Stáří spojuje 2020
Mezinárodní konference 9. a 10. června v Praze bude řešit mj. zneužívání a týrání seniorů, stárnutí LGBT komunity nebo sebevražednost seniorů.
Tradičně tuto akci pořádá organizace Gerontologický institut společně s ŽIVOTem 90. Na konferenci 9. - 10. června v Praze vystoupí přední čeští a zahraniční odborníci.
Podle Světové zdravotnické organizace každý šestý senior na světě nad 60 let zažil psychické nebo fyzické týrání. Zvykli jsme si označovat pojmem „domácí násilí“ všechny situace, ve kterých dochází k týrání jedné osoby druhou.
„Zapomínáme přitom na to, že se násilí neodehrává jen doma, ale i v pobytovém zdravotním nebo sociálním zařízení, na úřadech, ve službách. To ale není jediný důvod, proč je třeba rozlišovat mezi domácím násilím, zneužíváním a týráním starých lidí. Rozhodujícím důvodem je jejich rozdílné sociální postavení. Jsou závislí ekonomicky, protože jejich rozhodujícím příjmem je starobní důchod a s přibývajícím věkem potřebují ve větší míře sociální služby a zdravotní péči,“ říká ředitel organizace Jan Lorman.
Už v minulém století byl ve Spojených státech a Velké Británii popsán Syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného seniora, Elder Abuse and Neglect, kterým se v roce 2002 zabývalo Světové shromáždění ke stárnutí. Musíme implementovat toto široké pojetí špatného zacházení se starými lidmi do praxe i v České republice.
„V tuto chvíli v systému zdravotních a sociálních služeb chybí nástroje pro mapování seniorského abusu. I proto jsou senioři lehce zranitelní a náchylní k možnému zneužití,” uvádí Mgr. Olga Mutlová, odbornice na problematiku sociálních služeb.
Podle Jana Lormana někteří senioři mohou tuto bezvýchodnou situaci řešit i sebevraždou. Jak dokládají dostupná data, tak výskyt sebevražd u mužů starších 75 let je zdaleka nejvyšší v celé populaci.
„To musíme společně změnit a zajistit jim účinnou pomoc. I proto pořádáme konferenci, která se této problematice věnuje,” dodává Lorman.
Na 8. ročník mezinárodní konference zavítají špičkoví experti z Evropy, USA a Austrálie. Účast potvrdila presidentka světové organizace International Network for the Prevention of Elder Abuse Dr. Susan Somers ze Spojených států nebo izraelská profesorka Ariela Lowenstein, která je považována za přední mezinárodní odbornici v oblasti stárnutí a mezigeneračních vztahů.
Konferencí svou účastí poctí profesor Simon Biggs, který byl zakládajícím členem Rady pro globální agendu Světového ekonomického fóra zaměřující se na stárnoucí společnosti, profesor Thomas Görgen z Deutschen Hochschule der Polizei a další.
Na konferenci vystoupí i forenzní psycholožka PhDr. Ludmila Čírtková, profesor Tomáš Katrňák, MUDr. Zdeněk Kalvach.
Konference Stáří spojuje 2020
Kdy: 9. a 10. 6. 2020
Kde: Hotel Don Giovanni Prague, Vinohradská 2733/157a, 130 00 Praha 3-Žižkov
Pořadatel: Gerontologický institut, o.p.s.
Podrobnosti: https://www.zivot90.cz/cs/institut/registrace-na-konferenci-2020
Web: www.zivot90.cz