Stacionář Človíček první v Plzni

Po více než čtyřleté přípravě získal v říjnu tohoto roku Stacionář Človíček – program pro děti a mládež certifikát pracoviště, které ve své péči o klienty používá prověřený koncept Bazální stimulace.

Bazální stimulace patří v současnosti v zemích Evropské unie k nejpopulárnějším ošetřovatelským konceptům v ošetřovatelství vhodným pro děti s těžkým kombinovaným postižením. V tuto chvíli je Stacionář Človíček jediným zařízením v Plzni, které tuto metodu certifikovaně využívá v péči o své klienty.

 

Získání certifikátu bylo náročným procesem, který zahrnoval proškolení pracovníků v kurzech Bazální stimulace, následné zavedení metody do praxe a v neposlední řadě úspěšné absolvování supervize s PhDr. Karolínou Friedlovou z Institutu Bazální stimulace. „Pro metodu Bazální stimulace jsme se ve Stacionáři Človíček rozhodli již v roce 2009. Následně jsme absolvovali řadu základních a nástavbových kurzů. Vše směřovalo k letošní závěrečné kontrolní supervizi, kdy paní doktorka Friedlová ověřila správnost zavedení konceptu a jednotlivých technik do péče o naše klienty. Součástí supervize byla i prohlídka prostor a vybavení stacionáře, které jsou rovněž zahrnuty do podmínek k získání certifikátu,“ popisuje náročnost získání certifikátu jedna z úspěšných absolventek Eva Čermáková ze Stacionáře Človíček.

 

Bazální stimulace je vědecký pedagogicko-ošetřovatelský koncept podporující vnímání, komunikaci a pohybové schopnosti těžce postiženého člověka. „Jednotlivé techniky Bazální stimulace klienta především zklidní, a proto lépe vnímá sám sebe i své okolí. Může se tak lépe a déle soustředit na činnosti a rozvíjet své mentální a tělesné schopnosti. Některé techniky umožní navázat i lepší komunikaci mezi klientem a pracovníkem. Všechny výhody a přínos technik bazální stimulace tedy více než korespondují i s naším snažením ve Stacionáři Človíček,“ popisuje důvody volby metody další z držitelů certifikátu Martin Friš ze Stacionáře Človíček.

 

O tom, že tento koncept funguje v nelehké péči o těžce postižené osoby, není pochyb, což potvrzuje i Martin Friš: „Po zavedení konceptu pozorujeme u „našich“ dětí zlepšení příjmu potravy, polykání a celkově chuti k jídlu. Došlo i ke zklidnění jejich chování a částečně se zlepšila hrubá i jemná motorika. Kdybych měl přínos hodnotit jednou větou, tak jsou prostě očividně spokojenější.“

 

Konkrétní přínos metody potvrzuje i matka jedné z klientek stacionáře paní Švarcová:

„Moje osmiletá dcera je od útlého dětství krmena sondou, protože jídlo těžko polyká a je při něm velmi neklidná. Ve Stacionáři Človíček s ní proto provádí zklidňující kontaktní dýchání a před každým jídlem orální stimulaci s orofaciální masáží. Tím u ní podporují chuť k jídlu a stimulují svaly potřebné k polykání. Zjistili tak například, že má ráda sladké chutě a po stimulaci už dokáže spolknout více soust. Díky tomuto přístupu u ní úplně nevymizela schopnost jíst ústy. U dcery je vidět lepší chuť k jídlu, kterou dříve nemívala.“

 

Stacionář Človíček provozuje Diakonie Západ v Plzni na Lochotíně v Kralovické ulici 35 a pečuje zde v rámci dvou programů jednak o děti a mládež s těžkým kombinovaným postižením ve věku od 3 do 26 let a také o mládež a dospělé s mentálním postižením anebo s kombinací mentálního a tělesného postižení ve věku 20 - 40 let, kteří ukončili povinnou školní docházku a nemohou se již dál vzdělávat.

 

Certifikát Bazální stimulace získali pracovníci programu pro děti a mládež, jehož posláním je poskytovat komplexní denní péči, podporu a rozvoj uživatelům s těžkým kombinovaným postižením prostřednictvím ambulantní služby. „Naším cílem je všestranný rozvoj osobnosti uživatele, aby kvalita jeho života ve všech oblastech dosahovala té nejvyšší možné úrovně,“ doplňuje vedoucí tohoto programu Eva Čermáková. V prostorách stacionáře má své odloučené pracoviště i ZŠ speciální DČCE Merklín, takže klienti zde mohou plnit školní docházku.

 

Eva Čermáková

Klíčová slova: