Na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR si mohou zájemci spočítat orientační výši důchodu, kterou lze očekávat při odchodu do důchodu v letech 2013 až 2015.
Nově upravenou důchodovou kalkulačku najdete na www.mpsv.cz/cs/2435.
Pro stanovení výše důchodu přiznaného po roce 2012 nejsou ještě k dispozici potřebné statistické údaje o vývoji výše průměrné měsíční mzdy po roce 2010, a nelze proto stanovit výši důchodu na základě platných údajů. Pro orientační představu o možné výši důchodu přiznaného po roce 2012 je nutné vycházet z odhadu vývoje průměrné měsíční mzdy a také z očekávaného vývoje vlastních „hrubých výdělků“, tedy z výše dosaženého vyměřovacího základu v příslušných letech. Výpočet orientační výše důchodu přiznaného po roce 2012 bude tedy ovlivněn nejen očekávanými vlastními výdělky, ale i očekávaným vývojem průměrné mzdy. Pro důchody přiznané v letech 2013 až 2015 umožňuje nová důchodová kalkulačka nastavit si vývoj průměrné mzdy po roce 2010 podle vlastního uvážení, případně si vyzkoušet, jaký vliv bude mít různý mzdový vývoj na výši důchodu.
O výši důchodu rozhoduje i statistika
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, určuje obecně platný způsob výpočtu výše důchodu, ale pro stanovení výše důchodu přiznaného v konkrétním kalendářním roce je třeba vycházet navíc ještě ze statistických údajů zjištěných Českým statistickým úřadem o vývoji výše průměrné měsíční mzdy v letech předcházejících roku přiznání důchodu. Na základě těchto statistických údajů vydá MPSV vyhlášku o výši všeobecného vyměřovacího základu, o výši přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu, o výši redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu a o výši základní výměry důchodu. Naposledy byly hodnoty těchto nezbytných parametrů výpočtu důchodu stanoveny vyhláškou č. 286/2011 Sb. pro důchody přiznané v roce 2012.
Zdroj: MPSV