Rozsíval jako první ve střední Evropě voperoval unikátní čočku

04.02.2014 16:36

Na vyhlášené hradecké oční klinice si už umějí poradit i se složitými "zákroky budoucnosti".

HRADEC KRÁLOVÉ Když před sedmi lety jako první český lékař transplantoval umělou rohovku, vrátil zrak pacientovi, jenž byl na jedno oko slepý a druhým rozeznával pouze světlo.  

Od té doby Pavel Rozsíval platí za výjimečné oftalmologické eso a "jeho" oční kliniku v hradecké fakultní nemocnici nezávislí experti už třikrát v tvrdé konkurenci vyhodnotili jako nejlepší.
Minulý týden Rozsíval svou skvělou pověst ještě vyšperkoval. Jako první Středoevropan voperoval do sítnice takzvanou zrcadlovou teleskopickou nitrooční čočku a zachránil zrak ženě, jež trpěla makulární degenerací sítnice.
"Toto onemocnění je nejčastější příčinou nevratného poškození ostrosti až ztráty zraku zejména u starších lidí," řekl Rozsíval.
Při diagnóze makulární degenerace nejčastěji dochází k deformacím obrazu, který implantovaná čočka zvětšuje a přenáší na sítnici. "Jak tuto nemoc léčit, víme teprve v posledních dvou letech," doplnil Jan Ernest z Ústřední vojenské nemocnice. Unikátní čočku vyvinul izraelský vědec Isaac Lipshitz. Fakultní nemocnice s ním už dlouhodobě spolupracuje, a proto zrovna v ní mohli do oka pacientky voperovat miniaturní teleskop OriLens vyráběný v Kalifornii.
Každá premiérová operace si žádá intenzivní přípravu a trénink. Rozsíval si proto novinky zkoušel už v minulých letech, nejprve na modelech při lékařských kongresech v Paříži a Chicagu, kde pobývá i nyní.
Rozsívalovo mistrovství si pochvalují hlavně pacienti.
"Po diagnóze, kterou mi sdělili v Praze, jsem neměla žádné vyhlídky na zlepšení svého stavu. Nikdo mi nedal naději. Naštěstí jsem to nevzdala a obrátila se na profesora Rozsívala. Nejenže mě ochotně i lidsky přijal, ale seznámil mě i s postupem, který moji nemoc na několik let téměř vyléčí. Věřím mu," svěřila se na internetovém hodnocení lékařů www.lekari-online.cz Blanka Prokopová z Teplic.
Také Václav Jelínek z Pardubic si ho váží: "Před 11 lety mi brilantně odoperoval šedý zákal na obou očích. Navíc má skvělý charakter, ačkoliv by plným právem mohl být namachrovaný, má naopak lidský přístup ke každému pacientovi."
Hradecká oční klinika je známá svou univerzálností. Ve svém oboru dělá téměř vše: rutinní laserové operace, ale i podstatně náročnější komplikovaná odchlípení sítnic, vyšetření zrakového nervu či operace zákalů. Její specialitou jsou operace šedého zákalu, kterých ročně udělají více než tři a půl tisíce.
"Když člověk, který je v podstatě slepý a odkázaný na pomoc druhých, získá vidění, které mu umožňuje žít a postarat se sám o sebe, je to pro něj velký pokrok a životní úspěch," vyznal se přednosta Rozsíval. Také díky němu patří hradecké oční klinice první místo na žebříčku, který pravidelně sestavuje 40 předních českých lékařů. "Asi to bude tím, že jsme tady vychovali několik přednostů klinik, primářů a dalších vedoucích lékařů. Možná si pamatují, že jsme jim něco dali," podotkl Rozsíval skromně pro Hospodářské noviny.
Přednosta má i po sedmi letech v živé paměti své pocity, když jako první český lékař transplantoval umělou rohovku. "Ten pacient byl velmi těžce zrakově postižený. Když jel po transplantaci domů, sundal si obvaz a zjistil, že najednou vidí. A že vidí úplně výborně. Jak se ten člověk zalykal štěstím, to jsem předtím ani potom dlouho neviděl," vzpomínal.

---

FAKTA Co je makulární degenerace sítnice? Makula je místem na sítnici, kde je největší hustota čípků, a tedy nejostřejší vidění. Postižení tohoto místa vede k závažné poruše zraku a je také nejčastější příčinou slepoty. K degeneraci sítnice nejčastěji dochází s postupujícím věkem. Projevuje se deformacemi obrazu, šedým stínem až černou skvrnou s neporušeným periferním viděním. Příčinami jsou vysoký krevní tlak nebo ateroskleróza, které ovlivňují krevní zásobení sítnice. Podstatně vyšší riziko způsobuje rovněž kouření, dědičnost nebo kardiovaskulární onemocnění. Při léčbě se dosud nejčastěji využívá takzvaná laserová fotokoagulace.

Foto: Uprostřed operace Lékaři hradecké oční kliniky se právě chystají nasadit pacientce teleskopickou nitrooční čočku.
Foto: FNHK

Mutace - Mladá fronta DNES - Hradecký kraj

Klíčová slova: