Umožnil neslyšícím "poslouchat" televizi. V Plzni dostal ocenění

04.02.2014 16:36

Uznávaný odborník v oboru umělé inteligence profesor Josef Psutka v sobotu převzal ocenění za svoji vědeckou práci. Autor počítačové technologie, která umožňuje neslyšícím sledovat titulky u živých televizních pořadů ČT, dostal Cenu města Plzně z rukou primátora Martina Baxy.  

Plaketou města Plzně ocenil primátor také ředitele Západočeského muzea v Plzni Františka Frýdu, ředitele Západočeské univerzity v Plzni Jindřicha Musila a ředitele Galerie města Plzně Václava Malinu.

Josef Psutka je vedoucím Katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě jiného se v současnosti zabývá i neobyčejně zajímavým a užitečným projektem "Eliminace jazykových bariér handicapovaných diváků České televize".

Projekt, který ČT podporuje, usiluje o zpřístupnění živých pořadů neslyšícím divákům prostřednictvím skrytých titulků vytvářených automatickým rozpoznáváním mluvené řeči.

Experimentální vysílání titulků začalo již před čtyřmi roky v přenosech jednání Poslanecké sněmovny ČR. Postupně je titulkování rozšiřováno o další živé pořady, například Otázky Václava Moravce, Hyde park a další.

"Cena města Plzně je oceněním nejen pro mě, ale pro celý kolektiv, který vedu. A vlastně i pro celou univerzitu, která vytváří vynikající podmínky pro naší práci. Ocenění si velmi vážím a moc za ně děkuji," řekl Psutka.

Cena města Plzně má podobu listiny opatřené znakem města a otiskem městské historické pečeti. Je spojena také s peněžitou odměnou ve výši 50 tisíc korun. Cenu převzal i odborník na středověké sklo

Plaketu s vyobrazením historické pečeti převzal ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda. Patří k osobnostem, které se významně zasloužily o poznání starších dějin Plzně, zejména v období vrcholného středověku a renesance.

V 70. a 80. letech minulého století pod jeho vedením probíhal archeologický průzkum plzeňského podzemí a středověkých studní. Speciálním tématem, kterému se věnoval s souvislosti s četnými archeologickými nálezy, je středověké sklo.

V této oblasti patří František Frýda k předním odborníkům. Jeho vědecké studie, týkající se zejména stanovení typologie českého středověkého skla, jsou oprávněně uznávány na mezinárodní úrovni. Je tajemníkem odborné skupiny pro dějiny skla České sklářské společnosti při Akademii věd ČR, působí rovněž jako externí vyučující na katedře archeologie Filozofické fakulty ZČU v Plzni.

Primátor ocenil také Jindřicha Musila, který od roku 1993 působí na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni a ředitele Galerie města Plzně Václava Malinu, který spojil celý svůj život s výtvarným uměním a s Plzní.

URL| http://plzen.idnes.cz/cena-mesta-plzne-02m-/plzen-zpravy.aspx?c=A121118_...

Klíčová slova: