Stovky Čechů zjistí, jak vypadá jejich cholesterol

Stovky Čechů si budou moci nechat změřit hladinu cholesterolu přímo na pracovišti, kam za nimi dorazí lékaři. Měření se děje u příležitosti Týdne familiární hypercholesterolemie (FH), jehož cílem je upozornit na tuto vrozenou nemoc. V Česku jí trpí asi 40 000 lidí. Tělo člověka si při ní už od malička neví rady s cholesterolem a ten se nebezpečně ukládá v cévách. Mnozí pacienti o své diagnóze vůbec neví. Pokud se však člověk s FH neléčí, může i v mladém věku dostat infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Vysoká hladina cholesterolu obecně trápí až 80 % dospělé populace v Česku, tento tichý zabiják má u nás ročně na svědomí kolem 50 000 životů. Akci pořádá pacientská organizace Diagnóza FH. 

„Týden FH nám připomíná, že vysoký cholesterol se může týkat úplně každého, jak mladého, tak staršího člověka. Brzké odhalení FH je pro její následnou léčbu naprosto klíčové,“ říká předseda České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. 

Podle něj je největší relativní riziko srdečně-cévních komplikací u lidí s FH možné pozorovat mezi 25. a 39. rokem. 

„Riziko srdečního infarktu je u pětadvacetiletého neléčeného pacienta s FH až stokrát vyšší než u zdravého. Neléčená FH vede k ischemické chorobě srdeční u 40 % osob mladších 50 let,“ doplňuje prof. Vrablík.

Hladinu cholesterolu změří zájemcům z kapky krve z prstu a výsledky budou znát téměř okamžitě. Společně s pacientskou organizací Diagnóza FH takto na pěti místech v Praze a Brně otestují až 700 lidí.

Odborníci by také chtěli k preventivnímu testování přivést více mladých, protože FH v 50 % případů dědí děti pacientů.

 „Pokud plánují rodinu, mohou se pacienti s FH na tuto možnost lépe připravit. Nebo v případě, že se o své nemoci dozví, když už děti mají, měli by je nechat otestovat a zjistit, zda léčbu nepotřebují také,“ vysvětluje prof. Vrablík.

Podle něj není samotná léčba FH nijak drastická, ale vyžaduje změnu životního stylu. Pacienti musí dodržovat dietu v podobě zdravé stravy s nízkým obsahem živočišných tuků a řada z nich musí již od dětství užívat preventivně i léky. Ty jsou však podle prof. Vrablíka velmi bezpečné a pacienti je dobře snáší. 

I kvůli potřebě brzkého odhalení nemoci plánuje Národní screeningové centrum (NSC) Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR) společně s ČSAT na přelomu října a listopadu spustit pilotní projekt časného záchytu onemocnění FH u novorozenců – budou u nich vyšetřovat onemocnění FH. Do pilotního projektu se zapojí devět nemocnic a bude vyšetřeno až 10 000 novorozenců.

Jedno z měření v rámci Týdne FH se letos konalo na půdě Univerzity Karlovy, kde zdravotníci otestovali přes stovku akademiků. 

„Některé z kolegů možná výsledky měření příliš nepotěší, ale věřím, že je alespoň inspirují k prevenci. Familiární hypercholesterolemie se ovšem týká i studentů, protože řada z nich může nemocí trpět, aniž by o tom věděla. V jejich věku mohou riziko vysokého cholesterolu snadno podcenit. Akce jako Týden FH je může přivést na myšlenku preventivní kontroly,“ řekl prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., rektor Univerzity Karlovy.

Na odběrech se budou podílet i medici z lékařské fakulty jako dobrovolníci organizace IFMSA. Ti zájemce poučí o rizicích vysokého cholesterolu a poradí, jak správně rozpoznat infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Loni v Týdnu FH lékaři testovali v poslanecké sněmovně. „Tehdy jsme vyšetřili 190 poslanců a zaměstnanců sněmovny. Průměrný lipidogram (tuky v krvi) byl horší než kdekoli jinde. Do specializovaného centra jsme poslali šest z nich. Oceňujeme ale jejich velký zájem o měření a následné konzultace,“ popisuje Zdeňka Cimická, předsedkyně organizace Diagnóza FH.

Letošní pátý ročník chtějí organizátoři využít jako příležitost rozšířit odběrové týmy složené z lékaře, sester a nutriční terapeutky také o specialistku na pohybovou aktivitu, ve spolupráci s Českou asociací preventivní kardiologie ČKS a její sekce sportovní kardiologie.  

Zatímco lidé s FH mají velmi vysoké hladiny cholesterolu v krvi v důsledku genetické vlohy, miliony dospělých Čechů si svým životním stylem zvýší cholesterol sami.

Vysoká hladina cholesterolu vede k ateroskleróze, při níž se tuk „lepí“ na stěny tepen a ty se postupně uzavírají – hrozí srdeční infarkt či mozková mrtvice. Podle odborníků je naprostým základem znát své hodnoty cholesterolu, a proto apelují na to, aby Češi chodili na pravidelné bezplatné preventivní prohlídky k praktickému lékaři.

 „Právě zde se mohou dozvědět, jak na tom se svým cholesterolem jsou, a mohou případně včas zahájit léčebná opatření. Protože však Češi prevenci moc nedají – na prohlídky jich chodí sotva polovina – snažíme se najít další možnosti, jak povědomí o ateroskleróze a jejích komplikacích zvýšit,“ uzavírá prof. Vrablík.  

 

Vojtěch Šprdlík

Klíčová slova: