Tiché rozhovory

04.02.2014 17:04

V září loňského roku uspořádala Federace rodičů a přátel sluchově postižených tiskovou konferenci k ukončení projektu Regionální redakční centra pro neslyšící. Na konferenci byla slavnostně pokřtěna kniha Tiché rozhovory, výsledek společné práce třinácti sluchově postižených redaktorů.    

Kniha Tiché rozhovory nabízí soubor rozhovorů s dvaceti neslyšícími a nedoslýchavými lidmi, kteří se výrazným způsobem prosadili v profesním životě v majoritní společnosti, či dokázali svými činy překonat předsudky o životě neslyšících lidí.  
Prostřednictvím poutavých rozhovorů mohou čtenáři nahlédnout do pestrého světa lidí se sluchovým postižením, zavzpomínat si spolu s nimi na jejich dětství, mládí, vzdělávání, na těžkosti, které je v životě potkávaly. Dozvědí se, jaké překážky museli zdolávat, jakým způsobem se vypořádali se svým sluchovým postižením, kdo jim nejvíce pomohl, kdo je ovlivnil. Většina z uvedených osobností se zamýšlí nad současnou situací a nabízí rodičům dětí se sluchovým postižením svůj osobitý vzkaz.
"Nenajdete zde však žádný zaručený a jediný recept na výchovu a vzdělávání neslyšících dětí, ani žádnou jedinou doporučenou metodu komunikace se sluchově postiženými," vyzdvihuje názorovou rozmanitost jednotlivých odpovědí koordinátorka projektu a spoluautorka koncepce knihy Lucie Křesťanová. "Každý z dvaceti lidí, které knížka představuje, v životě kráčel po vlastní cestě - osobité a jedinečné - a každý po jiné," říká.
Během vyprávění jednotlivých osobností se čtenáři dozvědí také mnoho zajímavostí z jejich života i kuriózní zážitky. Věděli jste například, že rybáři v Číně používají na lov ryb kormorány? Fascinující lov pomocí těchto ptáků s dlouhým krkem a zobákem popisuje paní Věra Macháčková, výtvarnice, cestovatelka, zakladatelka výtvarného kroužku pro neslyšící děti MODKRES. V knize není nouze ani o řadu úsměvných příhod, stejně jako těch méně veselých. Neslyšící reprezentant ve střelbě Jaroslav Dědič smutně přiznává, že si nikdy nerozuměl se svojí maminkou, která mu zakazovala používat znakový jazyk s odůvodněním, že ukazují pouze hloupé opice. "Moje ústavní dětství je pro mne po citové stránce převážně dobou temna," vzpomíná na jiném místě paní Věra Strnadová.
Výběr zpovídaných osobností provedli sami redaktoři a nutno dodat, že se nejednalo o jednoduchý úkol. Protože původní výčet navrhovaných osobností dalece přesahoval možnosti vydání jedné jediné publikace, bylo nutno nastavit pomyslné síto. Výběrová kritéria se ladila během několika setkání redaktorů se svými supervizorkami. Základním požadavkem, z kterého se vycházelo, byla snaha nabídnout čtenářům opravdu pestrý výčet osobností. Zahrnout nejen složku jejich společenského profitu, ať již v kulturní, sportovní, vědecké a jiné oblasti, ale také dodržet určitou generační rozmanitost. Tak se stalo, že nejstaršími zpovídanými osobnostmi, jejichž životní příběh si mohou čtenáři přečíst, jsou pánové Otto Panský - předseda jihlavských organizací neslyšících, Jaroslav Dědič -reprezentant neslyšících ve sportovní střelbě a Jaroslav Macháček - sklářský mistr, tlumočník znakového jazyka a dlouholetý pracovník Svazu invalidů. Naopak nejmladší generace je zastoupena Martinem Kuldou - spoluzakladatelem a předsedou organizace 3Dimenze, Terezou Wagnerovou - reprezentantkou neslyšících sportovců v atletice, Radkou Novákovou - lingvistkou a odbornou asistentkou oboru Čeština v komunikaci neslyšících, Petrou Vaňurovou - herečkou a koordinátorkou Divadla Neslyším, Michalem Jágrem - vědeckým pracovníkem, Petrem Vysučkem - zakladatelem občanského sdružení Pevnost a mnoha dalšími. Svým životem čtenáře provedou i paní Věra Strnadová - neúnavná bojovnice za práva a zlepšování životních podmínek lidí se sluchovým postižením, pan Josef Brožík -pedagog, scénárista, lektor, tlumočník znakového jazyka, básnířka Eliška Vyorálková, paní Zlatuše Kurcová - moderátorka a herečka pantomimy a řada dalších. Součástí publikace jsou také medailonky jednotlivých neslyšících a nedoslýchavých autorů rozhovorů.
Kniha Tiché rozhovory je již k prodeji a můžete si ji zakoupit v Informačním centru o hluchotě (Hábova 1571, Praha 5) nebo na webových stránkách Federace www.frpsp.cz (stránka Prodej knih). Cena pro členy FRPSP: 150,- Kč. Cena pro nečleny FRPSP: 180,- Kč.

Foto: Redaktorka Kristina Kratochvílová a výtvarnice Věra Macháčková
Foto: Desítka neslyšících osobností
FOTO: ARCHIV FRPSP

Klíčová slova: