Traumatologická péče v Brně a ve Zlíně

05.02.2014 9:44

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka:
Události v regionech s datem s datem 10. prosince začínají. Provede vás jimi Ivana Šmelová. Dobrý večer.
Před 5 lety se přestěhovalo traumacentrum z brněnské Úrazové nemocnice do Bohunic. Od roku 2008 tamní lékaři ošetřili víc než 10 tisíc vážně zraněných a nemocných pacientů z jižní Moravy, Vysočiny a části Zlínského kraje. Hromadný příjem několika desítek pacientů ale zatím naštěstí lékaři v traumacentru nezažili.  

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka: 
Většinu pacientů s těžkým zraněním do traumacentra dopraví helikoptéra. Už na heliportu si ho převezmou lékaři a pacient se dostává sem na urgentní příjem.

Martin DOLEČEK, primář, urgentní příjem:
Nejčastěji o ty pacienty se staráme v tomto prostoru, tady je duplikováno veškeré přístrojové vybavení.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka:
Právě tady zraněného vyšetří. A během pár minut určí diagnózu. Navíc tu můžou pacienta hned zrentgenovat, nebo mu provést CT vyšetření.

Martin DOLEČEK, primář, urgentní příjem:
Sem se dostávají pacienti se závažnými poraněními nebo závažnými diagnózami, které je ohrožují na životě. Takže jenom 50 % jsou opravdu poranění pacienti tak, jak si vy je představujete z nějaký nehody nebo něco podobného a ostatní tvoří třeba intoxikace, cévní mozkové příhody, dušnosti.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka:
Hromadné havárie, nebo živelná neštěstí, i k tomu jsou traumacentra. Lékaři se proto během cvičení, na podobný zásah připravují.

Martin DOLEČEK, primář, urgentní příjem:
Nejvíc pacientů, co jsme tady kdy měli, bylo 6 pacientů naráz. Že by jsme měli hromadný příjem v rámci jedné události, tak to ještě u nás v Jihomoravském kraji nic takovýho zásadního nebylo.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka:
Spádová oblast brněnského traumacentra je přitom největší v celé republice.

Roman KRAUS, ředitel, Fakultní nemocnice Brno:
Obsluhuje vlastně Jihomoravský kraj a kraj Vysočina, částečně i jižní cíp Zlínského kraje a jinými slovy je to asi 1,8 milionu obyvatel tohoto regionu.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka:
Špičkovou práci lékaři odvádí i díky nejnovějším přístrojům za desítky milionů korun. Pacienti se navíc k lékařům dostanou ještě rychleji a to i díky nové stanici záchranné služby hned vedle nemocnice. Barbora Lukšová, Česká televize, Brno.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka:
A teď několik čísel. Skoro dva miliony obyvatel. Taková je spádovost brněnského traumacentra. Ročně tam ošetří zhruba 2200 pacientů. Nejčastěji lékaře zaměstnávají takzvaná politramata, tedy poranění dvou a více orgánů, která pacienta ohrožují na životě. Takových případů je víc než 300 za rok. Druhou největší skupinou jsou pacienti s cévní mozkovou příhodou. Ročně jich jsou dvě stovky. A počet lůžek, celé traumacentrum v bohunické nemocnici jich má přes sto. A ještě v krátkosti několik informací z minulosti tohoto oddělení. Traumacentrum v brněnské Fakultní nemocnici nahradilo původní v úrazové nemocnici. To až do roku 2008 zajišťovalo péči o vážně zraněné pacienty pro Jihomoravský kraj a Vysočinu. Přesun traumacentra doprovázely protesty zaměstnanců úrazové nemocnice. Obávali se totiž jeho zániku. Opakovaně tak před nemocnicí demonstrovali s transparenty a hesly Úrazovku nedáme. Úrazová nemocnice nakonec nezanikla. Orientuje se ale na rehabilitaci a funguje v ní pohotovost. A jak je na tom péče o pacienty se závažnými zraněními ve Zlínském kraji? O tom už teď s primářem traumatologického oddělení krajské nemocnice Tomáše Bati Marcelem Guřanem. Hezký podvečer.

Marcel GUŘAN, primář traumatologického odd. Krajská nem. T. Bati:
Dobrý večer.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka:
Pane primáři, ve Zlíně bylo traumacentrum zrušené. Jaké potíže to přineslo, s čím se teď potýkáte?

Marcel GUŘAN, primář traumatologického odd. Krajská nem. T. Bati:
Ano, bohužel k prvnímu lednu roku 2009 bylo traumatacentrum ve Zlíně zrušeno. Nicméně péče o polytraumatizované pacienty probíhala dále. Důkazem toho je záznam v traumaregistru za loňský rok, kdy jsme ošetřili 131 polytraumat a v letošním roce to bude určitě na konci roku ke 160 polytraumatizovaných pacientů ošetřených v rámci krajské nemocnice Tomáše Bati. Co se týče traumatologického oddělení, tam jsme ošetřili na dva a půl tisíce hospitalizovaných pacientů, odoperovali asi patnáct set pacientů a ambulantě jsme ošetřili minimálně čtyřicet tisíc pacientů. Negativní dopad zrušení traumacentra ve Zlíně vidíme v tom, hlavně má to negativní finanční dopady. Jelikož každé traumacentrum dostalo na svou činnost v roce 2009 asi sto milionů korun z evropských fondů. Nicméně tyto peníze se do Zlína nedostaly díky zrušení traumacentra.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka:
Ministerstvo zdravotnictví tehdy argumentovalo dojezdností a dostupností následn péče, proto třeba víc v Čechách těch traumacenter než na Moravě. Jak na to se díváte?

Marcel GUŘAN, primář traumatologického odd. Krajská nem. T. Bati:
Ano, ano. Víte, já si myslím, že síť traumacenter, stávající síť traumacenter je nedostatečná hlavně na Moravě, protože když si vezmete, že v Čechách šest milionů čtyři sta tisíc obyvatel má osm traumacenter, kdežto čtyři miliony obyvatel Moravy má pouze tři traumacentra v Ostravě, Olomouci a Brně, tak to považuji za nedostatečné. Celý Zlínský kraj, který má asi šest set tisíc obyvatel ve své spádové oblasti vlastně traumacentrum nemá.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka:
Co právě v případě, kdy například už na nějaký případ nebudou stačit možnosti vybavení třeba vašeho traumatologického oddělení. Spoléháte třeba v tomto případě i na Brno?

Marcel GUŘAN, primář traumatologického odd. Krajská nem. T. Bati:
Tak právě nedávno jsem za služby zaznamenal případ chlapce, který měl těžké poranění, tepenné poranění, které jsme bezprostředně ošetřili, abychom mu vůbec zachránili život a pak byl transportován na dětské, na dětské traumatologické centrum do Černý Polí, takže určitě v záloze, v zádech máme, cítíme podporu brněnských traumacenter, jak dětského tak pro dospělé v Bohunicích. Nicméně využití dá se říct, že je velmi, velmi sporadické.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka:
Vy jste říkal, že samozřejmě se tu péči snažíte zajistit i dál. V takovém stavu, v jakém jste teď. Co v situaci, kdy se stane opravdu velká hromadná nehoda se spoustou zraněných. Hypoteticky, co by se dělo v takové chvíli?

Marcel GUŘAN, primář traumatologického odd. Krajská nem. T. Bati:
V takové chvíli máme vypracovaný v krajské nemocnici Tomáše Bati, máme vypracovaný takzvaný traumatologický plán a tam pak záleží samozřejmě, kolik takovýchto zranění by přišlo, jo. Tam určitou kapacitu pro první zvládnutí těchto zraněných máme, ale samozřejmě by nastoupila nutná spolupráce s dalšími traumacentry v Ostravě, v Brně, v Olomouci. To je součástí toho traumaplánu. Je to všechno zpracováno.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka:
Říká primář traumatologického oddělení Marcel Guřan. Já vám děkuji za rozhovor.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka:
A na závěr ještě doplním, že brněnské traumacentrum stálo téměř půl miliardy korun. V celé České republice je takových špičkově vybavených pracovišť celkem deset.

Klíčová slova: