Světové novinky z oblasti neurorehabilitace

04.02.2014 16:36

Akutní zdravotní péče funguje v ČR na výborné úrovni. Co však chybí, je následná včasná neurorehabilitace. Právě ta pak často rozhoduje, za jak dlouho a zda vůbec se pacient s neurologickým onemocněním vrátí do normálního života. Podle lékařů by měla rehabilitace začít okamžitě – od prvního dne, kdy to zdravotní stav pacienta dovolí.  

Po stabilizaci pacienta by měla následovat včasná neurorehabilitace, na které se podílí interprofesionální rehabilitační tým. Do něj patří lékaři, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, kliničtí logopedi, neuropsychologové, speciální pedagogové, protetici, zdravotní sestry a ošetřující personál. Rehabilitace je individuální a trvá minimálně 3–4 hodiny denně. Takto komplexní systém však v České republice doposud neexistuje. Přitom v okolních zemích Evropské unie je již zcela běžný.
Diskusi s tématem koordinace systému rehabilitace a vznik neurorehabilitačních oddělení v ČR se pokusila otevřít přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství VFN v Praze 1, Lékařské fakulty Univerzity Karlovy doc. MUDr. Olga Švestková, Ph. D., uspořádáním mezinárodní konference neurorehabilitace. Ta se konala ve dnech 24. 9. a 25. 9. 2012. V prostorách Parlamentu České republiky za přítomnosti zahraničních specialistů, kteří přijeli prezentovat světové novinky z oblasti neurorehabilitace. Představila se například prezidentka celosvětové neurorehabilitační společnosti prof. Stefanie Clarke, prof. Thomas Rozmel, německý neurochirurg, který inicioval a vybudoval v Kolíně nad Rýnem neurorehabilitační oddělení se 140 lůžky a vytvořil tak podmínky pro špičkovou a včasnou neurorehabilitaci v dobře fungujícím zdravotně sociálním systému v Německu, nebo prof. Andrew Frank, emeritní prezident Britské královské rehabilitační odborné společnosti, který nyní vede Společnost pracovní rehabilitace ve Velké Británii, a další.
Konference byla hrazena z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím individuálního projektu Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost "Prohlubování a zvyšování úrovně odborných znalostí lékařů, zubních lékařů a farmaceutů se zaměřením na profesní medicínské vzdělávání a vzdělávání v manažerských dovednostech" (projekt číslo: CZ.1.04/1.1.00/46.00002).
Obor neurorehabilitace je interprofesionální individuálně zaměřená rehabilitace pacientů s neurologickým onemocněním, tzn. člověka po mozkové příhodě, traumatickém poranění mozku nebo s roztroušenou sklerózou apod. Způsob neurorehabilitace, včasnost jejího zahájení a délka koordinovaného procesu (neurorehabilitace by měla trvat tak dlouho, dokud se pacient/klient zlepšuje v jakýchkoli funkčních schopnostech) rozhodují o budoucí kvalitě života těchto pacientů. Pozitivním precedentem v této oblasti jsou vznikající cerebrovaskulární centra (pro pacienty po cévní mozkové příhodě), jejichž součástí jsou včasná rehabilitační, respektive neurorehabilitační lůžková oddělení.

Foto:

O autorovi: Ing. Ivana Šalbabová, PR Manager Medica Healthworld (ivana.salbabova@mhw.cz)

Klíčová slova: