Zcela slepé myši vrátili vědci z Oxfordu zrak. Následné testy prokázaly, že se jí vrátila přinejmenším schopnost rozeznávat světlé a tmavé objekty.
Myši, které v sítnici oka v důsledku nemoci retinitis pigmentosa chyběly světločivné tyčinky, vědci do oka aplikovali tzv. prekurzorové buňky. To jsou buňky připravené k přetvoření ve specializovanou tkáň. Po dvou týdnech se zvířeti vytvořila sítnice se světločivnými tyčinkami a čípky citlivými na barvy.
"Vytvořila se úplná struktura," napsal Robert MacLaren v časopisu PNAS. "Bylo to jako obnovit celou počítačovou obrazovku namísto opravy jednotlivých pixelů," dodal.
Jde o další krok v hledání metod, jak vrátit zrak nevidomým. Dosud byly úspěšně provedeny podobné zákroky jen šeroslepým myším. Podle odborníků však není jisté, jak a zda může mozek nevidomého interpretovat nově nabytou schopnost vnímání světla. "Jak dříve slepá myš pozná, že to, co vidí, není hladový predátor, ale kus potravy?" dotázal se Pete Coffee z londýnské univerzity College.