Na oddělení následné péče v písecké nemocnici nově funguje canisterapie.
PÍSEK / Ella. Na první pohled normální zvíře. Prostě velká fena křížence setra. Jenže tříletá Ella se od "normálních" psů liší. Pomáhá totiž nemocným lidem v návratu do běžného života. Od letošního roku dochází se svou majitelkou Petrou Trojákovou také za pacienty na oddělení následné péče do písecké nemocnice. "Už když jsem si pořizovala psa, vybrala jsem si cíleně štěně, které se hodí pro canisterapii. A Ella, byť velká, je na ni výborná," usmívá se Petra Trojáková.
Při canisterapii, léčebném kontaktu psa a člověka, funguje nemocnice ve spolupráci s Výcvikovým canisterapeutickým sdružením Hafík, pod kterým Petra Trojáková pracuje. Přítomnost Elly vnímají pozitivně pacienti i personál oddělení. "Ella dokáže během chvilky navodit velmi příjemnou a veselou atmosféru," popisuje vrchní sestra oddělení následné péče Jana Mášková.
Muž reagoval jen na psa
Úkolem zvířete při canisterapii ale není jen rozveselit pacienty a vyplnit jejich volný čas. Pod odborným vedením psovoda a za dozoru ošetřovatelského personálu dělají také cílené cvičení pacientů zaměřené hlavně na procvičení pohybové koordinace, hrubé i jemné motoriky nebo získávání hmatových vjemů. "Aby se mohli klienti psa dotknout a pohladit ho, musí se za ním natáhnout. Zkouší mu připnout obojek, nabízet pamlsky nebo házet míček," popisuje vrchní sestra. Během terapie pacienti zároveň vzpomínají na svá zvířata, která na ně čekají doma nebo která měli v dřívější době.
"V přítomnosti Elly tito lidé komunikují bez zábran, jsou uvolnění a v průběhu canisterapie se dá pozorovat vzájemné pozitivní působení," dodává zdravotnice Mášková.
Byla i na jiných místech
Písecká nemocnice není prvním místem, které fenka Ella se svou paničkou navštěvuje. "Chodili jsme například do Diakonie. A také k jednomu pánovi domů. Nemluvil s lidmi, jen ležel. Na Ellu ale reagoval. Jako na jedinou. Když si lehla k němu do postele, obejmul ji," popisuje dojemné chvíle Petra Trojáková. Později se od příbuzných nemocného muže dozvěděla, že měl dříve německého ovčáka. A objímal ho úplně stejným způsobem.
Výcvikové canisterapeutické sdružení Hafík dělá canisterapii také s dětmi. Třeba autisty. "V některých případech s nimi chodí canisterapeut se psem i k lékaři. Doktor dítěti ukáže na psovi, co s ním bude dělat, a dítě to spíš pochopí," říká Trojáková.
A službu si lidé mohou objednat i domů. "Dostanou pak smlouvu, kde se dozví víc o sdružení, a která jim zajistí, že pokud by pes například shodil vázu nebo roztrhl povlečení, zaplatí Hafík škodu," vysvětluje Petra Trojáková.
Co je to canisterapie?
Jde o součást metod, které slouží k podpoře psychosociálního zdraví lidí všech věkových kategorií za přítomnosti psa. Canisterapie klade důraz především na řešení psychologických problémů. Působení na fyzické zdraví je druhotné a spíše se jedná o motivaci člověka. Canisterapie zvyšuje u pacientů pozornost, rozvíjí sociální cítění, zlepšuje kvalitu života a pomáhá například při ovládání jemné motoriky.
Více na www.5plus2.cz
Foto: Psí společnost přináší lidem nejen radost, ale i zdraví.
FOTO / M. FILIPOVÁ
Mutace - 5+2 dny - Písecko