Světový den sklerodermie 2019
Boehringer Ingelheim zlepšuje informovanost o plicní fibróze u pacientů se systémovou sklerodermií.
Systémová sklerodermie je vzácné onemocnění charakterizované zbytněním a zjizvením pojivové tkáně v organismu, které postihuje přibližně 2,5 milionu pacientů na celém světě.1,2,3 V České republice je přibližně 1.500 pacientů se systémovou sklerodermií. Onemocnění může vést ke zjizvení kůže, plic, srdce a ledvin, které je vysilující a může se stát i život ohrožujícím.
Společnost Boehringer Ingelheim u příležitosti Světového dne systémové sklerodermie zlepšuje informovanost o plicní fibróze, která představuje nejčastější komplikaci systémové sklerodermie a hlavní příčinu úmrtí pacientů s tímto onemocněním.
Plicní fibróza neboli intersticiální plicní onemocnění je jedním ze dvou hlavních způsobů, kterým se může systémová sklerodermie projevovat v plicích. Zjizvením dochází k tuhnutí tkáně a k postižení drobných plicních sklípků, ve kterých dochází k okysličování krve. Plíce tak nemohou správně fungovat.
K příznakům plicní fibrózy patří dušnost při námaze nebo chůzi do kopce a do schodů nebo přetrvávající suchý dráždivý kašel.
Zásadním bodem v léčbě systémové sklerodermie je sledování onemocnění a veškerých souvisejících komplikací. Při kontrolách lze zjistit veškeré časné projevy a případnou progresi onemocnění.
Příznaky systémové sklerodermie se navíc mohou postupně měnit. Pravidelné lékařské kontroly jsou proto důležité.
Vzhledem k podstatnému vlivu na kvalitu života se systémová sklerodermie může stát pro pacienty - nejčastěji ženy ve věku 25 až 55 let - obrovskou zátěží.
V současnosti se systémová sklerodermie nedá vyléčit, lze ale použít celou řadu léků na různé příznaky vyvolané systémovou sklerodermií, a tím co nejvíce omezit její dopad.
Společnost Boehringer Ingelheim se zavázala trvale zlepšovat život pacientům se závažnými onemocněními, zejména pacientům se vzácnými onemocněními, na které dosud neexistuje léčba.
Další údaje o systémové sklerodermii jsou dostupné na stránkách More than Scleroderma.
Andrej Bosanac