Před časem se v prostorách Městské části Prahy 2 sešli zástupci 6 agentur, které v České republice zajišťují tranzitní program. Schůzku iniciovalo občanské sdružení Rytmus ve spolupráci s Agenturou pro neslyšící APPN, o. s. Záměrem setkání bylo zmapovat současnou situaci tranzitního programu v ČR, sdílet zkušenosti a prodiskutovat, jakým způsobem program do budoucna rozvíjet.
„Setkání jsme uspořádali, protože jsme chtěli zjistit, zda je mezi organizacemi zájem, posunout tranzitní program dál. Jsme si vědomi toho, že když se o jeho rozvoj bude pokoušet každá organizace samostatně, tak je její vyjednávací pozice poměrně slabá,“ říká o pracovním setkání Jindra Valentová, jedna z organizátorek z o. s. Rytmus.
Tranzitní program usnadňuje mladým lidem se znevýhodněním plynulý přechod ze školy do dalšího samostatného života se soustředěním na pracovní uplatnění. Program tak zahrnuje individuální práci s mladými lidmi, která se zaměřuje na nácvik pracovních a sociálních dovedností, podporu při hledání a získávání praxe v běžném zaměstnání a samozřejmě na pomoc při plánování dalších oblastí života, jako je například bydlení, volnočasové aktivity nebo vztahy. Poskytovatelé tranzitního programu jsou převážně občanská sdružení, která se věnují lidem se zdravotním znevýhodněním. Délka služby je v rozmezí 1 – 2 let, a to v době, kdy mladí lidé navštěvují střední praktické školy.
V čem je síla tranzitního programu
V průběhu tříhodinového setkání účastníci zhodnotili, jakým způsobem program v jednotlivých organizacích poskytují, v čem jsou jeho silné stránky a jaké příležitosti ke změnám se nabízí. Z názorů jednotlivých zástupců vyplývá, že silné stránky spočívají zejména v podpoře potenciálu mladého člověka.
„Jedná se o podchycení v době, kdy se mladý člověk ještě rozvíjí,“ uvádí svou zkušenost Pavlína Techlová z občanského sdružení Asistence. „Tranzit také poskytuje podporu rodičům, kteří najednou vidí, že se jejich dětem otevírají další možnosti seberealizace v životě,“ dodává Anna Kaucká z občanského sdružení Rytmus.
Díky praxi získávají mladí lidé zkušenosti se zaměstnáním a tím se jim zvyšuje budoucí uplatnění na trhu práce v dospělosti. Velkou výhodou služby je rovněž způsob, jakým se s mladými lidmi pracuje. V převážné většině agentur se využívá plánování zaměřené na člověka, které mj. umožňuje dospívajícímu často poprvé vyslovit svůj názor před více lidmi a jeho okolí má zároveň možnost nahlédnout jeho situaci z jiného úhlu pohledu. Nabízí se zde velký prostor pro spolupráci více lidí, která může mladému člověku pomoci v konkrétních oblastech.
„V rámci tranzitního programu se vlastně posilují samotné silné stránky studenta, neboť ten zjistí, že něco umí a může se realizovat,“ říká Anna Handrychová z Rytmusu Sokolov.
Závěry ze společného setkání
Účastníci pracovního setkání se shodli, že se chtějí podílet na společných aktivitách, mezi které například patří větší informovanost veřejnosti o tranzitním programu, intenzivnější spolupráce se školami nebo systémové a legislativní ukotvení programu. Společná jednání se budou realizovat formou pracovních skupin, a to jednou za 3 měsíce. Záměrem zejména je, aby platforma nadále vystupovala za realizaci tranzitního programu v ČR jednotně a byla schopná komunikovat aktuální témata směrem k veřejnosti. „I když jsme se ke stanovenému cíli nedostali, je pro nás uspokojivým výsledkem vytvoření pracovní skupiny a naplánování dalších setkání, kde se bude na jednotlivých tématech nadále pracovat,“ uzavírá Jindra Valentová.
Alžběta Pavlíčková