Rakovník – "Neumím si představit, jak bych kartu používala. Ani teď nemohu vybírat peníze z bankomatu, protože na to nevidím. Ten, kdo kartu vymyslel, by si měl alespoň na chvíli vyzkoušet, jaké je to nevidět a chodit s bílou holí," řekla předsedkyně Svazu nevidomých a slabozrakých Hana Černá.
Používat sKartu je složité pro všechny členy svazu. I ti, kteří mají ještě zbytky zraku, by mohli mít s sKartou problém. Bojí se, například, že by mohli být u bankomatu okradeni. Proto se všichni členové svazu shodli, že s vydáváním sKaret nesouhlasí. Nyní Haně Černé peníze z bankomatu vyzvedává dcera. Peníze na mobilitu jí přicházejí složenkou na poštu.
Další problém vyvstává lidem žijícím na vesnici. Ti by museli k bankomatu dojet. Znamenalo by to jet si například pro čtyři sta korun příspěvku na mobilitu a při tom zaplatit čtyřicet korun za autobus. Většina lidí tedy s vyzvednutím sKaret na úřadu práce vyčkává.
ÚP Rakovník
Na Úřadu práce v Rakovníku vydali zatím jen osm set čtyřicet pět karet. Celkem by jich mělo být vydáno zhruba osm tisíc čtyři sta.
Podmínky pro vydávání a používání sKaret se mění každou chvíli, podle toho, jak vláda vyjednává podmínky s Českou spořitelnou. Mění se spíše ve vztahu ke klientům a ne pro úřad práce. Nyní se vše zaměřilo na její platební funkci, jestli z ní převádět peníze na účet, či vybírat z bankomatu, nebo jestli se dále budou peníze posílat složenkou. Co se ale nezmění, uvedl Alexander Zajíc, ředitel úřadu práce v Rakovníku: "Pro nás zůstává jedna věc, a ta je důležitá: karty musíme vydat. Je jedno, jestli budou mít funkci platební, nebo jen identifikační." Co se tedy stane, pokud si klient kartu nevyzvedne?
Podle původní legislativy, by mu sociální dávky nebyly vypláceny. Předpisy se ale díky probíhajícím jednáním vůči klientům zmírňují. Lidé si například mohou vybírat peníze na přepážce u České pošty, nebo je dostanou složenkou. Pokud si kartu nevyzvednou, peníze jim budou doručeny starým způsobem. S vydáváním karty je spojena velká agenda, což znamená práci navíc pro úřady práce. "Potýkáme se se značnou administrativou a pomáháme si, jak se dá," zkonstatoval ředitel Zajíc.
Podvodníci
Vydávání sKarty je zdarma a nikdo ji nenabízí podomním prodejem. V posledních dnech se ale na Mělnicku objevili podvodníci, kteří zařízení a donášku karty nabízeli za poplatek tři sta korun.
K vyzvednutí sKarty vyzve každého klienta příslušný úřad práce dopisem. Oznámí, kdy a kde si klient má kartu vyzvednout. Česká spořitelna k ní následně zašle PIN kód. Kartu lze zdarma aktivovat u kteréhokoliv bankomatu České spořitelny.
"Na Rakovnicku jsme se s takovými případy ještě nesetkali. Pokud se u vás podomní prodejci objeví, oznamte to policii nebo na příslušném úřadu práce," informoval Alexander Zajíc.
---
"Pro nás zůstává jedna věc, a ta je důležitá: karty musíme vydat. Je jedno, jestli budou mít funkci platební, nebo jen identifikační." Alexander Zajíc, ředitel Úřadu práce v Rakovníku
Zatím bylo dohodnuto Na jednání předsedy vlády Petra Nečase a ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové s vedením České pošty a České spořitelny sedmého prosince se přítomní shodli na několika společných bodech: 1. sKarta je průkazka a její používání je dobrovolné. I držitelé sKarty budou moci čerpat dávky poštovní poukázkou. 2. Lidé se zdravotním postižením mohou zdarma vybírat peníze sKarty v hotovosti u přepážek na pobočkách ČS. 3. Od ledna budou všechny výběry sKartou u bankomatů ČS zdarma 4. sKarty jsou chráněny proti exekucím. 5. Neplánuje se žádná povinná výplata důchodů přes sKarty. 6. Od 2. pololetí 2013 bude možné čerpat sociální dávky také poštovní poukázkou České pošty. 7. Systém se zavádí postupně, zatím se vydalo více než 160 000 karet. 8. Změny si vyžádají úpravu legislativy a modifikaci smlouvy mezi Českou spořitelnou a Ministerstvem práce a sociálních věcí. zdroj: web Ministerstva práce a sociálních věcí
Kolik bylo vydáno sKaret v regionu Počet odeslaných žádostí: 1680 Zatím vyrobené 1475 Zatím předané 845 Plánovaný počet 8400 Zdroj: ÚP Rakovník
Foto: