Světový den lidí s Downovým syndromem

22.03.2014 11:13

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Marek už je plnoletý, ještě 2 roky bude moct chodit do speciální školy. Doma vyrůstá se čtyřmi sourozenci, ale spokojený je i sám s knížkou.

Marek, :
Obušku z pytle skoč, zakřičel.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Marek měl štěstí, narodil se do rodiny, která jeho postižení přijala i s vědomím, že až do konce života zůstane dítětem, které nemůže zůstat bez dozoru.

Hana FIEDLEROVÁ, maminka Marka:
Má svůj svět, ale je tak v klidu, když chce najíst, tak si přijde a řekne, že chce jíst, že ..., nebo napít, nebo se chodí na kofolu do sklepa, třeba tajně.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Počet dětí narozených s Downovým syndromem v Česku výrazně klesá, zatímco v 80. letech se jich ročně narodilo více než 100, v roce 2011 jich bylo 53 dětí. V Opavě se dnes sešli odborníci, kteří s dětmi podobně postiženými jako je Marek pracují. A radili se i o tom, jakou šanci děti mají, až školu opustí.

Jiří KUPKA, ředitel Základní a praktické školy, Opava:
Mohou jít do zařízení, třeba charity, do Mravenečků, ale to jsou neziskové organizace, které mají omezenou kapacitu a ne vždycky je možné ty děti tam umístit. Samozřejmě, že to je i za peníze.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
V sousedním Polsku se o děti s Downovým syndromem po skončení školy plně stará stát. A u nás by se tím chtěli inspirovat.

Jacek SZCZEPAŃSKI, praktická škola Pyskowice, Polsko:
Dítě jde do speciálních terapeutických dílen, kde vyrábějí nejrůznější předměty, které se prodávají a za peníze pak mohou odjet někam na prázdniny, platí to město.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Ani Hana Fiedlerová zatím neví, co bude s Markem za 2 roky, až opustí školu.

Hana FIEDLEROVÁ, maminka Marka:
Do knihovny budeme chodit, na bazén budeme chodit. Tak to bude chodit všechno se mnou.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Iva Piskalová, Česká televize, Opava. 

Klíčová slova: