Středisko Augustin využilo e-learningové kurzy

Vzdělává zaměstnance i studenty Univerzity Hradec Králové v problematice osob s postižením.

Středisko Augustin, zajišťující na Univerzitě Hradec Králové (UHK) podporu studentům se specifickými potřebami, vzdělává v této problematice zaměstnance i studenty.  Pro akademické i neakademické pracovníky byl určen kurz „Strategie při komunikaci a edukaci studentů se specifickými potřebami na UHK“, jehož cílem bylo postupně budovat inkluzivní vysokoškolské prostředí. Interaktivní e-kurz  zaměřený na problematiku studentů se specifickými potřebami byl realizován rovněž pro studenty. Vzdělávání probíhalo prostřednictvím e-learningových kurzů zpracovaných v prostředí Moodle.

Kurz určený zaměstnancům probíhal v období od května do října minulého roku a byl zahájen úvodním seminářem, na kterém se účastníci seznámili s organizací e-kurzu a byly jim předány studijní materiály. Základním podpůrným materiálem kurzu je metodický průvodce k organizaci podpory studentů se specifickými potřebami „Seznamte se, prosím“.

V e-learningovém prostředí byly zpřístupněny nejen edukační materiály navazující na tištěnou publikaci, ale i zajímavé odkazy a autotesty. Nedílnou součástí kurzu byly rovněž individuální konzultace a praktické workshopy zaměřené na komunikaci a edukaci studentů se zrakovým a sluchovým postižením, pohybovým postižením, specifickými poruchami učení a Aspergerovým syndromem.

Prostřednictvím workshopů se účastníci seznámili s jednotlivými typy postižení a možnostmi podpory, kterými je možné vyrovnávat podmínky studia na vysokých školách.  Součástí kurzu byl rovněž úvodní a závěrečný evaluační dotazník sloužící k ověření míry zkušeností s výukou studentů se specifickými potřebami a posouzení kvality spolupráce jednotlivých pracovišť se Střediskem Augustin při zajišťování podpory.

Kurz, který byl zakončen závěrečným testem, úspěšně dokončilo čtyřicet čtyři účastníků.  Pro absolventy kurzu bylo realizováno slavnostní zakončení, jehož cílem bylo nastínit dosavadní výsledky systému podpory studentů se specifickými potřebami a diskutovat o možnostech a potřebách dalšího vývoje v této oblasti.  „Kurz může každému dát jakýsi nový náhled na práci na UHK, na studium a nejen na dostupnost učeben, budov, učiva, informací, ale hlavně přinutí člověka zamyslet se nad tím, že kolem něj se pohybují různí lidé a všichni by měli mít stejné podmínky a možnosti,“ popisuje kurz jeho účastnice Jana Podlipná.

Vzdělávací kurz zaměřený na problematiku studentů vysokých škol se specifickými potřebami byl na podzim loňského roku realizován i pro studenty naší univerzity. Obsah e-kurzu navazuje na tištěnou publikaci „Můj spolužák… se specifickými potřebami“, která mj. obsahuje i příběhy absolventů vysokých škol s různými typy postižení.

E-learningový kurz je dále doplněn o řadu zajímavostí, videoukázek a dalších interaktivních odkazů, včetně autotestů. Kromě této studijní podpory měli účastníci také možnost konzultací, online diskuzí či chatu s odborníky na danou problematiku, což jim napomohlo udělat si komplexní obrázek o diskutovaných tématech a usnadnilo aplikaci teoretických poznatků do praxe.

Nedílnou součástí kurzu byl úvodní a závěrečný evaluační dotazník mapující očekávání účastníků a jejich zkušenosti a názory na oblast studia spolužáků se specifickými potřebami. Tohoto kurzu se účastnilo celkem sto dvacet šest studentů, ale všechny podmínky stanovené k jeho úspěšnému absolvování a získání certifikátu jich splnilo sedmdesát tři.

E-learningové kurzy a podpůrné materiály vznikly v rámci projektu Střediska Augustin „Zkvalitnění a rozšíření možnosti studia na UHK pro studenty specifickými potřebami“ a mají potenciál dalšího používání při vzdělávání zaměstnanců či studentů.

Michaela Šteflová

Klíčová slova: