Unikátní česká aplikace EDA PLAY pomáhá postiženým i zdravým dětem

05.02.2014 8:52

Aplikace EDA PLAY pomáhá dětem s očními vadami, dětskou mozkovou obrnou a tělesným i mentálním postižením. Vytvořila ji nezisková organizace Raná péče EDA. Aplikace je však vhodná i pro cvičení zraku a jemné motoriky u zcela zdravých dětí.  

Aplikace je navržena tak, aby interaktivní hrou motivovala dítě ke sledování děje na displeji tabletu a k plnění úkolů. Vizuální i zvukové zpracování podporuje koordinaci ruky, oka a pohybu. Dítě má například za úkol prstem sledovat čáru (spojnici mezi kočkou a myší). Tento úkol je přitom relativně obtížný i pro zcela zdravé děti. 

Tloušťku čar, barevnost a i viditelnost obrázků lze podle stupně postižení a zlepšujících se dovedností dítěte měnit ve čtyřech krocích. Aplikace nabízí i další možnosti obrazového nastavení a několik obtížností úkolů, aby s ní bez problémů mohly pracovat děti s nejrůznějšími potřebami. Využívat ji mohou děti už od jednoho roku věku. Je ozvučena, takže příjemný hlas děti chválí, povzbuzuje a radí jim.

"Překvapením pro nás pro všechny byla například pravidla pro ilustrace. V běžném životě, bez zdravotních hendikepů nebo zrakových vad, si neuvědomíte, že obrázek psa nebo auta nemusí být pro každého čitelný tak, aby viděl skutečně psa nebo auto," vysvětluje Jan Trnka, spoluzakladatel studia Sugar And Ketchup, které program vyvíjelo. V Česku je tato aplikace zcela výjimečná. Ve spolupráci s odborníky

Úkoly ani obrazové zpracování aplikace nejsou nahodilé. Program byl vyvíjen ve spolupráci s předními odborníky a lékaři. Podle Markéty Skalické, oční lékařky z Fakultní nemocnice Motol, je rozvoj jakéhokoli stupně zrakového vnímání, kromě úplné nevidomosti, významný pro rozvoj zrakových představ. A také pro celkový vývoj dítěte - rozvoj myšlení, motoriky, rozvoj orientace v prostoru i zvládání každodenních činností v životě. Stimulace nějakým způsobem postiženého zraku je důležitá okamžitě po zjištění problému. Čím dříve dojde k rozvoji vidění stimulací, tím je jeho zlepšení rychlejší, efektivnější.

Natavení aplikace je velmi jednoduché.

Aplikace EDA PLAY umí zaznamenávat i délku cvičení. Rodič tak má vždy přehled, zda na svou ratolest nezapomněl. Zároveň je k dispozici i podklad pro konzultaci s lékařem.

Pokud se například miminko narodí se zakalenými očními čočkami, následuje chirurgický zásah, který je však pouze nutným předpokladem pro zlepšení. Nikoliv postačujícím. Rozdíl mezi cvičeným a necvičeným okem může být obrovský. "Zatímco necvičené oko zůstane na úrovni 10 % normálního vidění, cvičené oko podle mých zkušeností může dosáhnout cca 50 - 100 % normálního vidění," vysvětluje Skalická, která je mimo jiné instruktorkou zrakové stimulace a metodik pro rozvoj zrakového vnímání a zrakovou terapeutkou Centra zrakových vad FN Motol.

V nejjednodušší kategorii úkolů aplikace reaguje na pouhý dotyk na displej: "Kohout vzbudí i ty největší spáče. Dotkni se a uslyšíš, jak kokrhá."

V další úrovni pak úkoly vyžadují dotyk na konkrétní místo a procvičují koordinaci pohybu: "Dotkni se žluté ruky" nebo "Někde tady je oranžová kočka Micka. Ale není vidět, protože je celá od bláta. Zkus kočku Micku najít. Setři rukou bláto a najdi Micku."

Tloušťku čáry je možné upravit podle zraku dítěte a jeho aktuálních motorických schopností.

Obtížnější úkoly pak procvičují pohyb rukou určitým směrem: "Vyleť s letadlem na mráček" nebo "Pejsek má rád kosti. Doveď pejska ke kostičce." V nejobtížnější kategorii nechybí ani procvičování složitějších tvarů: "Auto potřebuje kola, aby mohlo jet. Domaluj autu kola." nebo "Edovi se rozsypaly kuličky. Pomoz mu je dát dohromady. Spoj kuličky stejné barvy."

Aplikace vznikla ve studiu Sugar and Ketchup za podpory Nadace Vodafone Česká republika. Ilustrace do aplikace nakreslil Lukáš Urbánek a autorem hudby je Martin Horáček. Vývoj aplikace podpořila Nadace Vodafone.

URL| http://technet.idnes.cz/eda-play-rana-pece-0zq-/software.aspx?c=A130614_...

Klíčová slova: