Plzeň – Fotbalová jedenáctka s dobovými účesy v bílých dresech na staré fotografii s popiskou SK Hluchoněmých 1943. Na další fotografii jsou dvě tenistky v tmavých tričkách se státním znakem. Snímek pochází z olympijských her neslyšících, které se konaly v roce 1973 ve Švédsku.
A jiný obrázek zase zachycuje tlumočníka do znakové řeči, který stojí na tribuně vedle tehdejšího premiéra Václava Klause a překládá jeho projev u příležitosti padesátého výročí osvobození Plzně americkou armádou. Výstava Slyšíme se? u příležitosti 95. výročí vzniku plzeňského Spolku neslyšících mapuje nejen sportovní, ale i kulturní aktivity neslyšících v Plzni a je k vidění v kavárně Kačaba v Prokopově ulici.
"Kačaba nám byla doporučena," vysvětluje Kristýna Voříšková ze Spolku neslyšících Plzeň a dodává: "Je to frekventovaná kavárna a vyšli nám vstříc. Výstava je tam zadarmo a navíc i proti původnímu předpokladu až do konce listopadu."
Jednotlivé panely nabízejí nejen fotografie s komentářem, ale také spoustu zajímavostí. Rozhodčí při míčových sportech neslyšících sice používá píšťalku, ale také praporek. Jiný panel nabízí informace o propagátorovi pedagogiky pro hluchoněmé Melichara Bednaříka nebo o prvních budovách, které byly v Plzni pro hluchoněmé postaveny. V roce 1960 vzniká divadelní a taneční soubor neslyšících.
Další část expozice se věnuje i současným aktivitám spolku. "Spolek má 60 členů, ale naše služby využívají pochopitelně i nečlenové," říká Voříšková a pokračuje: "Sociální poradenství u nás využívá 98 klientů, tlumočnické služby 50 klientů. Pak ale máme i sociálněaktivizační služby. Pořádáme zájezdy, hrají se u nás karty nebo šipky a na tyto aktivity přijíždí i lidé z jiných měst v republice."
Na fotografiích jsou tak k vidění například momentky z exkurze v pivovaru v Chodové Plané. Zároveň s 95. výročím spolku, který vznikl už v roce 1917, se slaví i další výročí. Je to třicet let, kdy v jeho rámci vznikl klub žen a deset let od založení klubu Joker, který pořádá právě soutěže v šipkách nebo v karetní hře joker.
Foto: O SPOLKU NESLYŠÍCÍCH se návštěvníci kavárny Kačaba dozvědí z panelů výstavy k výročí jeho založení v roce 1917.
Foto: Deník/ Z. Vaiz