Mezi pěti nejlepšími turistickými destinacemi pro handicapované se dostalo v soutěži Eden 2013 Těšínské Slezsko. Na vítězství ale nedosáhlo. Nejlepším místem pro cestování bez bariér se podle poroty stal projekt Lipno bez bariér.
"Malé zklamání to je, ale musíme uznat, že Lipno je v nabídkách pro handicapované mnohem dál než my," připustil destinační manažer Těšínského Slezska Petr Kolčárek.
A právě širší nabídka a větší zkušenosti rozhodly o tom, že se Lipno stalo vítězem šestého ročníku soutěže o nejlepší evropskou destinaci v Česku. "Lipno je aktivním místem, které se snaží své služby neustále zlepšovat a přicházet s nějakými novinkami. Navíc je tam viditelná spolupráce mezi jednotlivými subjekty v celé oblasti. Ocenili jsme jej jako dobrý příklad pro ostatní destinace," okomentoval výsledky generální ředitel pořádající agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.
Zástupci Těšínského Slezska, kteří soutěžili s projektem Sociální observatoř – Jedemetaky.cz, jsou s účastí ve finále spokojeni.
"Už jen postup mezi pět nejlepších míst v Česku je úspěch. Jsme jediným zástupcem z Moravy a Slezska, který se dostal až do finálové pětice," řekl Kolčárek. O vítězi se spolu s Těšínským Slezskem a vítězným Lipnem ucházelo ještě České Švýcarsko s produktem Českosaské Švýcarsko bezbariérové, Krkonoše s tématem Krkonoše
bez bariér a Orlické hory a Podorlicko, které soutěžily s projektem Orlické hory pro všechny. "Výjimečnost destinace Těšínské Slezsko jsme postavili především na svébytném gorolském folklóru, tradiční architektuře, gastronomii a také na odstraňování bariér v cestovním ruchu," popsal Kolčárek a dodal, že účastí v soutěži snažení lidí z Těšínského Slezska ulehčit cestování znevýhodněným, nekončí.
"Připravujeme nyní například návštěvnickou kartu, díky níž mohou lidé využívat slev. Chceme i nadále pokračovat ve spolupráci s krajem či Klastrem cestovního ruchu," nastínil Kolčárek.
Všech 15 destinací zapojených do soutěže hodnotila porota složená ze zástupců agentury CzechTourism, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva životního prostředí, Asociace turistických regionů ČR, Pražské organizace vozíčkářů a Centra Paraple. Finálovou pětku posuzovala přímo v terénu.
"Soutěž Eden znovu potvrdila, jak bohatý je potenciál regionů České republiky. Doufám, že se přihlášené projekty stanou inspirací i pro ostatní, protože možnosti pro turismus, které nám naše země nabízí, stále ještě neumíme plně využít," řekl Aleš Hozdecký, ředitel odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj.
Foto: Jedním z míst Těšínského Slezska, které je dostupné vozíčkářům, je Horská chata Skalka v Mostech u Jablunkova.
Foto Těšínské Slezsko
Mutace - Právo - severní Morava a Slezsko