Účtování osobní asistence

České asociace paraplegiků - CZEPA uvítá vyplnění dotazníku dostupnosti, kvality a úhrady osobní asistence, a to klienty osobní asistence. 

Žijete doma a osobní asistenci Vám poskytuje (i) místní organizace? Pak jde o využívání registrovaných terénních sociálních služeb. 

CZEPA zaznamenala různé klientské podněty, které kromě nedostatečného pokrytí v místě a čase naznačují, že některé organizace, poskytující osobní asistenci v domácím prostředí osob se zdravotním postižením, účtují tyto služby různým způsobem. Situace podle našeho názoru úzce souvisí s mnohoznačnými výklady některých definic a pojmů jak v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, tak v prováděcí vyhlášce č. 505/2006 Sb. Je prokázáno, že některé podněty zaznamenal a řešil také Veřejný ochránce práv, a to už v roce 2011.  

Vyhláška k zákonu sice stanovuje maximální limit hodinové úhrady (ve výši 130Kč/hod.), avšak kvůli nedostatečnému výkladu některých pojmů nemusí být vyúčtování služeb pro klienta/uživatele přehledné a transparentní. Může jít například o téma úhrady "dopravného/kilometrovného", které dle zákona nemůže být účtováno samostatně, ale podle metodiky ministerstva může být započítáno do hodinové sazby za asistenci (s tím, že nesmí být překročen maximální limit služby OA). Podle staršího vyjádření pracovníků Veřejného ochránce práv by rovněž nemělo dojít ani k navýšení spotřebovaného času. S tím souvisí nejasný výklad pojmu "čas nezbytný k zajištění úkonu". 

Současně si jsme vědomi toho, že ne v každé lokalitě/kraji je dostatečné pokrytí sociálních služeb. Někteří klienti mají potíže službu osobní asistence sehnat, či zajistit asistenci ve dnech a časech, kdy ji osobně potřebují. Uvědomujeme si tak nerovné postavení klientů, včetně jejich závislosti často na jediném poskytovateli. Kdo asistenci zajištěnou má, je často rád, že uspěl, a přijímá nastolené podmínky s obavou, aby o službu nepřišel.

CZEPA v souvislosti s tématem účtování terénních sociálních služeb podala podnět na úřad Veřejného ochránce práv. 

S ohledem na uvedenou problematiku nás zajímá Vaše osobní zkušenost s čerpáním a účtováním terénní osobní asistence. Rádi bychom se za Vašeho přispění zasadili nejen o rozšíření dostupnosti a spektra sociálních služeb, ale také o co nejtransparentnější a zcela průhledné účtování úhrad. Proto jsme připravili anonymní dotazník, o jehož vyplnění Vás žádáme. Děkujeme za spolupráci.

Hana Sixtová

 

 

 

Klíčová slova: