Světový psychiatrický kongres znovu v Praze

04.02.2014 16:57

V Kongresovém centru Praha proběhl v polovině října kongres Světové psychiatrické asociace, zaměřený na přístupy, kvalitu a humánní péči v oblasti psychiatrie a duševního zdraví.  

Světová psychiatrická asociace (World Psychiatric Association - WPA) sdružuje 135 národních psychiatrických organizací ze 120 zemí a zhruba 200 000 psychiatrů. Na kongres přijelo 2000 odborníků z 85 zemí světa. Kromě nejpočetnějších účastníků ze středoevropského regionu byli na konferenci zastoupeni odborníci z dalších částí Evropy, USA, Jižní Ameriky, Afriky, ale i východních zemí, jako je Tchaj-wan, Írán, Izrael, Čína, Indie či Japonsko. "Cílem naší asociace je šířit a prohlubovat psychiatrické vzdělávání a vyměňovat si poznatky z oblasti psychiatrického výzkumu a klinické péče," uvedl prezident kongresu a předseda WPA prof. Pedro Ruiz, který současně připomenul, že účastníky kongresu nejsou jen psychiatři, ale také psychologové, sociální pracovníci či zdravotní sestry, přičemž podněty každého účastníka z každé země jsou důležité pro to, aby mohla být hledána řešení v kterékoli rovině psychiatrické péče.
"Světová psychiatrická asociace usiluje o neustálé zvyšování kvality psychiatrické péče, dodržování etických standardů a zlepšování úrovně psychiatrických služeb po celém světě," vyzdvihl generální sekretář WPA dr. Levent Kuey a dodal: "Jednotlivé národy mají pochopitelně různé priority, vycházející z jejich kultury, historie a politické situace, avšak jeden problém máme společný. Jsou jím rychle a nepřetržitě probíhající sociální a kulturní proměny ve světě, které nás ovlivňují a na něž se mnozí nestačí adaptovat. To se potom odráží v jejich duševním zdraví." Aby bylo možné tyto problémy překonávat, musí podle dr. Kueye fungovat partnerství mezi odbornými organizacemi jednotlivých zemí, a ty zase musí spolupracovat s vládami a s příjemci psychiatrické péče.

Témata kongresu

Kongres se zaměřoval na široké spektrum specializací oboru - biologickou psychiatrii, dětskou psychiatrii, forenzní psychiatrii, psychofarmakologii, psychoterapeutické přístupy a věnoval se mnoha aspektům psychiatrické péče: novinkám v preklinickém i klinickém výzkumu, postavení psychiatrie ve veřejném zdraví, možnostem prevence duševních onemocnění, otázkám kvality péče, novým přístupům v léčbě, otázkám stigmatizace a možnostem jejího řešení, kulturními, náboženskými a sociálními aspekty psychiatrie a dalšími důležitými tématy. Jednotlivá sympozia a ústní sdělení se pak soustřeďovala na specifické oblasti psychiatrické péče a jednotlivé diagnosticko-léčebné okruhy: současné pohledy na autismus a další neurovývojové onemocnění, nové možnosti léčby deprese a afektivních poruch s využitím poznatků o biologických hodinách, prevenci rozvoje duševních onemocnění, souvilti raného traumatu s pozdějšími duševními poruchami, neuroimunologické aspekty deprese a schizofrenie, využití zobrazovacích metod v psychiatrii, nové poznatky ve výzkumu patofyziologie demence a její léčby, otázky závislostí a možnosti využití kannabinoidů v psychiatrické léčbě, reklasifikaci psychotických onemocnění, dysfunkce neurotransmiterového přenosu s jeho dopadem na duševní zdraví, duševní zdraví žen, gerontopsychiatrickou péči, psychopatologické komorbidity u poruch osobnosti, prevenci násilí, léčbu posttraumatické stresové poruchy, sebepoškozování pacientů a další aktuální okruhy.

Plenární přednášky

Ze zúčastněných plenárních řečníků jmenujme alespoň některé: Prof. Wolfgang Gaebel z Německa se věnoval tématu, kam se ubírá psychiatrická péče. Prof. Shigenobu Kanba z Japonska prezentoval neuroinflamační hypotézu schizofrenie. Prof. Sigfried Kasper z Rakouska se zaměřil na otázky uplatnění výsledků klinického výzkumu v psychiatrické praxi. Prof. Charles B. Nemeroff z USA pohovořil o neurobiologických důsledcích týrání a zanedbávání v dětství, patofyziologii a léčbě afektivních a úzkostných poruch (viz samostatný článek na následující straně). Prof. Donna E. Stewardová se zaměřila na záchyt a management deprese v těhotenství a prof. Eduard Vieta ze Španělska informoval o nových metodách výběru stabilizátorů nálady. Na kongresu vystoupili také čeští odborníci, například prof. Cyril Höschl, prof. Jiří Raboch, MUDr. Jan Vevera, prof. Hana Papežová, PhDr. Ladislav Czémy, prof. Eva Češková, MUDr. Radek Ptáček a další. Novinkou letošního setkání byla část věnovaná mladým psychiatrům. Pro ně byl připraven speciální program "Meet the Expert Sessions", během kterého měli možnost diskutovat s respektovanými členy Rady WPA a Výkonného výboru této organizace.
Záštitu nad kongresem převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová, ministr zdravotnictví Leoš Heger a primátor Hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. Viceprezidentem kongresu byl prof. MUDr. Jiří Raboch, předseda České psychiatrické společnosti ČLS JEP. Česká republika byla před 4 lety první postkomunistickou zemí, kde se konal tento kongres. Fakt, že byla organizace tak významného kongresu svěřena opět České psychiatrické společnosti, svědčí o tom, že česká psychiatrie je na světové úrovni.

Foto: Prof. Raboch (vpravo) a prof. Nemeroff
Foto: Leoš Chodura

Foto: Prof. Kasper
Foto: Leoš Chodura

Klíčová slova: