S epilepsií v práci: Žádná křeč!

Kampaň neziskové organizace bourá předsudky spojené s jednou z nejčastějších neurologických poruch.

„Asi byste měli něco vědět. Mám epilepsii.“ Tak začíná jedno z edukačních videí Společnosti E, která spustila kampaň S epilepsií v práci: Žádná křeč! V sérií nahraných scén vysvětluje, co je to epilepsie, proč není v práci překážkou a jak se na projevy nemoci připravit – ať z pohledu nemocného, nebo z pohledu jeho kolegů a kolegyň nebo zaměstnavatele. 

Epilepsie je jednou z nejčastějších neurologických poruch, v Česku s ní žije 70 až 100 tisíc lidí. I přesto výzkumy neziskové organizace Společnosti E ukazují, že je onemocnění stále stigmatizováno, a zároveň lidé v zaměstnání často ze strachu z předsudků tají, že epilepsii mají.

Právě na odbourávání těchto mýtů a podporu začlenění lidí s epilepsií do pracovního prostředí se zaměřuje nová osvětová kampaň S epilepsií v práci: Žádná křeč!, která běží (nejen)u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá na 26. března. 

Ve videích, která vznikla ve spolupráci s Divadlem D21, sledujeme uchazeče o práci na pohovoru a při nástupu do práce, kdy otevřeně sdílí svou diagnózu s kolegy. Ti opakují jednu zásadní myšlenku: „O epilepsii nic nevím, ale budeme rádi, když nám řeknete, na co se připravit.“ 

Součástí videa je tak i představení takzvaného akčního plánu – praktického návodu, jak v případě epileptického záchvatu správně reagovat. Cílem kampaně je nejen informovat, ale také podpořit zaměstnavatele a pracovní kolektivy v tom, aby vytvořili přátelské a bezpečné prostředí pro všechny.

Společnost E se problematice pracovního uplatnění lidí s epilepsií věnuje intenzivně v posledních dvou letech, pro tento účel vznikl i projekt Epizóna. V rámci něj předává své know-how firmám a institucím a ukazuje, že epilepsie může ovlivnit pracovní možnosti jednotlivce různou měrou, některé typy zaměstnání nejsou pro lidi s epilepsií vhodné, ve většině případů ale pracují stejně kvalitně jako jejich kolegové a kolegyně. Důležité je správné nastavení podmínek a vzájemná podpora.

Více informací najdete na stránkách Společnosti E, edukační videa hledejte na jejich YouTube kanálu

Zdroj: Svět neziskovek

 

 

Klíčová slova: