Rozvoj služeb duševního zdraví

Nový projekt v Pardubickém kraji se zaměří i na pečující. 

Duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické. To si velmi dobře uvědomuje také Pardubický kraj, který se tomuto tématu věnuje dlouhodobě a systematicky. Vedle projektu, jehož hlavním cílem je rozvoj služeb duševního zdraví v Pardubickém kraji, přichází s navazujícím. Ten bude zaměřen mimo jiné i na podporu těch, co o osoby s duševními problémy pečují.

Dvě komplexní poradenská centra v Pardubickém kraji

„Tento projekt je zásadní proto, abychom mohli nabídnout efektivní pomoc osobám s rizikem rozvoje duševního onemocnění a jejich blízkým. V Pardubickém kraji vzniknou dvě komplexní poradenská centra. Ta by měla přispět mimo jiné k zvýšení informovanosti o duševním zdraví, zejména seniorů a lidí ohrožených rozvojem onemocnění Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Pomoct by měla i včasnému záchytu onemocnění v raných stadiích a tak i včasnému poskytování potřebné podpory, a tím i ke zmírnění dopadů onemocnění,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Součástí poradenských center bude poskytování psychické podpory pečujícím, nácviky péče a komunikace, poradenství v oblasti kompenzačních pomůcek a při úpravě podmínek v domácím prostředí. Ale také třeba testování paměti pro včasný záchyt rizika rozvoje demence.

„Chystají se rovněž přednášky, konzultace s odborníky, informační kampaně. To vše s cílem umožnit lidem, aby zůstali co nejdéle ve svém přirozeném prostředí při zachování kvality života,“ upřesnil vedoucí koncepčního oddělení odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje Jan Šmída.

V plánu jsou workshopy, besedy i vzdělávací kurzy

Větší podpory by se měly díky projektu dočkat i rodiny s dětmi, v nichž je některý člen, dítě nebo rodič ohrožen vznikem duševního onemocnění.

„Díky spolupráci zdravotníků, sociálních pracovníků a pedagogů bude možné lépe řešit složité situace v rodinách, kde jsou vznikem duševního onemocnění ohroženi rodiče nebo děti. V rámci projektu se chceme zaměřit zejména na těhotné ženy a rodičky ohrožené vznikem duševního onemocnění a také na děti, které vyrůstají s rodičem s duševním onemocněním,“ poznamenal Jan Šmída.

Důležitou součástí projektu bude také vzdělávání a osvěta.

„V plánu jsou workshopy a besedy zaměřené na destigmatizaci Alzheimerovy choroby a jiných typů demence, zdravotního postižení a stáří. Počítáme i s tematickými vzdělávacími kurzy (nejen) pro pracovníky sociálních služeb,“ konstatovala manažerka projektu Podpora pečujících a rozvoj služeb duševního zdraví v Pardubickém kraji Veronika Fejtová.

Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu

Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus. Je součástí širší reformy péče o duševní zdraví v České republice.

Zdroj: Pardubický kraj

 

 

Klíčová slova: