsou to dvě zcela odlišné věci. Tomáš Julínek uspořádal výběrové řízení, na základě kterého tu máme fungující leteckou záchrannou službu a policie ho neviní z toho, že si vzal nějaké peníze do kapsy, ale pouze se domnívá, že to bylo předraženo.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Že jí předražil. Policie se domnívá, že tu službu předražil, že mohla státní kasa nebo naše peníze, 800 milionů korun.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ne, dokonce se ani nedomnívá, že ji předražil, ona se domnívá, že soukromý dopravce je dražší než státní a já už jsem vám naznačil, co policie nezvážila.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
To se vracíme zpátky k těm penězům, ano.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Takže vrátím se k tomu, když to u Davida Ratha, aspoň jak to znám z novin, z televize, tak dneska nejen obvinění, dneska už i to podal státní žalobce na soud, tak tam se píše o organizované činnosti celé skupiny lidí, jejíž pravděpodobně byl David Rath hlavou a o penězích, které šly do konkrétních kapes a v tom já vidím obrovský rozdíl.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobrá. Uvidíme, jak soud posoudí případ Tomáše Julínka.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, samozřejmě.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Nicméně radíte mu? Bavili jste se o tom?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Komu?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
S Tomášem Julínkem.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Už jsem se lekl, že Davidovi Rathovi. On by se lekl taky.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ne, ne, nepředpokládám. Tam, tak bujné představy jsem neměl.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, podívejte. Já jsem v přátelském vztahu s Tomášem Julínkem, ale nejsme nějací intimní přátelé, kteří by se stýkali pravidelně. My se vidíme jednou za půl roku, viděli jsme se, já nevím, jestli to je měsíc, dva, a dokonce, jak se objevila tato zpráva o letecké záchrance, tak jsme spolu ani nemluvili a zatelefonovali jsme, jestli po nějakých 4 dnech, takže to je asi můj kontakt s Tomem Julínkem. Já jsem.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
To znamená, že on vás nežádal o radu, co má dělat, jestli má vystupovat, narážím například na to, že se nevyjádřil v médiích, což, jestli byste mu poradil, aby se k tomu vůbec vyjádřil.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, možná bych mu poradil, aby se vyjádřil, ale možná by to bylo špatně, jo. Takže tím já si úplně nejsem jist. Já jsem člověk, kterej razí zásadu, hned, když se něco děje, hned se k tomu vyjádřit, nenechat nějakou takovouhle ošklivou slinu jen tak lítat někde, ale Tomáš Julínek asi to má promyšlené a myslím si, že chtěl počkat, až přejdou všechny takové ty první, až si všichni vystřílí své patrony a já jsem přesvědčen, že on určitě se bránit bude a bude to, jak je jeho dobrým zvykem, velmi promyšleným, postupným způsobem, a já nemám žádnou obavu, pane redaktore, že by se u soudu neobhájil.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Web, další otázka. Hana: "Firma Alfa Helicopter sponzorovala ODS, ODS jí přihrála zakázku. Je ODS financována z veřejných zakázek? Je náhoda, že Alfa Helicopter je propojena s nadačním fondem, ve kterém sedí Tomáš Julínek a který financuje institut náměstka Hroboně?" Všechny věci, o kterých jsme hovořili a které jsou veřejně známé. Jak se na to díváte vůbec na to spojení politiky, soukromých firem, zakázek a tak dále v tomto konkrétním případě?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Víte, to propojení tady existuje, existuje ve všech stranách. Je dokonce přirozené, pokud zase řekneme, že musíme vytvořit nějakou bariéru, tak stejně nějaké vztahy budou, akorát o nich nebudeme vědět. Já jsem zastánce toho, ať tyto vztahy existují, ale ať jsou transparentní, to je obecná poznámka. K tomu, k ODS a k přihrávání zakázek já nemůžu sloužit. Já nejsem členem ODS, ale myslím si, že financování stran politických je u nás obecný problém a nemá ho jenom ODS, takže, že by byla financována z veřejných zakázek, je nesmysl. Že dostala peníze od jedné firmy, to je asi pravda a ať vám odpoví z ODS, jaká je jejich politika vůči sponzorování těchto firem. Nesouvisí to s touto zakázkou.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Váš názor, měla by se ta praxe změnit nějakým způsobem nebo ukazuje se, že je špatná ta praxe třeba, že by měla dojít k nějaké změně?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, můžeme si o tom udělat malý seminář, ale já nejsem příznivce takových těch represivních opatření, které pak všichni mazaně obchází a nejsou dohledatelné. Já jsem zastánce transparentnosti. Ať se to ví a ať se volič rozhodne: "Dobře, tak ODSka dostala 200 tisíc od Helicopter, hraje to pro mě roli, nebo ne? Dám jí hlas, nebo nedám?" A to je to, co jsem říkal na začátku. Buď žijeme v systému, který je založen na politických stranách, na soutěži politických stran a zúčtujeme s nima u voleb a kdo krade a kdo je korupčník, tak ho zavřeme, ale politická rozhodnutí nekriminalizujme.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ona je otázka i, v jakém stavu ta politická scéna v tuto chvíli je potom, co se objevují další a další kauzy, jestli to nenahrává právě tomu, že lidé už jsou znechuceni tou situací.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, ale my nemáme přeci jinou volbu než soutěž politických stran. Pokud budeme tak znechuceni, že uvěříme různým tajtrlíkům, kteří nám slibují, že všechno bude lepší a lidé budou lepší, tak se dostaneme na scestí a skončíme u diktatury.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Web a Jiřina Holubová: "Jak si mám představit leteckou soukromou záchrannou službu? V každém kraji je připravená, plně vybavená helikoptéra s posádkou a 24 hodin denně čekají na zavolání?"
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Je to přesně tak? A jsou placené tyto služby právě za to čekání?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Podívejte, to financování je vícezdrojové, tam jsou samozřejmě peníze za poskytnuté výkony ze zdravotního pojištění a pak je tam samozřejmě to, že mají přístroj, který, jak už jsem říkal, vrtulník odpovídá předpisům pro leteckou záchrannou službu a jsou to evropské předpisy a samozřejmě i to čekání nebo snad chceme, aby se pak někde hledala posádka? A já znovu upozorňuju na to, že letecká záchranná služba perfektně funguje. Řekněte mi jeden příklad, kdy byl problém s leteckou záchrankou.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
To nikdo nezpochybňuje, to nikdo v tomto případě nezpochybňuje, my se bavíme o penězích.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ale to je důležité vědět, že to je založené i na tom, že se čeká.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Řekněte mi jednu věc. Co se stalo s těmi helikoptéry, když se jako laik zeptám, s těmi, co byly před tím, než na ten trh vstoupil soukromník nebo do těch míst, kde nebyly, abych byl úplně přesný.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Co se stalo s helikoptérama, to se zeptejte těch, co tam služby poskytovali. Jak už jsem.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Protože ta policie a armáda ty helikoptéry dál musí mít nebo je nějakým způsobem musí držet. Nebylo právě výhodnější mít lidé, piloty třeba, kteří byli placeni armádou, kteří musí být placeni stejně.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Pokud já vím, tak jejich helikoptéry neodpovídaly evropským předpisům, takže to si můžeme hrát na to, že jsme je mohli, můžeme, já jsem slyšel, že v Rusku se používají stroje 30 let staré, občas padnou, ale taky se dají použít.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
No, mohli jsme je inovovat, otázka je, jestli by to nevyšlo levněji.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, víte, jak to bývá s těma inovacema.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
To nevím, máte vy nějaké informace?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, od vás z médií. Že když se inovují staré.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A myslíte, že v tomto konkrétním případě by třeba to zase byl problém?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ne, ne, v tomto konkrétním případě jsem rád, že leteckou záchrannou službu u nás poskytují profesionálové, záchranáři na moderních strojích. A ještě jedna poznámka. To nejsou nějaké firmy nějakých šílených kapitalistů, kteří chtějí co nejvíc vydělat. Ty firmy vznikly na zelené louce a založily je sami záchranáři, proto tak perfektně fungují.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Facebook, další otázka, Zdeněk: "Uzavřel byste jako soukromá osoba Tomáš Cikrt nevypověditelnou smlouvu? Asi ne, že? Tak proč Ministerstvo zdravotnictví České republiky uzavřelo nevypověditelné smlouvy na provoz letecké záchranné služby? Je náhoda, že všechny zlodějské smlouvy," říká náš divák, "jsou nevypověditelné?"
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
A tak já bych to neporovnával s jinýma, s jinýma smlouvama. Já nevím, jestli ji tu máte, tak se můžeme podívat, jak je to přesně formulováno. Určitě je obtížně vypověditelná.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Vycházím, vycházím i z citace doktore Hegera, ministra zdravotnictví, který přiznal, že do roku 2016 je ta smlouva velmi těžce vypověditelná.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Velmi těžce vypověditelná, to je rozdíl.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Téměř nevypověditelná.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ale rozumíte, může být.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Za určitých sankčních podmínek a tam je otázka.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Taková, taková citlivá smlouva na záchranu lidských životů snadno vypověditelná, že tu přijde nějaký ministr, a protože.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A co když se ukáže, že ta smlouva, nedej Bože, je třeba opravdu nevýhodná, tak bude nevypověditelná?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Pak vypověditelná je, to ať mi ani můj milý pan ministr Heger, kterého mám rád a velice si ho vážím a máme spolu přátelský vztah a tímto ho zdravím, pokud se náhodou, utrpěl ten tu situaci, že mě musí sledovat, což doufám, že ne, tak ho tímto zdravím, ale říkám, že ta každá smlouva, kterou uzavřel stát a schválila vláda, je za podmínek, že ta smlouva není plněna, že není naplněna ta služba nebo že se objeví problém, je vypověditelná.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ale sami dobře víme, že spousta smluv je tak velmi těžce vypověditelná za extrémně sankčních.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
A to bych vám zase řekl, tak to víte vy zase, tak mi dejte příklady a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Divák třeba tady mluví o opencard, kdyby to byl takový problém, tak by se to nějakým způsobem vytvořilo.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, ale já toho moc o opencard nevím.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ne, se tady bavíme o této smlouvě a já se bavím o slovech třeba ministra zdravotnictví, který řekl.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, a já vám vysvětluju, proč je obtížně vypověditelná, protože jde o citlivou věc, o záchranu životů, o drahou techniku a já chápu, že taková smlouva ji nelze snadno vypovědět, ale.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Takže to je odpověď, protože to je velmi složité, je to velmi nákladné, proto.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, ale zároveň tvrdím, že vypověditelná je jako každá smlouva a že.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Určitě, ale proto je tak dlouze vázaná do roku 2016.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tu smlouvu, o všem věděla vláda, ta má svoje odborníky, přeci to není jenom Tomáš Julínek, lidé, kteří posuzují, kteří posuzují tyto smlouvy.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tak abychom to shrnuli, cena je podle vás přiměřená, to je v pořádku, ale ta smlouva v zásadě je standardní.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
O ceně můžeme diskutovat, ale nelze ji kriminalizovat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Takže tam není žádný problém?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Já ho tam nevidím.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Zeptám se ještě na jednu vaši citaci. Je to snaha dostat Julínka do tepláků, ale nemůže uspět.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Já se musím smát, protože já říkám paní redaktorce: "Toto tam nepište," ale sám, když přednáším.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Napsala.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
O médiích, tak přeci víme, že když řekneme něco tam nepište.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Vy jako novinář musíte vědět, že když vám někdo řekne: "To nepište," že to znamená automaticky: "To tam napište."
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, ano, jsem se sám na sobě pobavil. No, tak to je expresivní výraz. Já jsem o tom tak jako pak uvažoval a řekl jsem si, že ta policie to jistě myslí dobře a to, že je zatažena do kriminalizace politických rozhodnutí, že ji to časem přejde a že se jí rozsvítí, protože ona nekonala na základě vlastního nějakého podnětu. To bylo trestní oznámení dané jedním z politiků, jedním z politiků z jisté politické strany.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tak, a mě vlastně nezajímá to expresivní vyjádření, ale to, co jste tím myslel, že se jaksi někdo snaží o kriminalizaci Tomáše Julínka. Kdo podle vás a proč?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ne, myslím si, že je tu veřejná poptávka po tom zatočit s těmi zlými politiky, v tomto smyslu jsem to myslel a že když teda už je Rath, vždyť ta otázka o tom svědčí, pane redaktore, když už je Rath v té vazbě, tak by tam měl být někdo, jo, pro vyrovnání, a to já si myslím, že není správné. Takto jsem to myslel, neměl jsem na mysli nikoho konkrétního, já nakonec ani ty lidi z té policie neznám osobně.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Takže spíš byste to viděl jako Tomáše Julínka jako oběť nějakého systému, ne jako politického komplotu?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, trošku, ano, ano, trošku mám pocit, že se hledá oběť.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A že se jím stal Tomáš Julínek.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, on, já si myslím, že se jím nestane.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Facebook, další otázka, Simona: "Jak zvládli záchranáři podle vašeho názoru dnešní výbuch v Divadelní ulici? 43 zraněných lidí není málo."
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tak jednak bych chtěl vyjádřit soucit s těmi lidmi, kteří jsou zranění. Mám k tomu i osobní vztah, protože můj syn zpívá v Dětské opeře Praha a každý týden nacvičuje v Národním divadle a my rodiče se pak s dětmi vracíme tou uličkou, ve které došlo k výbuchu, k tomu výbuchu mohlo dojít kdykoliv, například v době, kdy je tam zácpa. Ale dotaz je na něco jiného. Já můžu jenom vzdát holt všem členům Integrovaného záchranného systému, v tomto případě je to ten pražský systém, od záchranky až po hasiče a jsem rád jako občan, že u nás tyto služby fungují tak skvěle.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dalo by se něco zlepšit na záchranném integrovaném systému? Nebo je to systém podle vás, který funguje perfektně, ty složky jsou skvěle vycvičené, koneckonců asi z vaší zkušenosti na ministerstvu.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Víte, já, já, pokud si vzpomenu všechny možný nehody a hromadné události, tak si myslím, že fakt funguje perfektně. To, že každý systém lze zlepšit, to vědí nejlíp ti sami záchranáři, protože oni neustále nacvičují tyto situace a to, že je tak s přehledem zvládají na úrovni jakékoliv vyspělé západní země, zaslouží obdiv a nikoliv šťourání, co by ještě mohli zlepšit.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
No, tak, ale někdy to šťourání může, může vést právě k tomu, abychom se třeba.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
To nebylo na vás.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dospěli k tomu, že může fungovat ještě lépe.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
To už je právě systém, který je sám schopen se učit a zlepšovat. Já jim věřím a myslím si, že to je v pořádku.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Na facebooku další otázka od Jana Horáčka: "Proč dnes zraněné převáželi záchranáři do Motola? Nebyla nějaká jiná nemocnice blíž? Nebo je to podle nějakého předem napsaného postupu, který se musí dodržovat bez ohledu na to, kde to bouchne?"
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Myslím si, že nemá dotazující úplně přesné informace, protože záchranáři rozváželi zraněné do několika nemocnic. Mají to vždycky velice promyšlené, konzultují to s těmi nemocnými, a také záleží na typu zranění, jsou lehčí, těžší, na tom v jaké části těla, opět musím jenom říci, že postupovali naprosto perfektně a že i v těch samotných nemocnicích, kde fungujou takzvané traumatologické plány, zase jsou připraveni na to, že když jim zavolají: "Hele, tady se něco stalo, je tu několik desítek zraněných," oni už ví, co mají dělat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Jak to funguje? Právě jsme slyšeli i v Událostech o tom takzvaném traumaplánu. Jak to funguje v takovém případě? Vyčlení se jedna nemocnice?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Opět, i nemocnice si nacvičují, jo, to není, že najednou jsou překvapeni, co se stalo, oni to mají všechno secvičené. Oni ví, co mají dělat. Oni ví, že když jim zavolají ze záchranky nebo od hasičů, že se něco děje, tak ví přesně, co mají dělat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Jak to funguje v takovém systému? To znamená, vyčlení se část nemocnice nebo přestane nabírat, jak si to má laik představit? Co se v takovou krizovou situace stane?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
To jsou pružná rozhodnutí v každé nemocnici. Každá nemocnice jednak má určité kapacity vždycky, jako musí počítat s takovými událostmi, někdy, když, a pokud jsem dobře informován, v tomto případě to nebylo nutné, ale někdy se zastaví třeba určité operace a nechají se volné ty sály pro nutné řešení těchto situací, čili umí si s tím poradit, je to organizační věc a ředitel, který by, velké fakultní nemocnice v případě Prahy, který by to neuměl zvládnout, tam nemá co dělat, ale dneska takové ředitele nemáme.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Takže všechno fungovalo v pořádku, což je dobrá zpráva. Web, divák: "Dobrý večer, v minulosti jste pokáral Čechy, že chodí hodně k lékaři a že konzultují," nebo "konzumují," pardon, "nadměrné množství léků. Nenapadlo vás někdy, že si lidé sami léky nepředepisují? Není chyba v systému, kdy jsou lékaři motivováni farmaceutickými firmami?" Tak tam je několik otázek najednou. Pojďme se zastavit u té zajímavé otázky na tom, jestli u nás Češi hodně chodí k lékaři nebo nadmíru?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tak ten bezprostřední efekt poplatků byl, že se snížily ty návštěvy, ale samozřejmě a my jsme to říkali od začátku, že efekt regulačních poplatků trvá 2, 3 roky a pak musí nastoupit ty nutné reformní změny, ale kvůli té naší turbulentní politické situaci k tomu nedošlo. A.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pardon, to znamená co, podle vás se jaksi vyčerpal.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
To znamená, že už další efekt nemůžeme čekat, další nějaký výrazný efekt těch poplatků. Dneska spíš slouží jakýsi stabilizační prvek, protože pro zdravotnická zařízení je to sice malá, ale jistá částka cash, kterou mají k dispozici.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
To znamená co? Byl byste třeba pro to zvýšit ten poplatek, aby zase nastoupila určitá regulační.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ne, ne, ne, já bych byl za to, aby skutečně došlo k reformě zdravotnictví, aby si skutečně lidé mohli vybírat ze zdravotních plánů, aby se skutečně změnily zdravotní pojišťovny, ale to bysme měli další hodinu debaty.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ale my se k tomu poplatku, tuším, určitě ještě dostaneme. Léky?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, ale že konzumují lidé, promiňte, že vám, jsem si dovolil číst.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ne, ne, je to vaše otázka.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Nadměrné množství léků, o tom jsem přesvědčen. Víte, lidé léky nedoceňují. Na jedné straně říkají: "Je to chemie a my léky nepotřebujeme," ale přitom, když budete mít nemocné dítě onkologickou nemocí, budete rád za tyto léky, protože dneska zachraňují životy. Na straně druhé zejména senioři užívají příliš mnoho léků najednou. Průzkumy uvádějí 8 až 9 léků najednou, ale dělal se průzkum pojišťovny, který odhalil i takové extrémy jako 23 léků předepsaných v jeden den nebo přes 100 léků předepsaných za rok. Čili, co teď ti lidé mají dělat? Samozřejmě je to věcí lékařů, je to věcí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Přesně tak se divák ptá. Nenapadlo vás někdy, že si sami lidé nepředepisují?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, samozřejmě, napadá mě to dnes a denně a debatuju o tom s lidmi na besedách, které pořádám ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, každý klub seniorů nebo nějaká organizace, která by chtěla takovou besedu, může se obrátit na SÚKL a můžeme tam přijet, ale abych se vrátil k té otázce.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Si děláte reklamu trochu.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
To je reklama na bezplatnou knihu, kterou vydal stát. Je to na zvýšení lékové gramotnosti. Ale já bych se vrátil k té otázce, lidé si sami léky nepředepisují, předepisují je lékaři, ale my chodíme s jistým očekáváním. My chodíme k lékaři jako na obřad a očekáváme rozhřešení v podobě vydání toho receptu. To je i chyba trošku naše, pacientů. Musíme tedy na tom pracovat s lékaři sami. Musejí zdravotní pojišťovny se ptát lékařů, proč předepisujete najednou tolik tohoto léku, když ostatní vaši kolegové nikoliv? A my pacienti? Vy jste se spletl, řekl jste jiné slovo místo konzumují, komunikují, ale to je dobré slovo. Měli bychom více komunikovat s lékaři o našich lécích. Měli bychom se bát a měli bychom zahodit takové předsudky, že nesmím vypadat blbě a nesmím obtěžovat pana doktora. Čím víc se budeme ptát, tím možná budeme mít léků méně, protože zjistíme, že jich tolik nepotřebujeme a musíme říct našemu panu doktorovi, jako jiné léky od jiných lékařů užíváme a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Kde se ten zvyk vzal, jít k doktorovi, lék, okamžitě si vzít lék, místo toho třeba počkat nebo řešit.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Je to taková celková medicinalizace naší společnosti. Prostě čekáme nějaký zázrak od toho léku a přitom léky přináší pomoc a úlevu, pokud jsou dobře indikovány, pokud jsou na správnou nemoc, ale nepřináší zázraky a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Divák se ptá ještě na ten, na tu jednu věc, a to je, pokud podle něj, zda to není chyba v systému, zda to náhodou není tak, že lékaři rádi předepisují ty léky, protože koneckonců někdo za nimi stojí.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Lékaři jsou lidé jako vy nebo já, jsou mezi nima fantastičtí lékaři, tak jako moje paní je teďka v nemocnici, nebudu dělat reklamu, chovají se k ní fantasticky, ale, ale samozřejmě někteří se nechají i zlákat na nekalou motivaci a předepisují těch léků víc, než mohou. Někteří, někteří také předepisují léky, protože prostě jsou zvyklí, žijí v nějakém stereotypu, nečtou si ty nové studie, které ukázaly, že některý lék už není to ono, ale tady píše divák, dotýká se spolupráce s farmaceutickými firmami. Já si myslím, že jedním z velmi dobrých opatření by byla takzvaná generická preskripce, laicky řečeno, lékař by na recept nepsal název léku, ale účinnou látku a ten lék by vybrali v lékárně. Protože málo platný, to, co nás léčí, je ta účinná látka, ne ta značka toho léku, ale tomu se u nás lékaři strašně brání a asi to nikdy neprojde, ale v některých zemích to funguje.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
No, a nebyl by ten problém, proč se tomu brání mimo jiné lékaři, protože oni by ztratili kontrolu nad těmi léky a tu kontrolu by právě získaly lékárny, které by pak mohly, a koneckonců to byl jeden, protože to není novinka, o které teď hovoříte, o tom se mluví již delší dobu, právě lékárníci by mohli být ti, kteří by pak vlastně rozhodovali spolu s farmaceutickými firmami, co koneckonců dají /nesrozumitelné/.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ale oni už tam nemají tak velký prostor, protože to je lék, který je zdanitelný.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ale oni ty léky prodávají, to znamená, že oni mohou potom říct: "Dáme radši tento acetylsalicylát, než ten druhý."
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, no, právě, že ne, on by mohl jenom za acetylsalicylovou, ve stejném množství.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
No, jistě, ale takových, takových léků je na trhu několik.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, ano, ale ve stejném množství, ve stejné síle, ve stejné lékové formě, čili, čili s jedním.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ale i přesto takových léků je několik.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
S jiným, s jinou nálepkou nahoře, jo, ale já bych nechtěl křivdit lékařům. Někteří lékaři možná se brání kvůli tomu, že jim vyhovují užší vztahy s farma firmama, ale někteří lékaři mají i své odborné důvody, protože třeba tvrdí, že si pacient zvykl na jméno toho léku. Samozřejmě by to vyžadovalo, vyžadovalo by to změnu v uvažování jak lékařů, ale i těch lékárníků, aby ti lékárníci skutečně uměli léky zaměňovat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Já se ale právě ptám na to, jestli se potom ta lobby nepřesune do lékáren?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Samozřejmě, ten tlak se částečně, ale ne tak jak dnes u lékařů, protože lékaři dneska mohou být odměňováni například prostřednictvím klinických studií, jo, že jakoby dělají, to lékárník dělat nemůže, ale samozřejmě máte pravdu, ta pozornost by se z firem přesunula na lékárníky a já jako vystudovaný farmaceut lékárníkům věřím.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobrá, to je otázka, jestli jim spíš nefandíte, než že jim věříte.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Víte, já myslím, že v životě člověk musí umět také fandit a já, já jsem vystudoval krásný obor a nestydím se za to, že lékárníkům fandím. Pamatuji si, že jsme byli vedeni k velmi etickému výkonu svého povolání.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Což koneckonců jsou potom debaty, jestli my nemáme příliš mnoho lékáren. U nás je lékárna na každém druhém rohu, v jiných zemích je to regulované.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Nevidím nebezpečí v počtu, no, tak některých je to regulováno tak či onak. Já nevidím problém v počtu lékáren, tam nijak jako jsme průměrně, samozřejmě, když mají v Rakousku hory, mají jich míň a tak, ale vidím spíš problém, aniž bych odsuzoval ty řetězce, ale vidím v tom řetězení, to, že, to, že je hodně lékáren, ale postupně je skupují řetězce a klade to nároky na to, aby se ty řetězce chovaly korektně a aby možná si stát hlídal, protože já stát vidím jako hlídače spíš, hlídače pravidel, aby hlídal, jestli tu nevzniká nějaký nežádoucí monopol.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Facebook další otázka, Anna: "Jak zjistím, že lék, který mi předepsal můj doktor, nepotřebuju nebo že mi škodí nebo že se jiný účinek tluče s jiným lékem, který mi předepsal jiný doktor?"
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
To je výborná otázka. Samozřejmě, že jsme laici, ale nejsme bezbranní. My známe své tělo, žijeme s ním 24 hodin denně, víme, co se nám děje a my musíme se svým lékařem o tom léku hovořit. Lékař, který je ochoten hovořit s vámi o vašem léku a vám to vysvětlit, obvykle není ten lékař, který by vám předepisoval špatně léky nebo dokonce léky, které vám škodí. To by spíš mi byl podezřelý lékař, který není ochoten se mnou o léku mluvit. Čili to první je hovořit s lékařem. A dneska si najdu spousty informací na internetu. Mohu se zeptat v lékárně, mohu se zeptat v lékárně právě na to, na to, zda se mi nějaké léky nebijí mezi sebou. Já radím často seniorům, aby si nejprve udělali svůj seznam léků, protože velmi často zjistíte, že lidi, lidé ani pomalu neví, co všechno užívají, protože něco je ráno, něco odpoledne, večer. Udělá si svůj seznam léků. K tomu si připsat i ty léky a doplňky stravy, což nejsou léky, ale také můžou ovlivňovat účinek těch léků, které jsem si k tomu přikoupil sám a s tímto seznamem zajít do lékárny a lékárník mi řekne: "Hele, bacha, tak tady mezi těmi dvěmi a těmi dvěmi může dojít k nějakým interakcím a mohou vám způsobit to a to," a s touto informací už jdu znova k lékaři a je dobré mít jednoho lékaře, který koordinuje moji léčbu a zeptat se ho na to.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Jste říkal, podívat se na internet. Nebojíte se takové té samoléčby, co si lidé na internetu zjišťují a pak si předávají informace, mnohdy mylné, objevují se i takové případy.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Informace z internetu jsou pro chytré lidi, kteří si umí jaksi vybrat z informací a umí najít nějaký logický postup, jak si informaci ověřit, jinak samozřejmě to je problém naší doby. My žijeme v době, kdy jsme zavaleni informacemi a 90 % z nich jsou balast.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Facebook, další otázka.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ale možná, možná přeci jenom, Státní ústav pro kontrolu léčiv, protože tam já vidím roli státu, má stránky Olécích.cz, to jsou stránky, které jsou ověřené nezávisle na firmách, tam najdete informace o lécích, stejně tak mají třeba stránky Nebezpečnéléky.cz, které varují před padělky a léky, které bychom raději neměli užívat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A co někdy takové to kritizované obcházení doktorů nebo obíhání několika doktorů, kdy si lidé ještě konzultují tu léčbu s dalším doktorem. Není to vlastně pro celý ten systém nebezpečné, je to mnohem dražší a tak dále?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, je to mnohem dražší, ale někdy to bývá nebezpečné pro toho pacienta, zvlášť když nemá, jak už jsem říkal, jednoho koordinujícího lékaře, protože když oběhnu více lékařů, tam proběhne ten obřad, o kterém jsem hovořil, kdy se vydá jako rozhřešení, odpustek receptu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Další, další rozhřešení.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
A pak mám spousty těch receptů, tak samozřejmě to tomu pacientovi škodí. Vždyť se učí i na fakultách ve farmakologii nebo v takovýchto vědách, že když máte víc než 5, 5 látek, tak už určitě ty interakce jsou divoké a je velmi na zvážení, zda tolik léků potřebujete dohromady. Samozřejmě, pokud jste vážně nemocen, máte víc nemocí, jste po transplantaci, tak ano, ale takových případů moc není.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Na to nám navazuje další otázka na facebooku, Jaroslava: "Když čtu příbalový leták u léku, mám pocit, že jej nemůžu jíst, protože všechny možnosti, co by se mi mohly stát, jsou doslova strašidelné. Jak poznám, co je opravdu hrozba a co jen snaha farmaceutické firmy nebýt v případě vzácné komplikace žalována?"
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Toto je otázka, kterou na besedách dostávám velmi často, rád na ni odpovídám.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Máte ji i tady.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Příbalový leták je takový právník dokument, v kterém je napsáno všechno, jak správně tady divačka nebo divák poukazuje, všechno, co tam firma dá, aby byla právně chráněna před tím, že nám jako spotřebitelům v tomto případě neřekle o tom a tom účinku. A my musíme ten leták číst inteligentně. Podívat se, zda jen napsáno, že ten účinek je velmi častý, třeba 1:10, pak musíme počítat s tím, že k tomu účinku dojde, ale musíme zvážit, vždycky užívání léků je zvažování prospěch, rizika. Stojí mi za to ten lék užívat i přes tyto nežádoucí účinky, které se pravděpodobně dostaví, například když mám onkologické, život ohrožující onemocnění, tak jistě akceptuji daleko závažnější nežádoucí účinky. Když ovšem mám nějaký banální lék, tak už je to na zvážení.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
No, to mluvíte asi o extrémním případu, ale v případě nějakých, řekněme, normálních léků ta hrozba, není to opravdu jenom snaha vyvázat se z problémů té firmy a pak co si z toho člověk má vzít?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tak není, my musíme ty informace mít. My se nemáme jich bát, ale máme o nich vědět, a když se nám stane něco nepředvídatelného, to je to, co jsem říkal před tím, musíme hovořit o svých lécích s lékařem, obvykle, když mluvíme s lékařem o lécích, on nám řekne: "Bacha, tady by tento lék může mít to a to," a my už s tím počítáme, a taky by nám měl říct: "Kdyby se vám objevilo to a to nebo něco neočekávatelného," ideální lékař řekne: "Zavolejte mi, budeme to konzultovat." Když nemáte po ruce lékaře, zeptejte se aspoň v té lékárně. A ty nenadálé účinky, když se vám stane něco, co jste nečekali, tak pak se teprve podívejte, jestli náhodou to není, že jste ten jeden z deseti tisíc, kterým se to stalo a pak to řešte samozřejmě. A tam je obvykle napsáno i nějaký postup.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Co dělat v případě.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Máme ho třeba při předávkování, přerušte, poraďte se s lékařem a tak dále.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Web a další otázka. Politolog: "Dobrý den. Zhodnoťte, prosím, reformy zdravotnictví," tady jsou reformy v uvozovkách, "od roku 2007, byly vůbec k něčemu? Pomohly pacientům? Děkuji za odpověď."
