Vysočina – Nestátní nezisková organizace Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR KO Vysočina realizuje projekt "Podpora vstupu na trh práce osobám se sluchovým postižením", financovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR, jehož cílem je zlepšení pozic osob z cílové skupiny zdravotně znevýhodněných na trhu práce v kraji Vysočina.
Aktivity projektu jsou aktivitami vzájemně propojenými ve vazbě k podpoře a vzdělávání osob se sluchovým postižením s cílem usnadnění jejich vstupu na trh práce a integraci do společnosti.
Klíčové aktivity projektu v podobě odborného poradenství, specifických kurzů a rekvalifikací včetně začleňování na nově vytvořená pracovní místa reagují na potřebu osob z cílové skupiny. Rekvalifikační kurzy byly nyní ukončeny a 14. května proběhlo slavnostní hodnocení účastníků, a to jak s těžkým sluchovým postižením tak i nedoslýchavých v Jihlavě ve Smíchovské restauraci v 15 hodin.
Účastníci obdrželi z rukou zástupců firem, které realizovaly rekvalifikační kurzy potvrzení o absolvování kurzů v podobě certifikátu.
Ředitelka SNN v České republice Jiřina Kocmanová předala zástupcům firem památeční plaketu, která vznikla dle návrhu studenta Jakuba Ronovského, který pracoval pod vedením Martina Šmída z ateliéru Design a vizuální komunikace na Střední uměleckoprůmyslové škole Helenín Jihlava.
Realizací toto projektu se nám podařilo nenásilnou formou propojit 3 odlišné světy neslyšících,nedoslýchavýcha slyšících.
Dříve nemyslitelná spolupráce se ukázala jako možná a přínosná pro všechny strany. Díky ochotě všech zúčastněných, kteří v rámci spolupráce byli přístupni kompromisům, přizpůsobení se, mohlo dojít k úspěšné realizaci těchto rekvalifikačních kurzů.
V současné době nás čeká další aktivita v rámci tohoto projektu a to je zaměstnávání těchto lidí, jejich plnohodnotné uplatnění na trhu práce, tzn. zaměstnání na zkoušku.
V těchto dnech SNNvČRKO Vysočina začíná s realizací dalšího projektu Druhá šance pro osoby se sluchovým postižením na trhu práce.
Cílem projektu je vytvoření navazujícího programu, jehož potenciál je v propojení pracovní integrace osob se sluchovým postižením v kraji Vysočina, s právě realizovaným projektem obdobného charakteru. Klíčové aktivity projektu si kladou za cíl začlenění osob se sluchovým postižením do společnosti a na trh práce, založených na rozšíření jejich kvalifikace a rozvoji základních pracovních předpokladů.
Osoby se sluchovým postižením jsou osobami ohroženými na trhu práce a pro integraci na trhu práce potřebují specifickou podporu, ta bude v rámci projektu zajištěna prostřednictvím vzdělávacích a poradenských aktivit, rekvalifikace, a to vše ve vazbě na nově vytvořená pracovní místa.
Foto: