Ačkoli mnozí z nás o chlamydiích netuší zhola nic, představují jednu z epidemií tohoto tisíciletí. "Potvůrky", které se velikostí řadí kamsi uprostřed mezi bakterie a viry, paraziti lidských buněk, jsou ovšem i pro vědce záhadou.
Tyto v přírodě velice rozšířené mikroorganismy způsobují člověku nejrůznější potíže. Napadají urogenitální systém a plíce, a pokud se jich organismus pomocí antibiotik včas nezbaví, začnou škodit kloubům, srdci i mozku. Jakmile někde "opanují" terén, snaží se dostat do dalších buněk organismu. Také proto není lehké je identifikovat.
Nejznámější je Chlamydia trachomatis, jež patří mezi pohlavně přenosné nemoci. První příznak je puchýřek nebo uzlinka na genitáliích. Ke gynekologovi či urologovi se nemocní vypraví i pro nepříjemné svědění, výtok nebo bolestivost při pohlavním styku. Další dva druhy chlamydií -psittaci a pneumoniae - se podílejí na vzniku vleklých zánětů dýchacího ústrojí a projevů spojených s chronickou únavou a přenášejí se zásadně vzduchem. Chlamydie ve svém organismu "hostí" 70 až 80 % lidí. Rozhodující pro to, jestli člověk onemocní, nebo zůstane k mikroparazitům lhostejný, je "výkonnost" imunitního systému. U odolného jedince obvykle k infekci nedojde, chlamydiózou však často onemocní lidé jakýmkoli způsobem oslabení. Její projevy jsou velmi nespecifické, a tak okolí nemocnému jeho neurčité potíže nevěří a považuje ho za hypochondra. Pacient běhá od čerta k ďáblu, žádný lékař mu neumí pomoct, a nezřídka proto končí v ordinaci psychiatra.
Chlamydie však mohou mít spolu s dalšími vlivy na svědomí i závažná multifaktoriální onemocnění, například choroby srdce a mozku. Někteří lékaři hovoří o jejich podílu na vzniku astmatu, rakoviny, roztroušené sklerózy a různých revmatických nemocí. "Chlamydiová infekce patří mezi takzvané reaktivní artritidy, to znamená, že jde o zánět kloubů vzniklý v intervalu čtyř až pěti týdnů po vypuknutí infekce někde v těle. Tou může být buď průjmovité onemocnění (například salmonela), nebo urogenitální onemocnění, které vyvolává Chlamydia trachomatis. Onemocnění vzniká v intervalu tří až čtyř týdnů po infekci a mívá někdy prudký průběh. Charakteristické je postižení několika málo kloubů, zvláště na dolních končetinách - kolena a kotníku," říká MUDr. Karel Pavelka, ředitel Revmatologického ústavu v Praze.
Uchránit se před nákazou Chlamydiemi trachomatis je možné bezpečným sexem. Na zbývající druhy platí jen posilování imunity.
Foto: Chlamydie mohou mít na svědomí i závažná pohlavní onemocnění
Snímky THINKSTOCK, PIXMAC a archivy firem
O autorovi: Přílohu připravila EVA HIRSCHOVÁ