Světový den lupénky upozorňuje na včasnou diagnostiku a podporu pacientů
Světový den lupénky se každoročně připomíná 29. října a upozorňuje na problémy spojené s touto chronickou a nepředvídatelnou kožní nemocí, která postihuje miliony lidí po celém světě. Lupénka (neboli psoriáza) trápí v České republice podle osvětového projektu Puntíkový den přibližně 260 000 lidí. Psoriáza způsobuje nejen fyzické obtíže, jako je svědění, bolest a záněty, ale i psychickou zátěž kvůli viditelným projevům na pokožce.
Světový den lupénky upozorňuje na důležitost včasné diagnostiky a přístupu k účinné léčbě, která zlepšuje kvalitu života pacientů.
Co je to lupénka?
Lupénka je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje především kůži, ale v některých případech i nehty a klouby (psoriatická artritida). Jedná se o neinfekční zánětlivé onemocnění, při kterém imunitní systém napadá zdravé kožní buňky. To vede k nadměrnému růstu kožních buněk, které se rychle hromadí na povrchu kůže a vytvářejí zarudlé, šupinaté skvrny nebo plaky.
Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, nejčastěji ale u mladých lidí mezi 15 a 35 lety. Ačkoliv příčiny nemoci nejsou zcela jasné, faktory jako jsou genetické predispozice, infekce, stres, nevhodný životní styl či hormonální vlivy mohou ovlivnit vývoj lupénky.
Cílem je lepší přístup k léčbě
Světový den lupénky připomíná význam včasné diagnostiky a dostupnosti moderní léčby. I když na lupénku neexistuje definitivní lék, existuje řada účinných léčebných metod, které pomáhají zmírnit její příznaky. Patří sem:
- Lokální léčba (krémy, masti s kortikosteroidy nebo vitamínem D)
- Fototerapie (léčbu UV zářením)
- Systémová léčba (perorální léky nebo injekce pro těžší formy)
- Biologická léčba, která cílí na specifické části imunitního systému a je určena pacientům s těžkými formami lupénky, kteří splňují kritéria pro zahájení biologické léčby.
- Doplňková léčba: lázeňská léčba, jako je balneoterapie nebo metoda balneofototerapie kombinující účinky fototerapie a balneoterapie. Tato metoda využívá přírodních zdrojů, jako jsou voda a světlo, což umožňuje pacientům postupně snižovat nebo zcela vynechat používání zevních léků. Ke zlepšení přispívá také očista a detoxikace organismu.
Nejúčinnější balneoterapii nabízejí slovenské lázně Smrdáky, které se nacházejí kousek od českých hranic. Přezdívá se jim „Mrtvé moře Evropy“. Pyšní se totiž prameny s mimořádně bohatou minerální vodou s nejvyšší koncentrací sirovodíku na světě a léčivým sirným bahnem.
Oba přírodní zdroje mají protizánětlivý a hojivý efekt. Zlepšují prokrvení kůže, její pružnost, snižují pocit svědění a bolesti až o neuvěřitelných 40 %. Pozitivně ovlivňují imunitu a látkovou výměnu. Ve Smrdácích se léčí dospělí i děti od 3 let.
Jaký je v lázních typický průběh léčby lupénky a jaké jsou nejčastější léčebné procedury?
„Základem léčby lupénky v lázních Smrdáky jsou sirovodíkové minerální koupele. Délku trvání koupele, teplotu vody a potřebnou koncentraci sirovodíku určuje lékař při vstupním lékařském vyšetření a závisí na zdravotním stavu pacienta i na aktuálním stavu kožního nálezu. Tato léčba je doplněna fototerapií a ošetřením patologických oblastí speciálně připravenými lokálními prostředky (masti, krémy, tinktury, oleje),“ vysvětluje MUDr. Alina Hrabinová z lázní Smrdáky.
Důležitou roli při léčbě lupénky hraje fototerapie
Fototerapie používá ultrafialové (UV) záření a je považována za důležitou součást léčby lupénky díky své vysoké účinnosti a bezpečnosti. Fototerapie u psoriázy ovlivňuje určité látky v kůži, tzv. cytokiny a další mediátory, které se podílejí na rozvoji psoriatického zánětu a zabraňují zrychlenému dozrávání povrchových kožních buněk zvaných korneocyty. Má tedy protizánětlivé účinky, podporuje správnou reakci imunitního systému a zpomaluje nadměrný růst kožních buněk.
Výsledky léčby u pacientů s těžkými formami lupénky
„Po čtyřtýdenní lázeňské léčbě došlo u přibližně 82,08 % pacientů ke zlepšení stavu psoriázy o 75 %.Což je výsledek o něco lepší než měsíční pobyt u Mrtvého moře. Remise onemocnění, tj. období bez příznaků nebo jen s minimálními projevy, trvá po čtyřtýdenní lázeňské léčbě v průměru půl roku až tři čtvrtě roku, ale samozřejmě záleží na více faktorech. Důležitý je také následný životní styl pacienta, péče o kůži, vyhýbání se stresu nebo jiným vyvolávajícím faktorům,“ doplňuje doktorka Hrabinová.
Doporučení pro délku léčby
Optimální délka lázeňské léčby lupénky je čtyři týdny. Léčbu doporučují lékařští experti pravidelně opakovat 1x ročně.
Lázně hrazené pojišťovnu
Plánujete vyrazit do lázní Smrdáky na ozdravný pobyt a rádi byste si ho nechali proplatit zdravotní pojišťovnou? Nezapomeňte si předem zjistit, zda Vám ho Vaše pojišťovna uhradí, vždy záleží na podmínkách konkrétní pojišťovny.
Podpora pacientů a boj proti stigmatizaci
Kromě fyzických obtíží způsobuje lupénka také významnou psychickou zátěž. Lidé s psoriázou často čelí pocitům studu, úzkosti a deprese, kvůli viditelným projevům nemoci. Tento den proto také podporuje iniciativy, které bojují proti stigmatizaci a šíří osvětu o tom, že lupénka není nakažlivá.
Anna Vovsová