Univerzita Hradec Králové prodlužuje termín podání přihlášek

Hlásit ke studiu se můžete až do 31. března 2016. Uchazečům a studentům se zdravotním postižením či znevýhodněním (specifickými potřebami) je zajišťována podpora nejen při studiu, ale už při přijímacích zkouškách či přípravných kurzech.

Podporu zajišťuje Středisko Augustin (www.uhk.cz/augustin). Připravili jsme rozhovor s koordinátorkou služeb, která zodpoví nejčastější dotazy.

Jsem student se specifickými potřebami. Bude mi zajištěna podpora u přijímaček? Co pro to musím udělat?

Ano, bude. Kontaktujte nás ještě před podáním přihlášky, můžete se informovat, jaké obory na UHK nabízíme a zda jsou vhodné vzhledem k vašim specifickým potřebám. Dále je důležité při vyplňování přihlášky ke studiu (která se podává elektronicky) zaškrtnout políčko, že jste student se zdravotním postižením či znevýhodněním. Díky tomu víme, že jste podal přihlášku a naplánujeme osobní setkání. Na schůzce se již domluvíme na konkrétní podpoře, kterou vám budeme zajišťovat u přijímaček.

Jak schůzka ve středisku probíhá? Jak zjistím, na jaký typ podpory mám nárok?

Na schůzku je třeba si přinést doklad, který prokazuje vaše zdravotní postižení či znevýhodnění. Může to být průkaz osoby se zdravotním postižením (TP,  ZTP, ZTP/P), lékařská zpráva, posudek z PPP či SPC,… Při zjišťování nároku na podporu vycházíme z posudku, ale je pro nás důležité i to, jaký dopad má postižení na studium. Proto preferujeme osobní setkání. Samotnou podporu zajišťujeme prostřednictvím servisních opatření.

Zmiňujete servisní opatření, prostřednictvím kterých podporu zajišťujete. Jaké servisní opatření tedy poskytujete?

Každá cílová skupina má nárok na určitá servisní opatření. To udává tabulka ministerstva školství. Jde například o zpřístupnění studijní literatury, zapisovatelský či tlumočnický servis, studijní a osobní asistenci, prostorovou orientaci, diagnostiku SPU,... Všechny servisy, jejich popis a informaci o tom, komu jsou určeny, najdete na našich stránkách. Při přijímacím řízení nejčastěji poskytujeme zpřístupnění materiálů (např. zvětšení testů), zajištění bezbariérovosti budovy a učebny, tlumočení do českého znakového jazyka, simultánní přepis či možnost skládat přijímací zkoušku s využitím navýšení časového limitu.

Je podpora poskytována zdarma nebo si ji musím platit?

Všem uchazečům a studentům poskytujeme podporu samozřejmě zdarma. Zajišťujeme ji při přijímacím řízení, přípravných kurzech i při samotném studiu. A to nejen na seminářích a přednáškách, ale i na praxích, zápočtech, zkouškách, konzultacích,…

Jak probíhají samotné přijímačky?

Přijímací zkoušky probíhají převážně v květnu a červnu. Informace o tom, jakou formou přijímačky probíhají a na co se připravit, včetně vzorových testů, naleznete u jednotlivých oborů na stránkách univerzity (www.uhk.cz). V každém případě vám ale dorazí dopis, kde bude napsáno, na jakou budovu se máte dostavit, v kolik hodin a co si máte vzít s sebou.

A jak probíhá samotný den přijímacích zkoušek? Nejdůležitější je dorazit včas a na správnou budovu J. Poté se dostavíte k prezenci. Vyučující budou předem informování o tom, jaká podpora vám bude zajištěna. Například, že bude přítomen tlumočník nebo Vám bude poskytnut čas navíc. Uchazeči se specifickými potřebami plní přijímací zkoušky společně s ostatními.  

Nyní znáte, jak vše probíhá, takže už nemusíte studium na vysoké odkládat a můžete podat přihlášku. Budeme se těšit na vás i vaše další dotazy, které rádi zodpovíme. Napsat nám můžete na email augustin@uhk.cz nebo nás kontaktujte telefonicky na čísle 493 331 388.

 

Za tým Střediska Augustin

Michaela Šteflová 

Klíčová slova: