Také to zvládnu
Porota fotografické soutěže VVOZP vybírala vítěze z 92 přihlášených snímků.
Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením vyhlásil tento rok již posedmé fotografickou soutěž, tentokrát na téma „Také to zvládnu!“. Hodnoceno bylo celkem 92 přihlášených fotografií.
Tříčlenná porota, která rozhodovala o vítězích soutěže, byla složena z fotografů a zástupců Úřadu vlády ČR. Ceny byly uděleny za fotografie, které nejlépe zachycují schopnosti a dovednosti osob se zdravotním postižením při zvládání činností vztahujících se k osobnímu, ale i pracovnímu životu.
Téma navazuje na vyhlášený Evropský rok dovedností, jehož cílem je ukázat, že i osoby se zdravotním postižením mohou žít aktivním životem a plně rozvíjet svůj potenciál ve všech oblastech (např. v kultuře, sportu, rodinném životě či zaměstnání).
I. cena: Filip Hladík: Jezdec nebo letec
Na fotografii je zachycen Marian Vilhan s vlastním letadlem na loňském Leteckém dni pro handicapované v Mladé Boleslavi. Fotografie je z charitativního kalendáře ParaCENTRA Fenix s názvem Umění se nevzdávat, který zachycuje klienty po poškození míchy očima Filipa Hladíka, který je sám také na vozíku.
Místo a datum pořízení: Letecký den pro handicapované v Mladé Boleslavi, září 2022
II. cena: Veronika Širc: Dokážu to!
Pětadvacetiletý neslyšící student Lékařské fakulty Ostravské univezity David Buzrla si plní životní sen. Už jen jeden rok mu zbývá k dokončení studia na Lékařské fakultě. Přitom se jeho sen těsně před maturitou málem rozplynul...David chtěl být odmalička - jako jeho neslyšící otec – lékařem. Chtěl zachraňovat lidské životy. Nastoupil na Biskupské gymnázium v Ostravě a už se těšil, až odmaturuje. K tomu ale nedošlo. Na gymnáziu v té samé době studovala i nevidomá dívka a dívka na vozíku. A on jako neslyšící. On jediný však - kvůli sluchovému handicapu a informačnímu deficitu (a nepřizpůsobení výuky ze strany vyučujících) byl nucen gymnázium před maturitou opustit, nejhorší pro něj bylo vědomí, že se rapidně zhoršil i v předmětech, které měl rád.
„Tolik úsilí a energie jsem musel věnovat samostudiu a předmětům, ze kterých jsem propadal, že jsem šel dolů i s předměty, ve kterých jsem do té doby vynikal. Chvíli jsem se takhle trápil, do večera stále dril, ale pak jsem pochopil, že takhle to dál nejde. Uvědomil jsem si, že musím spolknout hrdost a najít si jinou školu," říká zpětně David.
,,Kdybych zůstal na původním gymnáziu, mohl bych na studium lékařství s takovými známkami rovnou zapomenout. Kvůli svému snu stát se lékařem jsem opustil rodinu - přestěhoval jsem se na druhý konec republiky do Prahy a začal chodit na jediné gymnázium pro sluchově postižené v republice. Díky přestupu na školu pro sluchově postižené jsem opět získal sebevědomí a chuť splnit si sen“, popisuje David, který ale přiznává, že co se týče množství probrané látky, tak ta by mu k přijímacím zkouškám asi nestačila. Díky tomu, že však nemusel trávit večery nad doháněním školního učiva, zbyl mu tento čas na přípravu na lékařskou fakultu.
V Praze udělal maturitu, vrátil se zpátky 5 k rodičům do Ostravy a zvládnul přijímací zkoušky na Lékařskou fakultu Ostravské univezity...Davidův sen je na dosah i díky oboustranné kochleární implantaci. ,,Věřím, že začnu slyšet i zvuky, které jsem nikdy neslyšel. lmplantát zlepšuje porozumění mluvené řeči, a tím pádem budu blíže ke svým vysněným oborům. Ať už to bude traumatologie nebo ORL...Věřím, že to dokážu!"
Místo a datum pořízení: Lékařská fakulta Ostravské univezity, 10.10.2023
III. cena: Lucie Hermína Muchová: To dám i levou zadní!
Na fotografii je účastnice loňského Letního kvadriatlonu Cesty za snem Míša Karlová, která se nenechá zastavit ani absencí ruky v rameni a střílí z luku za pomoci nohy.
Místo a datum pořízení: Letní kvadriatlon Cesty za snem, Hostivařská přehrada, 26.06.2022