Při slavnostním zahájení 27. listopadu bude studentům, akademickým pracovníkům, hostům a dalším zájemcům představen projekt „Univerzita Pardubice a kampus bez bariér“.
Univerzita Pardubice z hlediska naplnění práv v oblasti přístupu k vysokoškolskému inkluzivnímu vzdělávání realizuje nezbytné cílené a systémové podmínky pro možnost studia studentům se speciálními potřebami. To představuje kvalitní zabezpečení podmínek, podpůrných služeb a opatření v oblasti personální, pedagogické, ekonomické i technické. K podpůrným službám patří rovněž zahájení činnosti Akademické poradny Univerzity Pardubice (APUPA), odborného servisního pracoviště Univerzity Pardubice.
Slavnostní otevření se uskuteční dne 27. 11. 2012 od 10 hodin ve foyer univerzitní auly, Studentská 519, Pardubice – Polabiny. Při této příležitosti bude studentům, akademickým pracovníkům, hostům a dalším zájemcům představen projekt „Univerzita Pardubice a kampus bez bariér“. Zahájení se ujme prorektor pro vzdělávání a záležitosti studentů prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc. Pracovníci poradny ve svých odborných příspěvcích vystoupí s nabídkou poradenských služeb a přehledem doposud nejčastěji řešených problémů. Poté od 13. hodiny budou k dispozici pro případné individuální konzultace.
Akademická poradna poskytuje konzultační, poradenské a terapeutické služby včetně psychologického, speciálně pedagogického a sociálního poradenství již od května 2012. Za tuto relativně krátkou dobu poskytla desítky odborných intervencí, včetně skupinových sociálně psychologických výcviků zaměřených na rozvoj potřebných kompetencí. Proto lze konstatovat, že se stala nedílnou a potřebnou součástí vysokoškolského života studentů Univerzity Pardubice.
„Cílem poradenského týmu je nejen zajistit v rámci Univerzity Pardubice přístupnost k terciárnímu vzdělávání studentů se speciálními vzdělávacími potřebami, ale jistotu, bezpečí a příjemné zázemí. Studenti se mohou obracet na náš tým se svými problémy. Nabízíme pomocnou ruku, a to jak při řešení studijních obtíží, tak třeba v tíživých životních situacích. Pomůžeme např. v otázce zdravotních znevýhodnění, poruch učení, psychických traumat, vztahových problémů nebo se zvládáním stresových stavů. A v neposlední řadě poskytneme spolupráci a pomoc při sebeprezentaci, nácviku koncentrace a nejrůznějších sociálních dovedností. A ve výčtu bych mohla pokračovat dál. Ta škála problémů, se kterými si umíme poradit, je opravdu rozmanitá,“ vybízí k nejen využití služeb poradny APUPA, ale také k účasti na jejím slavnostním otevření vedoucí poradny Zdenka Šándorová.
(zš)