Tamtam natáčí s psychology spoty pro osoby se sluchovým postižením
Lidé se sluchovým postižením mají ztížené možnosti přístupu k informacím a doporučením, které v době epidemie nemoci Covid19 všichni nutně potřebujeme. Jen malé procento z nich je titulkováno nebo tlumočeno do českého znakového jazyka. S vyhlášením povinnosti nosit roušku, kterou dodržují například i moderátoři zpravodajských relací, se odstranila i další možnost, kterou lidé se sluchovým postižením často využívají – odezírání. Centrum pro dětský sluch Tamtam proto natočilo videospoty s nejdůležitějšími informacemi a radami tlumočenými do českého znakového jazyka.
Spoty byly natáčeny 18. 3., kdy byla možnost být na veřejnosti bez roušky při dodržení odstupu dvou metrů. Ještě ten den večer vláda vyhlásila povinnost nosit roušky za všech okolností. O to víc je vidět, jak je nutné sledovat informace a mít je vždy dostupné.
Tamtam spolu s Ministerstvem vnitra České republiky, Policejním prezídiem České republiky a Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky připravili sérii doporučení pro lidi se sluchovým postižením ve formě videospotů tlumočených do českého znakového jazyka. Cílem těchto videospotů je vyšší informovanost klientských rodin centra.
Rady a doporučení o tom, jak chránit sebe i své okolí při současné epidemii, jak pečovat o ochranné pomůcky, ale také jak celou tuto situaci psychicky zvládnout či jak ji vysvětlit dětem, ve spotech předávají ti nejpovolanější – psychologové, konkrétně PhDr. Štěpán Vymětal, Ph.D., psycholog ministerstva vnitra pro mimořádné události, PhDr. Simona Hoskovcová, Ph.D., vedoucí Skupiny krizové intervence Policejního prezídia, a PhDr. Marie Bendová, psycholožka Centra pro dětský sluch Tamtam.
„Jsme Centrum pro dětský sluch, proto jsme při tvorbě videospotů věnovali hodně pozornosti především dětem. Pro ně, zvláště pro ty nejmenší, je tato situace náročnější, protože ji nechápou. Jak nám potvrdili psychologové, s nimiž jsme na spotech spolupracovali, děti se často na nic neptají, o to více ale pracuje jejich fantazie,“ uvádí ředitelka Tamtamu Jana Fenclová. A dodává: „Rodiče musejí ochránit sami sebe, aby mohli dát jistotu svým dětem. A právě o tom, jak na to, jsou naše spoty.“
Centrum pro dětský sluch Tamtam ve videospotech také zdůrazňuje, že jeho psychologická poradna, stejně jako všechny další služby organizace, funguje i v době různých omezení.
„Jsme tady pro všechny. Nejen pro naše klienty, ale pro všechny občany se sluchovým postižením, kteří potřebují v současné situaci pomoci,“ doplňuje PhDr. Marie Bendová.
Videospoty budou postupně zveřejňovány na odborném portálu Centra pro dětský sluch Tamtam www.idetskysluch.cz, odkazy na ně pak na webových stránkách www.tamtam.cz a na facebookovém profilu organizace.
Lucie Křesťanová