Světový den sluchu a podvodné reklamy

V pátek 3. března 2023 slavíme Světový den sluchu. Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, největší organizace pomáhající lidem se sluchovým handicapem, při této příležitosti varuje před podvodnými reklamami, které zaplavují různá internetová a tištěná média.

Na světě je okolo 466 milionů lidí, kteří mají ztrátu sluchu (v ČR je to 0,5 milionu lidí). Tito lidé mají problémy s komunikací např. v rušné restauraci, často také nemohou – pro většinou společnost naprosto základní věc – telefonovat. 

A právě toho využívají různé firmy, které nabízejí zázračné pilulky, kapky, kapsle, spreje či oleje do uší. Slibují, že začnete lépe slyšet. A těm, co trápí tinnitus (pískání v uších), ho tyto ‚zázračné preparáty‘ vyléčí...

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR však varuje, že žádné tyto nabízené preparáty nefungují. Jde pouze o klamavou reklamu!

Tyto preparáty vám sice sluch nepoškodí, ale také nepomohou. Co vám však může vážně poškodit sluch, to je další skupina nabízených výrobků – a to jsou zesilovače zvuku, které široká veřejnost často zaměňuje se sluchadly – zdravotnickými prostředky. Ty nastavuje lékař individuálně podle audiogramu a dalšího vyšetření. Jsou z velké části hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

„Je to podobný postup, jako když si jdete vybrat brýle. Ty jsou také vyrobené přesně podle výsledku vyšetření, na míru. To, co se však prodává v těchto podvodných akcích, nejsou sluchadla, ale naslouchadla, naslouchátka nebo zesilovače. Právě označení zesilovač asi nejlépe charakterizuje tyto výrobky, které zesilují všechny zvuky bez rozdílu. Tedy i ty, které člověk nepotřebuje zesílit. Takže nositel je potom zahlcen hlasitým zvukem, který mu nepřináší lepší srozumitelnost. A protože to zesílení není nijak korigováno, může dojít až k poškození sluchu,“ varuje Šárka Prokopiusová.

A jak si tedy můžeme chránit sluch? V souvislosti s oslavou Světového dne sluchu Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR radí: nevystavovat se příliš hlasitému hluku, nepouštět si do sluchátek příliš hlasitou hudbu, na poslech hudby používat pouze homologovaná sluchátka, která neumožní zesílení, které by mohlo poškodit sluch (např. levná sluchátka bez certifikace umožní zesílení přes tento práh, takže si pak člověk pouští do uší hudbu v hlasitosti, která může sluch poškodit).

„Na koncertech nechoďte příliš blízko k reprobednám, při práci v hlučném prostředí používejte ochranná sluchátka. A pokud už problém se sluchem nastane, jedinou správnou cestou je navštívit ušního lékaři či foniatra. Tam vám bude poskytnuto důkladné vyšetření vašeho sluchu a nabídnuto i moderní digitální sluchadlo na které získáte příspěvek od zdravotní pojišťovny ve výši 7 000,- Kč. Tímto postupem neproděláte, jen získáte,“ uzavírá Šárka Prokopiusová. 

Veronika Širc

 

 

Klíčová slova: