Šance pro neslyšící děti

05.02.2014 9:33

Helena DOHNALOVÁ, moderátorka:
U hlavních zpráv z regionu vás vítá Helena Dohnalová.
Sluchově postižené děti z Moravskoslezského i Olomouckého kraje už nebudou muset za operací kochleárního implantátu jezdit do Prahy. Tuto sluchovou náhradu ode dneška mohou dostat i v ostravské fakultní nemocnici. Je teprve druhou v zemi, která takový zákrok u dětí provádí. Dnes lékaři pomohli prvnímu malému pacientovi.  

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: 
Emilka má 14 měsíců. To, že neslyší, zjistili specialisté z ORL kliniky v ostravské fakultní nemocnici hned po jejím narození. V Moravskoslezském kraji jako v jediném v zemi podstoupí tato vyšetření všechny narozené děti.

Veronika POŠTULKOVÁ, matka Emílie:
Jak byla maličká, tak bych na to nepřišla, protože když nám něco spadlo, tak se otočila za vibrací. Dorozumíváme se úplně bez problémů, Emilka si na všechno ukáže, co potřebuje, takže není problém, ukáže, co chce, kam chce jít.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Rodiče věděli, že mluvit bez implantátu ale nebude. Prošli s dcerou několik vyšetření, která ukázala, že její organismus kochleár přijme.

Zdeněk KABELKA, přednosta ORL kliniky FN Motol:
Kochleární implantát těm dětem dává možnost slova, řeči, schopnost se zapojit do mluvící společnost.

Stanislav SEDLÁK, zástupce firmy vyrábějící implantát:
Takže toto je řečový procesor, který ten implantovaný nosí za uchem, ten obsahuje mikrofon a nějakou elektroniku, která ten zvuk zpracovává, a posílá ho přes vysílací cívku do té vnitřní implantované části.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Vnitřní část implantátu má Emílie za uchem. Krátce po několikahodinovém zákroku zkoušel tým operatérů, jak bude holčička na zvukový procesor reagovat.

osoba:
Krásně.

osoba:
Tak jedeme dolů.

osoba:
Potlesk na sále, prosím.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Po operaci čeká malou Emilku asi týden v nemocnici. A zvukový procesor jí poprvé nasadí nejdříve za měsíc.

Zdeněk KABELKA, přednosta OLR kliniky, FN Motol:
Zákrok dopadl úplně úžasně, bez jakýchkoliv komplikací, všechny elektrody zavedeny, reakce výborná a vzhledem k tomu, jaká je holčička šikovná, jak reaguje, to předpokládám, že po takových 5 letech nepoznáte, že je neslyšící.

Pavel KOMÍNEK, přednosta ORL kliniky, FN Ostrava:
Máme nachystány další tři pacienty, takže věříme, že ten program bude pokračovat dál.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
První implantát dítěti voperoval docent Kabelka v motolské nemocnici před 20 lety. Dnes 24-letý mladík úspěšně dokončil vysokou školu. Od té doby pomohl vrátit do života dalších 500 dětí. Iva Piskalová, Česká televize, Ostrava.

Helena DOHNALOVÁ, moderátorka:
A ve vysílání je teď živě Pavel Komínek, přednosta ORL kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Pane doktore, kolik neslyšících dětí se ročně narodí a je pro všechny vhodný kochleární implantát.

Pavel KOMÍNEK, přednosta ORL kliniky, FN Ostrava:
Dobrý večer. Já děkuji za pozvání do studia. Ročně se narodí asi jedno na tisíc rozených dětí, které má těžkou sluchovou vadu, anebo neslyší. Takže většina tady z těchto dětí teoreticky může být vhodná pro přidělení kochleárního implantátu.

Helena DOHNALOVÁ, moderátorka:
Malá Emílie díky implantátu poprvé ve svých 14 měsících uslyší. Jak velký šok to je pro takové dítě?

Pavel KOMÍNEK, přednosta ORL kliniky, FN Ostrava:
Tak pro dítě to asi žádný šok nebude, protože ona vlastně žádné zvuky neslyšela doposud, a to, co uslyší, bude pro ní zřejmě asi takové přirozené jako pro malé dítě. Neuvědomuje si, neuvědomuje si to. Šok to samozřejmě, šok je především to, pokud rodiče nezjistí, že dítě neslyší, anebo mají podezření, že neslyší. No, když se tady toto podceňuje, mnohdy se rodiče třeba mají podezření a lékaři mohou říct, , ale nebojte, to má ještě čas, aby, aby mluvilo, aby se rozvíjelo tak, jak ostatní děti. Toto je ale chyba. A jestliže je jakékoliv podezření na to, že se dítě nerozvíjí tak, jak by mělo, že neslyší, a to podezření často nevysloví zdravotníci, ale právě maminka, mělo by proběhnout vyšetření a potvrzení, zda slyší, anebo neslyší. Malinká, malá Emilka měla to štěstí, že se narodila v našem kraji, kde se provádí plošný screening sluchu, to znamená, u všech narozených dětí se provádí vyšetření sluchu, zda není přítomna vada, a to podezření právě se vyslovilo v porodnici a následovala další vyšetření, která to, že neslyší, skutečně potvrdila.

Helena DOHNALOVÁ, moderátorka:
Jaká teď bude rekonvalescence pro malou Emilku, jak se bude učit mluvit?

Pavel KOMÍNEK, přednosta ORL kliniky, FN Ostrava:
Tím, jak se provede ta operace, je jenom část, to znamená, my, to znamená, je velmi důležitá detekce, to znamená, poznání té nedoslýchavosti. A co nejčastější provedení operace, to jsou předpoklady první, ale to hlavní teprve bude následovat, takže my budeme teď během prvního roku provádět asi zhruba 10-krát nastavování toho implantátu dle potřeb toho dítěte, to znamená, my musíme se trefit do toho ..., tak při tom nastavení, aby to dítě co nejlépe slyšelo, pro ní konkrétně provést nastavení a bude pracovat s logopedem, bude pracovat s maminkou, to je velmi důležité a /nesrozumitelné/ převahu malé, této malé operované pacientky, ta rodina je velmi komunikativní, má zájem, je vidět, že má zájem, aby to dítě se rozvíjelo a toto jsou všechno podněty, které jsou nesmírně důležité u zdravého dítěte, natož u neslyšícího, takže to bude dlouhodobý proces a po několika letech je pravděpodobné, že bude moci se být zařazena do normální školy a rozvíjet ...

Helena DOHNALOVÁ, moderátorka:
Ano, pane doktore, děkujeme, děkujeme vám za informace, děkujeme za rozhovor.

Klíčová slova: