Šampión i kocour s handicapem pomáhají

04.02.2014 17:31

Ústecká škola má první felinoterapeutickou třídu. Děti s postižením cvičí s kočkami i psy

Severní Terasa – Předškolačka Bára navštěvuje přípravku Speciální základní školy Pod Parkem. Odmala trpí lehkou mentální retardací a vývojovou vadou řeči. Moc toho nenamluví. Při cvičení s kočkami a psy ale okamžitě ožívá. "Chodím sem moc ráda," odpovídá na otázku, jestli ji terapie se zvířaty baví.  

Speciální základní škola na Severní Terase je jedinou školou v Ústí, kde se felinoterapii, tedy terapii za přítomnosti koček, věnují.  
"Máme k dispozici tři kočky a dva psy. Naší specialitou je cvičení s oběma zvířátky, které se běžně moc nemusí, najednou," říká ředitelka školy Martina Brhelová.
Děti na kontakt s kočkami i psy reagují pozitivně. "I když někdy je to běh na dlouhou trať. Ne každé dítě se hned vrhne labradorovi kolem krku," vypráví jedna z terapeutek, které ve škole působí, Sandra Blažková.
"Pes dítěti prohřeje záda, kočka břicho a současně jej ještě masíruje vibracemi. Dochází k uvolnění a prohřátí celého organismu. Energie od zvířat dětem vydrží na několik hodin," popisuje účinky terapie Blažková.
Cvičení je však pro psy i kočky velmi náročné. V plném zápřahu vydrží maximálně pět hodin denně. ...3

Kocouři a psi pomáhají dětem
Pokračování ze strany 1

"Na zooterapii dochází přes padesát dětí a každé cvičení trvá přibližně dvacet minut. Po dvou hodinách si však zvířata musejí dát pauzu," popisuje praxi Brhelová.
Každé dítě tak dochází jednou týdně. Terapie se zvířaty je pro děti s mentálním či tělesným hendikepem alternativou k běžnému tělocviku. "Zvířata ale používáme i ve výuce. Pro děti je motivací, když si s nimi mohou po hodině pohrát, ale učíme se na nich i počítat, nebo jim čteme," vypočítává činnosti, do kterých se psi i kočky zapojují, Sandra Blažková.
Kromě výstavního kocoura Valdy a mohutného Bastiena má škola k dispozici i ročního Dimitrije. "Váží téměř deset kilo," představuje zvířecího pomocníka terapeutka Táňa Bludská.
Dimitrij je zvláštní tím, že na přední tlapce má rovných šest prstů. "Z chovu byl proto vyloučen. Nám ale přišlo zajímavé, že kocour s hendikepem bude pomáhat těmto dětem. Dokazuje tím, že i s vadou se dá žít plnohodnotně a smysluplně," popisuje kocourovu cestu do školního zařízení ředitelka Brhelová.
Podle ní je důležité nejen odhadnout povahu koček a psů, aby spolu dokázali při rehabilitačním cvičení spolupracovat. "Důležité je také sladit zvířátko ke klientovi, a to se nám myslím daří," dodává.

Foto: KOCOUR VALDA. Kariéru výstavního šampióna má za sebou. Nyní pomáhá.
Foto: Deník/Karel Pech

Klíčová slova: