18.09.2013 20:08
Hlavním tématem je ztížená dostupnost samostatného bydlení pro vážně duševně nemocné lidi, program nabízí širokou škálu aktivit.
Téměř půl milionu lidí v ČR ročně navštíví ordinace psychiatrů a psychologů a duševní nemoci jako deprese či schizofrenie jsou na předních místech příčin pracovní neschopnosti a invalidity. Přes tato alarmující fakta vydává stát na léčbu a sociální pomoc duševně nemocným zanedbatelné prostředky v porovnání s vyspělými státy Evropy.
Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Předhradí, Polička a Hlinsko – tam všude mohou lidé navštívit výstavy, přednášky, besedy či dny otevřených dveří v rámci již 18. ročníku Týdnů pro duševní zdraví v Pardubickém kraji. Akci pořádá občanské sdružení Péče o duševní zdraví a další organizace (viz níže) s cílem zlepšit postavení duševně nemocných lidí ve společnosti a informovat o službách, které jsou nemocným a jejich rodinám k dispozici.
V krajském městě zahájí Týdny pro duševní zdraví pondělí 23. září vernisáž výstavy Nikoly Čulíka v klubu Divadla 29. Nikola Čulík (*1983) je mladý a velmi nadaný absolvent ateliéru kresby AVU v Praze. Je známý výtečnými kresbami, které reflektují nejen zkušenost s duševní nemocí. Rád pracuje přímo s daným místem a prostorem a tak se můžeme těšit na originální instalaci – autorovu aktuální a jedinečnou výpověď.
Hlavním tématem letošních Týdnů pro duševní zdraví je ztížená dostupnost samostatného bydlení pro vážně duševně nemocné lidi. Autoři programu pro toto téma zvolili slogan „PRO NĚKTERÉ Z NÁS JE TĚŽKÉ NAJÍT CESTU DOMŮ“. Domovem se nemyslí jen fyzický prostor, ale i mezilidské vztahy a sociální schopnosti, které k vybudování a udržení domova patří. Právě pro duševně nemocné je obtížné mít svůj domov, jak z důvodů materiálního zabezpečení, tak z aspektu uplatnění osobních dovedností. Řada duševních poruch se projeví již v časné dospělosti a nemocní tak nemají možnost osvojit si potřebné dovednosti a zodpovědnost, nezískají zaměstnání a finanční zajištění. Výsledkem nejednou bývá závislost na druhé osobě či ustrnutí v institucionálním prostředí zdravotnického či sociálního zařízení. Veřejná diskuse k tématu se uskuteční v úterý 24.9. od 15 hodin v sále Jana Kašpara krajského úřadu (budova bývalé reálky, Komenského nám. 120).
Odlehčením tématu bude středeční odpoledne před kavárnou Výměník v Polabinách (Mladých 325, 25.9. od 14 hodin). Happening „Najít cestu domů: o vzdálenosti mezi snem a realitou“ obsáhne oblékání lamp veřejného osvětlení, budování bytu snů, prodej výrobků chráněných dílen Výměník a CEDR Pardubice i hudbu (Standa Štěp & Přátelé, special guest – Antonín Hrdý). Organizátoři vyzývají všechny, kteří chtějí podpořit chráněné bydlení pro duševně nemocné, aby na místo přinesli a darovali cokoliv potřebného do bytů.
Péče o duševní zdraví
je nezisková organizace se 17ti letou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje vzdělávací kurzy a semináře nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním.
Více na http://www.pdz.cz/ nebo https://www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi a v přiloženém programu.
Klíčová slova: