Umělá inteligence pomůže nevidomým nakupovat. Dovede rozpoznat peníze i zboží
Zkuste si představit, že nevidíte a potřebujete si nakoupit základní potraviny. Jak rozpoznáte, co se nachází v regálech nebo jakou hodnotu bankovek vám vracejí? Tyto a další výzvy, se kterými se v každodenním životě setkávají lidé se specifickými potřebami, řešil AI for Accessibility HACKATHON, který pořádalo sdružení VIA za podpory Microsoftu. Hackathon vyhrál Cash Reader, aplikace, která pomocí umělé inteligence umožňuje nevidomým lidem rozpoznat bankovky. Druhým vítězem je Shelf Inspector, jenž dokáže osobám se zrakovým omezením říct, jaké výrobky se nacházejí v regálech v obchodech.
Podle údajů WHO žije na světě 39 milionů osob s částečnou nebo úplnou slepotou, což je téměř tolik, jako je celá populace Polska. V Česku potom je podle statistik ČSÚ 62 tisíc lidí s těžkým zrakovým omezením. Odborníci odhadují, že počet nevidomých bude v souvislosti se stárnutím lidstva narůstat. A právě na ně se zaměřují oba vítězné projekty hackathonu, který nakonec kvůli pandemii onemocnění COVID-19 proběhl celý online.
Porota složená z odborníků u vítězů ocenila jejich dopad v každodenním životě nebo technologickou inovativnost. Vítězové obou kategorií získali 10 000 euro (cca 250 000 Kč) na rozvoj svých projektů.
"Věnuji se využívání technologií přes 20 let a stále více se přesvědčuji o tom, že jsou velkým pomocníkem tam, kde jsme si dříve neuměli poradit. V tomto hackathonu se nám sešlo několik silných projektů, které mohou pomáhat nevidomým a slabozrakým na celém světě. Je vidět, že když se spojí nadšení, kreativita a technologie, vzniknou úplně nová řešení, která mají sílu měnit životy k lepšímu. Na vývoji obou vítězných aplikací se podíleli i lidé se zrakovým postižením, takže si ji tvořili i pro sebe a uměli vychytat zajímavé detaily. Letos jsme měli celý hackathon online. Byla to nová zkušenost a vůbec to neubralo na nadšení všech týmů a jejich schopnosti prezentovat svoje nápady, " říká Dalibor Kačmář, ředitel pro technologické standardy a expert na umělou inteligenci z Microsoft Česká republika.
Aplikace přečte 90 měn světa
„Živím se jako programátor mobilních aplikací, před dvěma lety mě můj kolega seznámil se svým kamarádem, který je nevidomý a zároveň má problémy s jemnou motorikou. Vysvětlil mi, jakým způsobem ovládá telefon a mimo jiné si i postěžoval, že mu chybí čtečka českých bankovek,“ vysvětluje Tomáš Jelínek z projektu Cash Reader, „přišlo mi neuvěřitelné, že na českém trhu žádná není a tak jsme se do toho pustili.“
Výsledkem je aplikace, která dnes umožňuje rozpoznávat 90 měn světa bez připojení k internetu a pouhým namířením na jakoukoliv část bankovky. Což je obrovský posun oproti dřívějšku, kdy nevidomí lidé používali speciální zařízení nebo nepraktická plastová měřítka.
Průvodce po regálech okouzlil porotu
Druhý vítěz, projekt Shelf Inspector od českého start-upu DataSentics dokáže nevidomým lidem prozradit, co mají před sebou v regálech obchodů. Stačí namířit telefon na příslušné místo a aplikace v telefonu rozpozná výrobek, jeho cenu a další informace.
„Na tomto hackathonu nás zaujala kombinace retailu a pomoci lidem se speciálními potřebami. Přetvořili jsme proto náš komerční produkt Shelf Inspector, aby mohl sloužit i nevidomým,“ vysvětlujeAneta Albrechtová z DataSentics.
Vítězné projekty se budou prezentovat na letošním ročníku konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami INSPO, která se uskuteční 12. října 2020 v Kongresovém centru v Praze. Z těchto dvou vítězných projektů Nadace Vodafone, která je generálním partnerem INSPO 2020, navíc vybere jeden, kterému během konference předá cenu Rafael v hodnotě 200 000 Kč.
11 inspirativních řešení
Do hackathonu se přihlásilo celkem 11 projektů mimo jiné i z Řecka, Rumunska nebo Ukrajiny. Potenciál zlepšit životy statisícům lidí má například Eresprogres z dílny Domova sv. Josefa. Ten umožňuje pacientům s roztroušenou sklerózou ovládat počítač pomocí pohybu hlavy.
Rumunský projekt Tactile Images zase chce zpřístupnit nákupní katalogy díky speciálním reliéfním obrazům. Na osoby se sluchovým omezením se pak zaměřuje No-Fears, který zprostředkovává spojení mezi slyšícími a neslyšícími, nebo Newton Technologies, který vytváří nástroj na titulkování audio a video nahrávek.
Adéla Zicháčková