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tak my jsme nakročili jenom napůl, protože politická situace, teď myslím o týmu Tomáše Julínka, protože politická situace prostě neumožnila dokončit ty reformy nebo realizovat jejich podstatnou část, bylo to, připomenu, 100 na 100 a ještě v tý stovce, která byla jako za nás, byli lidé, kteří hluboce s tou reformou nesouhlasili, a také ji potopili, ale i z toho málo nebo v té dané situaci hodně, co se podařilo, bych vyzdvihl prolomení některých tabu, na které se daleko lépe dneska panu ministru Hegerovi navazuje. Příprava tří zákonů, které vlastně tam měl mašličkou převázané a mohl hned použít a za třetí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Třeba zákon o zdravotních službách nebo zákon o specifických zdravotních službách?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Zákon, ano, ano, výborně.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
To je ale přesně věc, kterou vy jste nedokázali dotáhnout do konce.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ne, my jsme ji dokázali, ale při 100 na 100 jsme ji neprosadili, když v té stovce nebyli lidé, kteří tomu fandili. To je, kolikrát byly debaty i o víkendech na ministerstvu zdravotnictví, kdy byli přizváni takoví ti rebelové, většinou to byl pan Hovorka a spol ze strany lidové, taky paní kolegyně ze Strany zelených.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dávná doba tomu.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, už je to dneska dávná doba, 4 roky, co jsem odešel a tyhle debaty byly ještě dřív. Byli jim tam k dispozici odborníci, náměstci, vysvětlovali jim to, ale oni prostě nechtěli, a když nechtěli, tak jsme s tím nic nemohli udělat.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Nebyl problém trošku v tom, že vy jste si jako první tu reformu vzali, vzali poplatky, která byla komunikačně vlastně nejsložitější, byl kolem toho největší humbuk, koneckonců vy jste kdysi vzpomínal, že vám to zabralo půlku práce jenom vysvětlovat neustále dokolečka ty poplatky speciálně ve spojitosti s dětmi. Nebyla tohle to chyba, že jste měli nejdřív prosadit ty reformy a pak se vrhnout třeba na poplatky?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, ty reformy byly neprosaditelné, jak jsem vám řekl.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A byly by bývaly byly prosaditelné, kdybyste nezačali zrovna s poplatky?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Nebyly, protože prostě to, to byl postoj těch některých kolegů poslanců, kteří nechtěli, nechtěli za žádnou cenu. I na zlatém podnose by to nechtěli, takže prosadilo se aspoň něco.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Proto jste raději prosadili aspoň poplatky?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Prosadilo se to, že lidé začli uvažovat, kolik co stojí, že ty poplatky dneska představují jistý stabilizační prvek, protože to jsem ještě chtěl doříct, zůstalo za Julínkem finančně stabilní zdravotnictví, které odolalo i tomu obrovskému náporu finanční krize. Já si tedy myslím, že nebyla jiná možnost a jestli jsem špatně komunikovali poplatky, tak možná jsem se někdy vyjadřoval ne příliš hezky, možná vznětlivě a možná jsem nebyl dobrý mluvčí, protože mluvčí má být tak jako trošku se chovat, řekl bych, umírněněji, ale řekněte mi, nerozumí dneska někdo poplatkům? Jsou s nima nějaké technologické problémy?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
No, po těch letech, ale mimo jiné, jaksi Tomáš Julínek byl odvolán, aspoň tak se to prezentovali, kvůli jaksi špatné komunikaci. Vy jste byl jeho pan komunikace.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Vždycky se to musí nějak zdůvodnit, ale jistě jsem udělal jednu chybu, a to, že ten Tomáš Julínek nebyl vnímán veřejností lépe, a to byl můj úkol, ale já jsem se do toho tak nějak jaksi vpravil a vložil, já nejsem prostě rozený tiskový mluvčí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Takže to byla chyba? Berete to dnes tu svoji roli jako chybu?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, tak, pokud vezmu tento jeden aspekt, že lidé nevnímali lépe Tomáše Julínka, tak rozhodně ano, ale jinak všechno ostatní, za tím si stojím.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
No, ale ono je to hodně klíčové, že nevnímali dobře jeho, to znamená, nevnímali dobře reformu, to znamená, že se nemuselo povést třeba vykomunikovat poplatky dobrým způsobem.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ne, prosazení reformy, to byla vnitřní jaksi politická věc, dokonce.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tomu já rozumím, ale jedna věc je jaksi vnitřní, vnitřní věc politická, druhá věc je, jak to vnímá veřejnost a ta veřejnost to vnímala velmi negativně, koneckonců odrazilo se to ve volbách a tak dále.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
A která veřejnost, no, ano, jo, odrazilo se to bezprostředně po těch volbách, i když na poplatky se pak svedlo všechno, i to, že tam.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ale byl to úžasný tahák volební.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, jasně, ale někteří, vést kraje dvě volební období taky znamenalo nějaký výsledek. Myslíte si, že by, že ta veřejnost je tak hloupá, že jenom ty poplatky smetly ty úžasné, dobré krajské představitele? Já si to tak úplně stoprocentně nemyslím, jo, čili bylo těch faktorů víc. A když jsme odcházeli, tak jsme dostali spousty mailů a dopisů a dodnes, proto já tak rád chodím na facebook, protože tam jsou lidé, kteří pochopili, o co šlo a chápou to dodnes a ta naše společnost je rozdělena na půlku a ono se to tak přelévá, že jo, a je čas na to, aby se to přelilo zase ve prospěch levice. Ať levice ukáže, co umí a já jsem rád, když se to přelejvá a jenom bych velmi prosil kolegy z levice, aby přišli s nějakým levicovým, ale konkrétním programem, abysme měli co kritizovat. Zatím nemáme ani to.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tak web a další otázka, my máme otázku, Milda: "Pane Cikrt, nemáte špatný pocit z toho, že jste výraznou měrou pomohl," v uvozovkách, "našemu zdravotnictví do neutěšeného stavu, ve kterém se nyní nachází? Jste sám se sebou spokojen a co byste případně dělal jinak? Děkuji za pravdivou odpověď."
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, tak, pravda je taková, že já jsem ten typ člověka, děkuji pěkně.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Není zač.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Který je sám se sebou spokojen. Já si nemohu pomoct. Já žiju šťastný život, jsem obklopen rodinou, kterou miluji, mám přátele, které mám rád, takže já jsem spokojený člověk a jsem sám se sebou spokojen. Jsem spokojen i s tím, co jsem odvedl na ministerstvu zdravotnictví, s tím, jak se veřejně projevuji. Kromě toho, co jsem říkal o tom, že bych rád, kdyby lidé bývali lépe vnímali Toma Julínka, který je jinak prima chlap. No, a co bych dělal jinak? Byl bych klidnější. Já jsem občas byl takový trošku jak čertík v krabičce. A naše zdravotnictví není v neutěšeném stavu. Naše zdravotnictví až dosud kráčelo docela dobrým směrem a ten směr, který razil Tomáš Julínek, jednou větou, byl ten, abysme měli zajištěnu tu drahou péči, když jde o život. Záchranku a potom léčbu onkologických onemocnění, infarktů, náročných, já nevím, neurologických onemocnění, cosi vzácných onemocněních. Teďka VZP vydala, že nejdražší nemoci stojí 5,6 milionu a tento, a je 22 pacientů takových, je to metabolická nemoc, a tento úžasný solidární systém na to má a Julínek chtěl, aby tento systém byl udržitelný, abysme ty hlouposti a drobnosti za ty drobné peníze, abysme si každý hradili jinak, sami, pardon.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Říkáte, že z toho máte dobrý pocit, že máte dobrý pocit z té práce, nicméně pro určitou část veřejnosti jste vnímán negativně právě proto, že jste byl spojen a koneckonců se to odrazilo i v té kampani, byl jste, byl jste takovým terčem s Tomášem Julínkem, mluvilo se o cikrtovném, julínkovném, dokonce posměšné karikatury sociální demokracie, nebylo tohle to věc, kdy jste si třeba říkal: "Tohle jsem si mohl odpustit, mám tohle to zapotřebí," a tak dále?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
To byly chvíle, kdy jsem si říkal: "Děláme to dobře."
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Naopak, to vás vybudilo ještě.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano, to mě posílilo, protože záleží, kdo vás hodnotí. A když jsou lidé, senioři, já jsem byl na setkání Tomáše Julínka s lidma, kde se tam bavil se seniorama, s babičkama a část veřejnosti prostě tomu rozuměla, rozumí tomu dodnes a část to nepřijala, tak jsme nějak rozdělení v té populace, mě to zas tolik netrápí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
My si dáme první telefonický dotaz dnešního večera. Já jsem Lukáš Dolanský. Dobrý večer. Můžete se ptát. Ano, jste ve vysílání, dobrý večer.
divák:
Dobrý večer.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobrý večer.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Dobrý večer.
divák:
Tady vám volá Jehlička, Říčany.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Dobrý večer.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, ptejte se.
divák:
Já bych se chtěl zeptat pana Cikrta, proč lékárny nemají otevříno v nočních dobách, jako to bejvalo dříve za mého mládí, je mi 68 let.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, tak děkujeme za otázku. Díky.
divák:
A ještě jednu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, samozřejmě.
divák:
Kdyby pan Cikrt vysvětlil, ale přesně, úhradovou vyhlášku, aby to lidi už věděli konečně, jak platíme lékaře.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tak děkujeme za dvě otázky, díky za ně.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, vysvětlovat úhradovou vyhlášku, to se přiznám, že je dost náročné. Prostě nějakým způsobem je třeba stanovit, jaká je, no, možná, že tam je i ta chybička, mně by se líbilo taky, kdyby ta cena práce lékaře byla trošku vyjadřována jinak než v bodech, rovnou korunově, ale je to v jakýchsi bodech a na tom se musí dohodnout ti hráči na trhu. Zdravotní pojišťovny s lékaři. A když se nedohodnou, tak ultimativně to vyhláškou vydá ministerstvo. A je to vždycky kompromis mezi tím, co chceme odborně dosáhnout, aby ti lékaři mohli léčit, ale aby na to také byly peníze.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Jinými slovy takový ceník práce je to, řekněme.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, bohužel to není úplně ceník, ale nazvěme to tak.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, je to bodový, bodové ohodnocení.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Problém je, že jednotlivé segmenty té péče chtějí samozřejmě pro sebe získat co nejvíc a mají dobré argumenty, proč by oni právě měli dostat přidáno a úkolem toho ministerstva je to jakoby pískat. Mně se tenhle systém tak moc nelíbí, já bych radši viděl silnější zdravotní pojišťovny, které by nakupovaly zdravotní péči, ale to je, to je momentálně jaksi za hranicí snů v této politické situaci. A to druhé, co se ptal pan divák telefonicky.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Jehlička, ano.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, podívejte, taky bylo mnohem méně lékáren, tak možná měl štěstí, že bydlel u té jedné lékárny, která teda měla i noční provoz. Dneska se noční provoz zajišťuje nějakou dohodou, mají to na starosti, tuším, kraje a prostě nelze to úplně stoprocentně zajistit.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Mělo by tedy podle vás být lékáren otevřených v noci víc nebo měl by to řešit trh nebo jak by to mělo být?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Já myslím, že, já neznám situaci právě v Říčanech, to je opravdu vždycky věcí konkrétního regionu, ale dneska, dneska přece buď potřebujeme akutní pomoc, pak si zavolejme sanitku a pokud jsme si jako zapomněli koupit lék, tak ten stav, si myslím, není tak vážný, aby to do rána nepočkalo, kdy ten lék je, a pokud je vážný, tak bysme měli jít na pohotovost nebo teda nechat se odvést sanitkou, že jo, to záleží, o jaký stav jde a o jaké léky jde, ale prostě to bysme mohli donekonečna prodlužovat, kde až má být otevřeno, jo. Takže to se řeší, řeší to lékárnická komora dohromady, pokud je mi známo, třeba s obcema a s kraji.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Facebook, Věra Hronová: "Můžete, prosím, porovnat výši spoluúčasti u nás a u ostatních evropských států?"
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Pokud se nemýlím, u nás je spoluúčast pacientů asi 17 %, a to tak odpovídá některým těm severským zemím a v Německu a v takových těch zemích, s kterýma bysme se měli my srovnávat, je to asi 25 %, čili tu jistý prostor je, ale to je sám o sobě údaj, který nestačí. My musíme vědět, v jakém systému se ty které, ta která čísla pohybují a tam bysme se trošku dostali ještě k jiným, k jiným číslům, zkrátka a dobře, to, co u nás určitě platí, že máme jeden z nejvyšších podílů veřejných zdrojů na financování zdravotnictví.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Vy jste se dotkl spoluúčasti nebo divák se dotkl. Další divák se ptá na něco podobného, Igor: "Dobrý večer, co říkáte tomu, že Německo zrušilo regulační poplatky ve zdravotnictví? Děkuji předem za odpověď."
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tak, Německo je bohatý stát a jistě to bylo politické rozhodnutí, doufám, že jim tam žádná policie nevyčíslí, o kolik tedy připravili stát, že nebudou postihováni. Prostě politicky se rozhodli, že politické, že regulační poplatky zruší, asi to má přinést nějaké body a může to být taky důvod ten, že zjistili, že jejich efekt se již vyčerpal, neznám ty pravé důvody, ale myslím, že to vyhlásila přímo kancléřka, tak předpokládám, že jsou zejména politické.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ty důvody byly, ty důvody byly právě ekonomické, kdy vlastně ty pojišťovny byly v obrovských, nebo velkých přebytcích a vlastně jaksi celá politická scéna rozhodla, že pokud jsou pojišťovny v přebytcích, není potřeba hradit regulační poplatek.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
U nás pojišťovny mají problém vyjít s penězi, takže si myslím.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, to znamená, že kdyby nastala ta situace, jako byla, řekněme, před tím propadem ekonomické situace, kdy by pojišťovny opět generovaly peníze, řekněme, nebo generovaly nebo vytvářely nějakým způsobem jiné propady, byla by to podle vás doba nebo termín na to bavit se o zrušení poplatků?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Jedině, kdyby byla zavedena reforma zdravotnictví, která by přinesla nové motivace a možnosti lidí si přispívat na své léčení.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Co by byl ten první nebo ten nejdůležitější moment podle vás, co by se mělo zavést?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tak, to je víc věcí. Já bych začal asi opravdu nastavením institucí a pořádným zákonem o zdravotním pojištění a zákonem o zdravotních pojišťovnách a chtěl bych, aby to nebyly úřady, které přerozdělují peníze, ale aby to byli skuteční nákupčí péče, jo. Oni nesmělé krůčky tady jsou, ale na to, že ta vláda měla takovou sílu, dneska už je to samozřejmě imaginární, tak je škoda, že se nešlo razantněji, ale já to respektuji. Pan ministr Heger nikdy nebyl radikál, a také proto se udržel tak dlouho v křesle ministra.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Mluvíte o pojišťovnách, na to se ptá Jan: "Měly by se zdravotní pojišťovny sloučit do jedné velké, neušetřilo by se tak na nákladech? Co by z toho měli pojištěnci jiných pojišťoven, než je VZP?" Velmi častý argument.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
No, z toho by neměl nikdo nic, jenom socialisté body, kteří to prosazují.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Jejich argument je ale jasný. Ve chvíli, kdy máte několik pojišťoven, máte několik managementů, několik administrativ.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ale to je scestný, scestný argument. Pojišťovny mají fond provozní, který nesmí překročit a naše pojišťovny ho mají mnohem nižší, myslím poloviční, než třeba jejich západní kolegyně, čili tím by se neušetřilo. Vznikl byl jeden moloch, který vždycky a zvlášť v českém prostředí je prostě neefektivní. Takže já si myslím, že by na to doplatili pacienti, protože by se začalo neefektivně zacházet s tím balíkem, který není provoz, ale je na zdravotní péči. Dneska buďme rádi za to, že máme více pojišťoven, protože ony často jsou takovým korektivem té velké VZP, protože říkají, jak se věci dají dělat lépe, efektivněji.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Je ten počet pojišťoven podle vás dostatečný nebo mělo by jich být ještě víc?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Tak ne zase, jako takový ten prvotní boom, kdy bylo hodně pojišťoven, to samozřejmě jsme malý trh, já myslím, že ještě k nějakému slučování dojde. Tady jde spíš o to, abysme neměli na výběr mezi dvěma pojišťovnama, jednou velkou, soukromou a jednou velkou státní, aby tu skutečně byla konkurence a na to by možná mohl dohlídnout monopolní úřad, antimonopolní, aby v každém kraji byla konkurence.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Facebook, stihneme ještě další otázku, Filoména: "Dobrý večer, pravice se snaží vytvořit nadstandard ve zdravotnictví. Nepokouší se stát uměle suplovat roli soukromých privátních klinik a lékařů? Nemělo by být zdravotnictví hrazené z veřejného pojištění pro všechny stejné?"
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Jen proboha ne, aby bylo všechno stejné, protože nejsme stejní všichni, nemáme všichni stejné preference. Jistý základ, záchranná služba, drahé vzácné nemoci, samozřejmě, tam nesmí být žádný ohled na nic, všichni chceme přežít nějakým způsobem, ale pak se lišíme v tom, jak žijeme, jak vypadáme, jaký máme parametry tělesné, jaké potřeby máme a na to musí to zdravotnictví reagovat. To není jako policie, která musí fungovat pod státní kuratelou všude stejně. Tohle je systém, který musí pružně reagovat na potřeby nás všech.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ale já věřím, že divačka se ptá na to, jestli to, že bude nadstandard, nestlačí ten standard tak nízko, že vlastně v zásadě to, co, na co mají lidé nárok dnes, bude stlačeno na nějaké minimum a zbytek si budou muset zaplatit.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Já nerad mluvím standard, nadstandard. Já mám radši to, když se řekne, že pojišťovna musí splnit nárok pacienta. Pacienta, kterému je 40 let, má diabetes, má to a to, tak ten musí mít tento jasný nárok, ale pokud je to ještě nějaký, já nevím, dobrý příklad je třeba ty čočky, řekněme, čili všichni, i osmdesátiletá babička i my dva máme nárok na stejné kontaktní čočky, řekněme, ale jenom třeba vy, anebo ta babička se bude chtít potápět a bude chtít nějaké speciální, speciální materiál, tam někde si umím představit nadstandard, ale podle mě ta debata o nadstandardu trošku zastiňuje to, o co by v tom zdravotnictví mělo jít, a to, že si budeme vybírat, přeci nejde o tu jednu jenom izolovanou věc, zda chci takovej materiál nebo takovej, ale celé programy, programy, které mi nabídnou zdravotní pojišťovny a já si z nich budu vybírat a.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Co by to znamenalo? Třeba i připojištění? Jiný systém třeba komerčního připojištění nebo, řekněme, nadstandardního připojištění?
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Já sám taky nejsem zastáncem velkým, nebo nečekám tolik, co se čeká od připojištění, protože to třeba i socialisté navrhnou: "Jo, my zajistíme tu základní péči všem všechno a vedle bude to komerční připojištění jako ventil pro ty bohaté." Ale tam vznikne ta dvojtřídní medicína, protože nikdy nedosáhne ten chudý na to připojištění. Já to vidím jinak. Mně se líbí ten Julínkův systém, který propojil tyto peníze a propojil to, co si člověk spoří s tím, co dostane od státu a umožnil výběr i těm chudým, ale to chtělo trošku přemýšlet a trošku otevřenou mysl těch politiků, kteří o tom tehdy mohli rozhodnout.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Chtělo to hlavně schválit, abyste mohl být z toho nadšen. Tak, Zlatuše: "Dobrý den, pane Cikrte, jak se žije s kostní dysplazií? Jaké máte zkušenosti s naší netolerantní společností ohledně vašeho malého vzrůstu? Děkuji."
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Děkuji i za tuto otázku. Zlatuše naráží na kostní dysplazii, to je příčina mého malého vzrůstu, aby diváci věděli. Prostě jsem se narodil s normálním trupem, ale nevyrostly mi tolik kosti končetin. A mně, jak už jsem říkal, se mi žije dobře. Naše společnost je rozmanitá. Je i tolerantní i netolerantní, ale naštěstí netolerantní lidé jsou nesmírně zbabělí, takže oni si to odbudou na internetu, ale já se nesetkávám s netolerancí na ulici. Naopak si myslím, že česká společnost je spíše tolerantní a já se setkávám s velmi příznivou, s příznivými reakcemi lidí a moje rodina taky.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Takže ta pozitiva převažují ve vztahu ke společnosti a ve vztahu k vám.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Ano.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Bohužel, já se dívám na hodiny, byla to poslední otázka, kterou jsme dnes stihli. Já vám mnohokrát děkuji, že jste byl s námi.
Tomáš CIKRT, konzultant; publicista:
Já děkuji za pozvání a divákům za otázky.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Jak jsem řekl, více už toho nestihneme, proto vás pozvu, dívejte se také zítra. Mějte se hezky a dobrou noc.