Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka:
Lidé se zdravotním postižením mají od nového roku větší šanci získat průkaz mimořádných výhod. Podmínky pro jeho získání se totiž zjednodušily. Tento krok oceňují hlavně ti, kterým loni úřady průkaz zamítli. Jeho držitelé totiž mohou například využívat bezplatně městskou hromadnou dopravu, nebo mají slevy ze vstupného na kulturní akce.
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
Možná si ještě pamatujete na příběh pana Vlastimila. I přesto, že je odkázaný na invalidní vozík, neměl podle úřadu nárok na průkazku ZTP.
Jana BURAŇOVÁ, mluvčí ČSSZ /16. října 2013/:
Nárok na průkazku osob se zdravotním postižením se hodnotí základní životní potřeby v oblasti mobility a orientace.
Vlastimil SÁDLÍK /16. říjen 2013/, :
Hlavní důvod byl v tom, že já prostě se obejdu bez pomoci druhé osoby, že stačí, že jsem orientovanej místem a zvládám lékaře.
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
Příběh člověka, který je na invalidním vozíku a nemá na tak potřebný průkaz nárok, nám přišel natolik absurdní, že jsme ho pro vás natočili. A světe div se! Po odvysílání naší reportáže se pan Vlastimil k příslušným úřadům odvolal a průkazku získal.
Vlastimil SÁDLÍK, :
Po 8 měsících marnýho boje s úřadama až vaše televize teda zapracovala a najednou to šlo a úřady se hnuly, doktoři taky a průkazku ZTP jsem dostal.
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
Už 10 dní ale platí nové posuzování žádostí. A tak i ti, kdo loni nárok na průkazku neměli, dnes už možná nárok mají.
Petr SULEK, mluvčí MPSV:
Samotné vydání průkazu pro OZP již není samo o sobě vázáno na uznaný stupeň závislosti v oblasti funkčních poruch pohyblivosti nebo orientace. Tyto změny zajistí přístup k průkazům pro OZP v podstatě širšímu okruhu osob.
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
V případě, že s vaší žádostí neuspějete ani letos, a to ani poté, co ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo legislativu posuzování, neváhejte se na nás obrátit. Vladimír Pinker a Eliška Čeřovská, Prima FTV.