Bezesporu jednou z nejúčinnějších forem firemní filantropie je spolupráce s chráněnými dílnami, poskytujícími uplatnění tělesně handicapovaným občanům. Zadá-li podnik chráněné dílně zakázku například na výrobu propagačních či upomínkových předmětů, nejde jen o čistě finanční příspěvek na její provoz.
Zakázka chráněné dílně totiž plní i další, mnohem důležitější sociálně-společenskou funkci, umožňující pracovní zařazení lidem s různým typem zdravotního znevýhodnění.
Kde hledat profily dílen
Chtete-li jako firma začít spolupracovat s chráněnými dílnami, jejich seznam a místo působnosti lze najít například na portálu www. praceprozp.cz. Tento web je zaměřen na potřeby osob se zdravotním postižením, zejména na zprostředkování pomoci v uplatnění na trhu práce. Obsahuje informační část, kde je možné se dozvědět vše kolem legislativy, dále je k dispozici tržiště pracovních nabídek a poptávek, stejně jako kontakty na podporovaná zaměstnání. Na portálu lze najít i stručné profily chráněných dílen v jednotlivých regionech ČR, včetně údajů o jejich zaměření a šíři jejich výrobních kapacit.
Originální dárky
K podnikům, které již tradičně udržují několikaletou spolupráci s chráněnými dílnami, patří akciová společnost ČEPS. Její firemní dárky, určené pro obchodní partnery, vznikají ve dvou úrovních. Především zásluhou designérů z občanského sdružení Design Aliance, kteří navrhují originální dárkové předměty, symbolizující zaměření společnosti ČEPS, výhradního provozovatele české energetické přenosové soustavy. Vzpomenout lze úspěšný projekt "Design pro chráněné dílny", zaměřený na rozšíření stávajících výrobních programů chráněných dílen. Právě v nich pak probíhá finální fáze vzniku zmíněných firemních dárků pro společnost ČEPS.
"Samozřejmě ne vše lze vyrobit v chráněných dílnách, ať již z důvodů finančních nebo časových. Už od začátku musí designér uvažovat, jakými výrobními možnostmi chráněná dílna disponuje. Každý designér si provádí výběr chráněné dílny sám, zjišťuje, co je schopna vyrábět a teprve podle těchto zjištění navrhuje konkrétní předmět," vysvětluje Pavel Kuklík z občanského sdružení Design Aliance. Přibližuje tak okolnosti, kdy do tvorby upomínkových předmětů a firemních dárků kromě společnosti ČEPS a zmíněné aliance vstupuje i třetí subjekt - chráněná dílna.
Konkrétní výsledky
"Naše společnost je první firmou, která propojila práci českých designérů s výrobou chráněných dílen," připomíná ředitelka firemní komunikace ČEPS Zuzana Dvořáková. Nejdříve byl v chráněné dílně provozované občanským sdružením Sluneční zahrada realizován návrh mísy na ovoce z drátu a porcelánu od karlovarského designéra Martina Přibíka, který využil tradiční materiály přenosové soustavy. Spolu s ním šla do výroby také dárková toaletní mýdla ve tvaru izolátoru od Filipa Cvrčka. Na ně v roce 2012 navázala výroba pohádkových Stožárníčků, textilních hraček pro děti, které pro ČEPS vloni vyrobily chráněné dílny pražské Drutěvy a občanského sdružení Náruč, jež umožňují pracovní zařazení osobám s různým typem zdravotního znevýhodnění.
Pocit satisfakce
"Snažíme se, aby chráněné dílny měly možnost vydělat si peníze a nebyly závislé na dotacích nebo na nějakých prostřednících. Nemáme-li možnost chráněným dílnám pomoci finančně z našeho dárcovského programu, protože i ten má omezený rozpočet, snažíme se jim dát práci. Což přijímají raději, neboť vidí, že jsou prospěšné pro společnost," zdůrazňuje Zuzana Dvořáková. "Lidem, kteří chráněné dílny vedou, pak spolupráce s konkrétní firmou dává pocit satisfakce, uvědomují si, že práce, kterou se svými klienty vykonávají, není zbytečná."
---
Chráněné dílny S účinností od 1. ledna 2012 už dle zákona č. 425/2004 Sb., chráněné dílny neexistují, neboť byly nahrazeny institutem chráněné pracovní místo. Jedná se však o formální změnu, ve skutečnosti chráněné dílny fungují dál. Jde o pracoviště, provozované právnickými a fyzickými osobami, vymezené na základě dohody s úřadem práce a přizpůsobené pro zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním. Základní podmínkou pro status chráněné dílny je zaměstnávání nejméně 60 procent zdravotně znevýhodněných zaměstnanců. Do chráněných dílen jsou zařazovány zejména osoby se zdravotním znevýhodněním, které nemohou podávat plnohodnotný pracovní výkon a nelze je uplatnit ve volných pracovních místech na trhu práce.
Foto: Pohádkoví Stožárníčci od designérky Michaely Vrátníkové ze studia BOA jsou ispirováni tvary stožárů vedení velmi vysokého napětí společnosti ČEPS
Foto: Pavla Topolánková
Foto: Desing Aliance