Světový den Downova syndromu – 21. března
Každý rok si 21. března připomínáme Světový den Downova syndromu, který byl pod záštitou OSN zaveden v roce 2012 s cílem šířit povědomí o životě lidí s touto genetickou odchylkou. Datum nebylo vybráno náhodně – odkazuje na ztrojení 21. chromozomu, což je charakteristický znak Downova syndromu.
Downův syndrom je nejčastější vrozená chromozomální porucha, jejíž příčinu zatím neznáme. Tato anomálie se projevuje nejen charakteristickými tělesnými rysy, ale také různým stupněm mentálního postižení a vyšším rizikem zdravotních komplikací, jako jsou srdeční vady, poruchy zraku či oslabená imunita.
Pro rodiny s dětmi s Downovým syndromem je zásadní dostupnost rané péče, která je určena pro děti do sedmi let. Tato služba hraje klíčovou roli při podpoře specifických potřeb dětí a pomáhá rodinám zvládat náročné situace spojené s péčí. Neméně důležité jsou i další sociální služby, zejména odlehčovací služby, které pečujícím osobám pomáhají zvládat každodenní zátěž a umožňují jim získat tolik potřebný prostor pro odpočinek.
Stejně důležitá je i dostupnost kvalitní zdravotní péče a vzdělávací podpora, které by měly odpovídat specifickým potřebám lidí s Downovým syndromem. Tyto oblasti hrají zásadní roli při zajištění jejich plnohodnotného zapojení do společnosti a rozvoji jejich schopností.
Na zajištění kvalitních služeb pro osoby se zdravotním postižením, včetně těch s Downovým syndromem, se zaměřuje Národní plán podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2021–2025. Tento plán se soustředí také na podporu pečujících osob a na zlepšení dostupnosti a kvality sociálních služeb.
Podporu lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám poskytuje také Úřad vlády, který prostřednictvím dotací přispívá na projekty zaměřené na osvětu a podporu těchto osob. Podpořil například organizaci DownSyndrom, která zajišťuje vydávání časopisu PLUS21. Tento časopis, vycházející čtyřikrát ročně, přináší nejen užitečné informace a osvětu, ale na jeho tvorbě se přímo podílejí i lidé s Downovým syndromem.
Při odpovídající péči a podpoře mohou lidé s Downovým syndromem vést spokojený a aktivní život. Jsou schopni se zapojit do společnosti, pracovat, vzdělávat se, navazovat vztahy a rozvíjet svůj potenciál. Světový den Downova syndromu je skvělou příležitostí si toto vše připomenout.
Zdroj: Úřad vlády