"Je to diskriminace zdravotně postižených," říká právník Ondřej Závodský, jehož dceru nepřijala jedna z mateřských škol v Praze 4. Jedním z důvodů byla její oční vada.
Podle slov právníka má mírně zhoršený zrak. Například prý hůř vidí na dálku či zaostřuje na psaný text.
"Byl jsem z toho zděšený. Já, sám v nesrovnatelně horší zdravotní situaci, jsem tuto školku absolvoval absolutně bez problémů," sdělil Právu Závodský, sám prakticky úplně nevidomý.
"Po sedmadvaceti letech od mého přijetí, v době, kdy je Česká republika vázána řadou mezinárodních smluv o integraci a začleňování zdravotně postižených, se stane něco takového," řekl.
Proto neváhal a podal za svou dceru na ředitelku školky antidiskriminační žalobu, kterou se v pondělí začne zabývat soud. Domáhá se jí omluvy a dvacetitisícového odškodného. Podle svých slov při pátrání nezjistil, že by se české soudy podobným sporem někdy dřív zabývaly.
Podle lékařky schopna
Rodiče dívky podali přihlášku do školky koncem března 2010. Podle žaloby, kterou má Právo k dispozici, obsahovala i potvrzení lékařky, že je dítě schopné školku navštěvovat. Upozornila ale na oční vadu a doporučila zvýšený dohled.
(Pokračování na str. 5)
Školka nepřijala dítě s horším…
(Pokračování ze str. 1)
Ředitelka zařízení se prý při pohovoru a později i telefonicky pokoušela matku přesvědčit, aby svou dceru umístila do školky pro postižené, což rodiče odmítli.
V dubnu jim podle žaloby přišlo rozhodnutí ředitelky, že holčička do školky přijata nebyla. Oficiálně z kapacitních důvodů, kvůli přednosti dané zaměstnaným matkám a i proto, že je "dle vyjádření lékaře způsobilá k pobytu se zvýšeným dohledem".
Diskriminaci popírá
Ředitelka ve svém vyjádření pro soud prostřednictvím své advokátky uvedla, že s žalobou nesouhlasí. "K jakékoli diskriminaci žalobkyně nedošlo," stojí v dokumentu. Mimo jiné zdůraznila, že v daném ročníku se přihlásilo 82 dětí, přijato však mohlo být jen 46.
Závodského dcera prý nesplnila ani jedno z kritérií pro přijetí. Ta doporučila rada městské části Praha 4. Podle nich mají dostávat přednost například děti v posledním roce před povinnou školní docházkou nebo ty s odkladem.
Podle Závodského jsou ale kritéria v rozporu s nálezy ombudsmana. Samotné podmínky přijetí podle něj dítě splnilo. Jak trvalý pobyt v Praze 4, tak narození do konce prosince 2007.
"Ředitelka přitom přijala i děti, které tyto podmínky nesplňovaly," zlobí se právník.
Šéfka školky rovněž uvedla, že podmínky v zařízení neumožňují integraci dětí s postižením.
"Ve třídě, ve které je 28 dětí po většinu času pod dohledem a v péči pouze jedné učitelky, není škola objektivně schopna zajistit bezpečnost a ochranu zdraví dětí, které vyžadují zvýšený dohled či speciální péči," stojí ve vyjádření.
Navíc dodává, že ve třídách, kam jsou zařazeny děti se zdravotním postižením, má být podle vyhlášky méně žáků. "Její přijetí by bylo v příkrém rozporu se zájmy nejen žalobkyně, ale i ostatních dětí přijatých k předškolnímu vzdělávání," stojí v dokumentu. "Já se domnívám, že žádný speciální režim potřeba nebyl. Za předpokladu, že by potřeba byl, je školka povinna to zařídit," zdůraznil právník.
Vyjádření ředitelky k žalobě upozorňuje i na to, že rodiče odmítli umístit dítě do jiné, speciální mateřské školy. Závodský však uvedl, že si vybrali školku, kterou mají blízko. K umístění dcery mezi děti s vážným zdravotním postižením nevidí důvod.
Právník podal rovněž správní žalobu, tou se však soud ještě nezabýval. A podle svých slov zvažuje i trestní oznámení.