Světový den sluchu 2020
Věděli jste, že problémy se sluchem má podle Světové zdravotnické organizace každý 20. člověk? Na světě je 360 milionů lidí, kteří mají ztrátu sluchu. A z toho je 32 milionů dětí! A čísla za Českou republiku? U nás máme dle odhadů 8 – 10 tisíc neslyšících, kteří ke komunikaci využívají znakový jazyk. A půl milionu lidí je nedoslýchavých. Světová zdravotnická organizace na Světový den sluchu, který připadá na 3. března, proto zvolila motto: Nenechte, aby vás ztráta sluchu limitovala!
Hluk, nikotin a chemické látky včetně léků. To jsou tři nejvýznamnější faktory, které nepříznivě ovlivňují sluch. Význam sluchu, který se mnohdy oproti ostatním smyslům upozaďuje, vysvětluje docent Mojmír Lejska.
„Sluch je pro člověka nejdůležitějším smyslem ve vztahu k ostatním lidem. Pouze tím, že mluvíme lidskou řečí, které rozumíme a dokážeme na řečové pokyny patřičně reagovat, vytváří se veškeré mezilidské vztahy. Řeč se naučíme pouze tím, že slyšíme a pak opakujeme slova, která nám říká naše matka, rodiče, okolí či další lidé v nejranějším věku. Dokonce i člověk, který ztratí sluch v dospělém věku, kdy už uměl mluvit, se dostává do společenské izolace, protože není schopen reagovat na mluvené slovo. Kromě toho musíme slyšet i zvuky okolí, které mají pro nás význam informační, ochranný a celospolečenský. Každé postižení sluchu se vždy projevuje v oblasti sociální a tím i emotivní. Je to pouze sluch, který nás přibližuje k lidem a který nám umožňuje život v mnohotvárné lidské společnosti.“
Problém s porozuměním komunikace v hlučném prostředí, zvyšování hlasitosti na televizi či rádiu nebo okolí, které vás napomíná, že mluvíte příliš nahlas. Toto mohou být první příznaky toho, že je potřeba vyhledat foniatra.
„V dnešní době je technika již na takové úrovni, že jsou lidé s vysokou ztrátou sluchu, kterým sluchadla dokáží kompenzovat ztrátu. Lidé dokáží fungovat běžně v zaměstnání, v rodině, někteří telefonují,“ říká Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN ČR).
Tam, kde již sluchadla nepomáhají, dokáží ztrátu sluchu kompenzovat i kochleární implantáty. Počet uživatelů kochleárních implantátů je na celém světě 300 tisíc, v ČR kolem 1500.
V duchu letošního motta Světové zdravotnické organizace Nenechte, aby vás ztráta sluchu limitovala! připravil SNN ČR ve spolupráci s Českou poštou, Městskou částí Praha 8 a Domovem pro seniory Chodov sérii osvětových videí pro úředníky, sociální pracovníky a širokou veřejnost, aby se dozvěděli, jak mají komunikovat s lidmi se sluchovým postižením.
„Při výběru scének jsme vycházeli z reálných problémů, které dnes a denně trápí lidi se sluchovým handicapem. Napříč regiony, napříč věkem. Proto nechybí návštěva banky, přepážka úřadu, použití komunikátoru pro nedoslýchavé na poště či prohlídka u lékaře,“ vysvětluje Šárka Prokopiusová. Všechna videa najdete ZDE.
Veronika Cézová