Test speciálního vozidla pro invalidy
Redaktor časopisu Můžeš dostal exkluzivní možnost vyzkoušet v reálném provozu Elbee, speciální vozidlo pro handicapované, vyráběné v moravském městečku Loštice.
Úkol byl jasný: otestovat, jak obstojí s člověkem, pro kterého je určeno především, tedy s vozíčkářem.
Malý speciál Elbee, do kterého se místo přesedání na sedačku najíždí rovnou s celým vozíkem, na první pohled asi nejvíce připomíná malá městská vozidla SMART. Pohání jej benzinový motor o objemu 300 kubických centimetrů s výkonem 12,5 kW a řekne si přibližně o čtyři a půl litru benzinu na sto kilometrů. Určeno je hlavně pro uživatele elektrických vozíků, které je jinak velmi obtížené přepravovat. Využívat jej ale samozřejmě mohou i handicapovaní na vozíku mechanickém.
Test prokázal výhody například při parkování. Stačí menší mezera mezi vozidly a parkovat lze kolmo k chodníku, přední dveře s plošinkou se pak vyklopí rovnou na chodník. Obrubník také vyrovná výškový rozdíl a do vozidla se couváním na ližiny, nyní skoro ve vodorovné poloze, nastupuje snadno.
Otazník však visí u ceny. Elbee si dnes koupíte za 400 tisíc korun, což je stejná částka, za kterou je možné bez problémů koupit a podle potřeby upravit běžný sériový automobil. První reakcí bývá zděšení a otázka, kdo si to za takové peníze vlastně koupí. Opět jde ale jen o jeden úhel pohledu. Pokud vám vyhovuje a dostačuje běžný produkční automobil, není důvod si kupovat elbee. Zájem o elbee samotné a výrobní plány ale napovídají tomu, že pro mnoho lidí toto vozidlo smysl přece jen má. Vůz navíc splňuje podmínky pro poskytnutí státního příspěvku na zakoupení motorového vozidla.
Časopis Můžeš vychází od října poprvé i v audio verzi, objednat si jej lze na www.audioteka.com. Rozhovory, reportáže a další texty namluvili Jan Kačer a Nina Divíšková.
Z rozhovoru s ředitelkou Konta Bariéry Nadace Charty 77 Boženou Jirků (který též najdete v audioverzi) vyplývá, že největší silou Konta Bariéry jsou obyčejné, ale unikátní lidské příběhy. Ty budou i jádrem nové kampaně na sociálních sítích.
Akademická malířka Jitka Štenclová poskytuje už řadu let své obrazy aukci pořádané Kontem Bariéry (letošní aukce proběhne 14. prosince v pražském Veletržním paláci). Její výtěžek půjde na podporu vzdělávání studentů se zdravotním postižením. Jitka Štenclová v rozhovoru tvrdí, že malováním odráží hlavně své zážitky a snaží se, aby její obrazy byly plné pozitivních emocí.
V rubrice Nové zahraniční technologie píše redaktor Štěpán Beneš o možnostech mobilů při ovládání domácnosti. Lze jimi například odemykat dveře, měnit světlo žárovky či kontrolovat otevření oken.
Jindřich Štěpánek