Stát šetří na invalidech i veteránech

04.02.2014 17:39

PRAHA Po vlastních nohách chodit nemohli, tak jim stát přispíval alespoň na benzin do auta nebo naměstskou hromadnou dopravu. To nyní končí. Stát šetří, a tak řada lidí s těžkým tělesným postižením postupně o průkazy pro zvlášť tělesně postižené přichází.  

Důvodem je zákon o dávkách pro občany se zdravotním postižením, který zavádí nové pravidlo: pokud chce někdo vlastnit průkaz těžce postiženého, nesmí zvládat ani základní potřeby. 
Postižený se třeba neumí postavit či posadit. Nezvládne ani překonat převýšení jednoho patra v budově.
Podle kritiků je ale zákon příliš tvrdý. Nová kritéria totiž z kolonky postižených vyřazují lidi s berlemi nebo protézami po amputaci nohy. Mávnutím proutku zdraví "Tito lidé se stali jako mávnutím kouzelného proutku zdravými. Bez ohledu na to, že jejich zdravotní stav se nijak nezlepšil. Hole a protézy jim zůstaly," upozorňuje vedoucí sociálněprávního poradenství pro lidi se zdravotním postižením Zdeňka Cupková. Ohroženo je podle ní až 150 tisíc lidí.
Život se všem těmto lidem podstatně změnil. Průkaz postižených jim totiž dříve otevíral řadu možností: měli slevu na jízdném ve veřejných dopravních prostředcích jako náhradu za to, že na delší vzdálenosti nejsou schopni chodit pěšky. Mohli zdarma parkovat před supermarkety nebo nemocnicemi na předem vyhrazených místech.
"Dnes o výhody přicházejí," tvrdí Cupková. Lidé proto začali sepisovat petici, podpisů jsou už tisíce.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ale upozorňuje, že stará legislativa měla také svoje chyby, změna byla proto nutná. Dnešní protézy jsou například natolik účinné, že dokážou pohyblivost lidí obnovit. Podle Cupkové je ale takových protéz v Česku asi osm. Pro většinu lidí jsou nedostupné. "Pro desetitisíce obyčejných lidí se kvalita protéz nezměnila, stále jsou lidé, kteří používají dřevěnky," řekla.
Přísnější metr na veterány Podmínky se ale zpřísňují i jinde. Na posledním jednání vlády prošel tvrdší metr třeba i na válečné veterány. Nárok na pomoc státu, která veteránům ze zákona náleží, už nevznikne tak snadno jako doposud – veterán bude muset mít odslouženo alespoň 90 dnů ve válečné zóně. Doposud mu stačilo 30. Veterány se ovšem budou moci stát i lidé, kteří doprovázeli armádní mise, i když nejsou profesionálními vojáky. "Nárůst počtu veteránů by za současných benevolentních podmínek mohl tento elitní klub zdevalvovat," zní vysvětlení ministerstva.
Veteránů z druhé světové války je asi 1400, podle zákona o třetím odboji je jich kolem 40. Z účastníků novodobých misí splňuje podmínky stanovené zákonem asi 15 tisíc lidí. Vloni resort přispěl pěti stovkám veteránů na lázně, stálo ho to 13,5 milionu korun.

Klíčová slova: