Dne 1. května se uskutečnilo již deváté slavnostní předávání cen SozialMarie v rakouském ORF Radiokulturhaus ve Vídni. Tolik mezinárodně různorodých projektů nebylo nikdy v historii cen SozialMarie přihlášeno jako v tomto roce. Celkový vítěz zvolený porotou SozialMarie, jakožto i letošní nejlepší sociálně inovativní projekt pochází z Maďarska, druhou cenu obdržel projekt z České republiky a třetí hlavní cena náleží chorvatskému projektu. Dalších 12 projektů, které obdržely finanční ohodnocení ve výši 1000 Eur je bohatou a zajímavou přehlídkou rakouských, maďarských a českých projektů. Patnácti nejvýše oceněným projektům bylo předáno celkem 42.000 Eur.
V dosud nejsilnější konkurenci za dobu konání soutěže SozialMarie (ze 308 přihlášených ze 6 zemí) získaly projekty z České republiky tři ceny - Noc venku (2. místo), Dotyk (aktivační centrum pro nemocné schizofrenií) a Poznej Prahu jinak (Pragulic),
Dotyk získal také záštitu letošní patronky, paní Táni Fischerové. Blahopřejeme! Oceněné a nominované projekty z ČR budou představeny 16. května na prezentaci a workshopu v Era světě v Praze, blíže viz pozvánka a registrace.
Vítězné projekty 2013
1. cena SozialMarie 2013
Nejvyšší ocenění, 1. cenu SozialMarie 2013, obdržel projekt Against Fuel Poverty with Biomass Briquettes / Proti nedostatku paliva s briketami z biomasy. Již dva roky probíhají experimenty ve vesnici Told, nacházející se na hranicích s Rumunskem a týkající se produkce briket. Tímto se stávají starousedlíci/obyvatelé obce samostatnými. „Tato inovace umožňuje technicky jednoduché a zároveň společensky významné řešení stávajícího problému, proveditelné vlastními prostředky...Stejně jednoduché pak může být bytí člověka, i možné východisko z problému. Uchopitelná perspektiva“ – zdůvodňuje porota své rozhodnutí. První cena byla podpořena finanční odměnou 15.000 Eur.
2. cena SozialMarie 2013
Český projekt Night out/Noc venku získal letos 2. cenu, a tím také 10.000 Eur. Iniciativa založená studenty, profesory a lidmi bez domova se zaměřuje na dosud citlivé téma bezdomovectví. „ Podařilo se uspořádat noční událost, která oživila město a zároveň propojila jednotlivé aktéry a účastníky z univerzity, neziskových organizací, lidi bez domova i veřejnost. Stále spíše okrajové téma se podařilo veřejně prezentovat velmi výrazně a kreativně...Tak, aby veřejnost dále nemohla jednoduše tento fenomén ignorovat“...takové bylo zdůvodnění poroty.
3. cena SozialMarie 2013
Třetí cena byla udělena první městské komunitní zahradě v Chorvatsku. Vliv „Miracle Gardens / Zahrada zázraků“ překračuje hranice stávajících aktérů i vlivu na ně..již teď může sloužit jako využitelný model pro ostatní města. Nejde pouze o odpověď na průmyslovou produkci potravin. „Miracle Gardens“ ukazuje, že veřejný prostor může být využit efektivně a podpořit tímto další iniciativy, založené na společenství sympatizujících lidí. Třetí cena byla podpořena finanční odměnou 5.000 Eur.
Záštita 2013
Rakouskou záštitu převzala nad projektem Otelo ředitelka Technického muzea ve Vídni, paní Dr. Gabriele Zuna-Kratky. Ekonom András Ujlaky, jež je maďarskou osobností poskytující záštitu, se rozhodl podpořit projekt Romani Platni. Nově v roce 2013 byla vyhlášena také záštita nad českým projektem. Tu převzala herečka a politička Táňa Fischerová, jež se rozhodla podpořit projekt DOTYK/ Vybudování aktivačního centra pro mládež s onemocněním schizofrenií.
Zdroj: Sociální inovace.cz