Středisko Augustin bilancuje

Rozšíření našeho týmu pozitivně ovlivnilo rozsah i kvalitu nabízených servisních opatření.

Středisko Augustin zajišťuje na Univerzitě Hradec Králové (dále jen UHK) podporu uchazečům a studentům se specifickými potřebami (dále jen student se SP) v průběhu celého jejich studia. Naším cílem je co možná nejvíce zpřístupnit studium na vysoké škole jedincům se zrakovým, sluchovým a pohybovým postiženým, dále také osobám s poruchami učení, narušenou komunikační schopností, psychickou poruchou či chronickým somatickým onemocněním.

K vyrovnávání studijních podmínek pro studenty se SP dochází prostřednictvím servisních opatření. Aby naše služby byly co nejvíce kvalitní, rozšířili jsme náš tým o nové odborníky. V současné době má středisko svou vedoucí, koordinátorku služeb, administrátora a odborné pracovníky, kteří koordinují a plně zodpovídají za jednotlivá servisní opatření. Při zajišťování podpory studentům se SP se střediskem dále spolupracují fakultní koordinátoři a tutoři, kteří jsou voleni na jednotlivých fakultách/ústavech a katedrách. Rozšíření našeho pracovního týmu pozitivně ovlivnilo rozsah i kvalitu nabízených servisních opatření.

Zpřístupnění studijní literatury koordinuje pracovnice, která je odborníkem v této oblasti. Provádí digitalizaci studijních materiálů, což představuje jednu ze základních forem podpory studentů s postižením zraku. Vznikl fond námi adaptovaných publikací, který naleznete nejen na souhrnném Portálu vysokoškolských knihoven pro zrakově postižené, ale také přímo v Katalogu univerzitní knihovny UHK, který je po předložení uznatelného dokladu zpřístupněn i uživatelům z řad veřejnosti.

Tlumočnický servis v současné době poskytujeme ve spolupráci s profesionálními tlumočníky českého znakového jazyka. Naše role spočívá především ve zprostředkování této služby a zajištění její organizace, což je v kompetenci naší koordinátorky tlumočnických služeb. V rámci ESF projektu je ve spolupráci s profesionálními tlumočníky vytvářen překlad vybraných materiálů do českého znakového jazyka, který má napomoci studentům se sluchovým postižením se ve studijních textech zorientovat.

Podstatnou změnou v rámci zapisovatelského servisu je vyškolená přepisovatelka a zároveň koordinátorka. Novinkou je také systém Polygraf, který byl vyvinut na MU v Brně. Díky tomuto systému mohou studenti se sluchovým postižením sledovat textový zápis výuky na tabletech. Není tedy nutné sedět vedle zapisovatele a sledovat text z obrazovky jeho notebooku.

Oblast osobní a studijní asistence zastřešuje kvalifikovaný osobní asistent, který asistenční služby také koordinuje. Studenti se SP se na něho mohou obracet zejména s žádostmi o průvodcovské služby (doprovod na neznámá nebo těžko dostupná místa).

Další posilou našeho týmu je IT specialista, který zajišťuje technické zázemí střediska. Studenti se SP se na něho obracejí v případě zájmu o zapůjčení kompenzační pomůcky. Kromě půjčování pomůcek zajišťuje také poradenství při výběru vhodné pomůcky a instalaci softwarů včetně zácviku v jejich používání. Kompletní seznam pomůcek určených k zapůjčení můžete nalézt na webových stránkách střediska.

Diagnostiku specifických poruch učení provádí psycholožka, a to prostřednictvím odpovídajících standardizovaných diagnostických metod. Na základě výsledků vyšetření je vyhotoven odborný posudek obsahující stanovenou diagnózu a doporučení pro studenta i jeho pedagogy.

Kromě výše uvedených servisních opatření dále poskytujeme:

  • prostorovou orientaci sloužící k zajištění bezpečné fyzické orientace studenta a pokud možno k jeho samostatnému efektivnímu pohybu v prostorách, kde se odehrává vlastní studium, případně v prostorách, které se studiem bezprostředně souvisejí; pro studenty se zrakovým postižením zajišťujeme prostorovou orientaci ve spolupráci s Tyfloservisem;
  • individuální výuku, kterou se v odůvodněných případech zajišťuje smyslová nebo fyzická přístupnost přímé výuky studentům se SP;
  • časovou kompenzaci, jíž se rozumí poskytování více času na konkrétní studijní aktivitu;
  • režijní opatření spočívající v organizaci podpory a poradenství.

Středisko Augustin se v realizaci svých činností řídí aktuálně platnými pravidly MŠMT pro financování zvýšených nákladů na studium studentů se specifickými potřebamiRektorským výnosem č. 15/2013, Metodickým pokynem k realizaci podpory uchazečům a studentům se specifickými potřebami na UHK​ a Standardem činnosti Střediska Augustin.

Bližší informace o službách Střediska Augustin a kontakt na jednotlivé pracovníky můžete nalézt na www.uhk.cz/augustin.

K rozvoji střediska, zkvalitnění servisních opatření a dalším inovacím došlo také díky ESF projektu, na kterém se Středisko Augustin podílí. Podrobnější informace můžete získat na www.augustin-uhk.cz.

V roce 2013 se za UHK stalo středisko zakládajícím členem Asociace poskytovatelů služeb studentům se specifickými potřebami na vysokých školách AP3SP, což je dalším významný faktor ovlivňující zvyšování kvality studia studentů se SP. Cílem této nově založené profesní komory je napomáhat rozvoji a zvyšování kvality služeb poskytovaných studentům se SP, dbát na dodržování standardu kvality těchto služeb a podporovat koncept rovného přístupu ke vzdělávání.

Dále patříme mezi partnery projektu ExpIn, který si klade za cíl vytvořit síť spolupracujících institucí poskytujících praktický servis osobám se specifickými potřebami v oblasti terciárního vzdělávání, odborné práce a výzkumu.

Michaela Šteflová

Klíčová slova: