Svinčík po Drábkovi a staří lidé: Hovoří poslankyně ODS, která myslí na slabé

04.02.2014 17:04

Jeden z rezortů, který veřejnost nejvíce popudil proti vládě Petra Nečase, je ministerstvo práce a sociálních věcí. Přestože mu už téměř tři roky vládne zástupce TOP 09, jeho průšvihy jsou připisovány i ODS. Ta však byla proti několika sporným projektům, jejichž realizaci si ale koaliční partner vynutil. Jedním z odstrašujících příkladů je karta sociálních systémů.  

Po straně TOP 09 zůstane na ministerstvu práce a sociálních věcí k odklízení nejeden kostlivec ve skříni. Patřit mezi ně bude zřejmě i tolik kritizovaná karta sociálních systémů, o jejíž omezení pouze na vyplácení dávek v hmotné nouzi se v úterý ve sněmovně pokusila opoziční ČSSD. Neuspěla však i proto, že se proti jejímu návrhu postavila i největší kritička sKarty Lenka Kohoutová. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc proto na adresu poslankyně ODS pronesl, že nestačí být jen kritikem sKaret, ale je třeba také s nimi něco udělat. 

"Ten návrh neřešil, co se stane s kartami TP, ZTP a ZTP/P, zůstaly by absolutně ve vzduchoprázdnu. Neříkalo se v něm nic o tom, co s tím, co je na ně navázané, a to jsou například průkazy lidí se zdravotním postižením. To byl pro mě ten základní důvod, proč jsem hlasovala proti. Jinak vím, že se sKarty musí opravit a že musí být v zákonech lépe definována jejich dobrovolnost," říká pro ParlamentníListy.cz členka sociálního výboru Lenka Kohoutová.

Místo úklidu se TOP 09 ve svinčíku jen dál přehrabuje

Čím dál více se ukazuje, že nešlo o dobře promyšlený projekt, pokud bychom odmítli myšlenku, že předchozí vedení MPSV vedly k jeho spuštění a smlouvě s provozovatelem Českou spořitelnou nějaké postranní úmysly. A právě tímto směrem míří i kritika místopředsedy sněmovny a ČSSD Lubomíra Zaorálka. "Nejhorší jsou ti lidé, po kterých zůstává svinčík, který vždy musí čistit někdo jiný. Na ministerstvu se však v tom svinčíku stále ještě hrabou, místo aby ho začali odklízet," vzal si Lubomír Zaorálek na paškál vedení rezortu práce a sociálních věcí.
 
Ani koaliční poslankyně Lenka Kohoutová si však neumí představit, že by sKarta sloužila k něčemu jinému než pro výplatu dávek v hmotné nouzi. "S těžkým srdcem se dokážu smířit, že jsou jako průkazky. Ale nedokážu si představit, na co jiného bychom je potřebovali než jako průkaz člověka, který z balíku sociálních systémů získává finanční prostředky. Pokud někdo chce dobrovolně tuto kartu někdo využít jako platební prostředek, tak to musí být přímo na něm," odmítá Lenka Kohoutová původní záměry TOP 09, které měly příjemce jakýchkoli dávek silně omezovat.

ODS může za všechno, od sKaret přes registry vozidel

"Vždy jsem říkala, že kdyby to bylo na mně, tak žádnou takovou kartu nepotřebujeme. My jsme hrozně zabojovali o to, aby sKarta vůbec byla dobrovolná. Kdyby nebylo poslanců za ODS, tak by dnes přes sKartu šly důchody. Proti tomu jsme se postavili, požadovali jsme kartu dobrovolnou a v tuto chvíli tomu tak skutečně je. Ministerstvo si ten zákon převrátilo podle svého, tedy proti lidem, a to je zapotřebí v zákoně lépe upřesnit, aby se to už do budoucna nemohlo opakovat," zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Lenka Kohoutová.
 
Při nedávném setkání 150 starostů za ODS s vedením strany zazněly nářky, že ODS jsou veřejností připisovány k tíži i průšvihy, které způsobili koaliční partneři. "Můžeme za všechno. My můžeme za vše od ministerstva práce a sociálních věcí a sKaret přes ministerstvo dopravy a registry, přitom to ani nejsou naše resorty," posteskl si v této souvislosti předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Další průkaz je po zavedení elektronické občanky k ničemu

"My jsme skutečně žádné sKarty nechtěli, protože ale na nich TOP 09 trvala, tak jsme šli na určitý kompromis. V žádném případě to ale nebylo tak, že my bychom něco podobného vymýšleli a chtěli zavádět. Věděli jsme, že jakýkoli další průkaz je v podstatě k ničemu ve chvíli, kdy máme elektronické občanské průkazy. Také jsme na to v diskusích poukazovali, že by průkazy TP, ZTP a podobně mohl být součástí občanského průkazu," potvrzuje Lenka Kohoutová, že blamáž s sKartami se ODS připisuje mezi lidmi neprávem.
 
Podle členky sociálního výboru naopak ODS udělala maximum v tom, aby karta sociálních systémů byla absolutně dobrovolná z pohledu možnosti výplaty sociálních dávek a povinná zůstala pouze jako průkazka. Přesto její stranu jen těžko za rok a čtvrt zbývající do voleb něco zbaví nálepky asociálů, kterou si u voličů vysloužila za koaliční spojenectví s TOP 09, jíž jsou pojmy jako solidarita či pomoc sociálně slabším na hony vzdáleny.

Půjde ještě o financování sociálních služeb a zdravotně znevýhodněné

"Jsem velmi nerada, že máme tuto nálepku, protože už několik let ministerstvo práce a sociálních věcí nevedeme. Protože si ale TOP 09 mnoho věcí vymohla, tak i nám jako nejsilnější vládní straně zůstává tahle nálepka přisouzena. Proto do konce volebního období chceme z projektu sKaret udělat totálně dobrovolnou možnost výplaty dávek. Musíme se také bavit o financování sociálních služeb a podporách na bydlení," uvádí poslankyně s tím, že právě díky ODS se podařilo odstranit z úsporného balíčku spojení příspěvku a doplatku na bydlení.

{profiles title="Profily na ParlamentniListy.cz:" ids="275" /}

Za velice důležité pro zbývající část volebního období rovněž považuje, aby se řešila podpora zaměstnávání osob zdravotně znevýhodněných, které TOP 09 v rámci podpory osob se zdravotním postižením začala vylučovat. Také díky ODS umožňuje zákon znovu od prosince minulého roku souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. "To jsme vymáhali velice těžce zpět. Ukázalo se, že v podstatě všechny ty věci, které jsme schvalovali, i když jsme s nimi nesouhlasili a říkali, jak dopadnou, tak opravdu nedopadly dobře," konstatuje pro ParlamentníListy.cz Lenka Kohoutová.

Klíčová slova: