Ostrava – Od 1. dubna 2012 vešel v platnost zákon, který lidem s tělesným a zrakovým postižením umožňuje mít u sebe svého asistenčního psa i v případě hospitalizace. První dojmy ostravských nemocnic byly značně rozpačité. Řešila se především otázka hygieny, zajištění krmení a venčení psa. I přes tyto komplikace vnímali pacienti s postižením tuto možnost jako nedocenitelnou pomoc. Jak se tedy zákon osvědčil po roce v praxi? "Zatím jsme takovou zkušenost neměli. O hospitalizaci spolu s asistenčním psem ještě nikdo nepožádal," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.
Stejnou zkušenost mají podle mluvčí Dariny Majkové také v Městské nemocnici Ostrava: "Podle zákona si i nevidomý může s sebou do nemocnice vzít vodicího psa. A to jak k ambulantnímu vyšetření, tak k hospitalizaci. Po dobu platnosti zákona jsme se v naší nemocnici s takovým případem zatím ještě nesetkali. Pakliže by nastal, řešili bychom jej individuálně a dle aktuálních možností. V Městské nemocnici Ostrava je přítomnost psa možná pouze v ambulancích a na standardních odděleních, kde je možnost zajistit samostatný pokoj."
Jak dále také uvedla, nemocnice je připravena i na možnost zajistit péči o psa po dobu hospitalizace pacienta, pokud by společný pobyt v nemocnici nebyl možný: "V případě, že by pacient nemohl mít u sebe asistenčního psa po dobu hospitalizace a zároveň nemá nikoho, kdo by se o něj postaral, kontaktovali bychom školu, která psa připravila. Ta má povinnost se o pejska postarat, pokud je jeho majitel hospitalizován. A protože zpravidla bývají majitel a jeho pes na sebe fixováni, umožňujeme, aby po dobu hospitalizace handicapovaného mohl jeho pejsek společně se svým dočasným opatrovníkem svého pána navštívit a potěšit jej. Což ovšem neplatí pro oddělení, kde pobyt s pejskem není možný(JIP, ARO, hemodialýza, oddělení šestinedělí, porodní sál nebo dětské oddělení)."
Foto: