Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka:
23 letý Lukáš je na vozíku sedm let. Páteř si poranil při skoku do bazénu. Teď druhým rokem studuje na vysoké škole mezinárodní obchod. A stáž v bance je rád.
Lukáš KOZÁK, stážista v bance:
Já jsem vždycky chtěl dělat v bance a chtěl jsem jako do soukromýho sektoru. Takže se mi to vlastně splnilo.
Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka:
Dřív měl s hledáním praxe problémy. A to právě i kvůli jeho handicapu.
Lukáš KOZÁK, stážista v bance:
Ne všude je třeba bez, bezbariérovej přístup.
Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka:
Teď pomáhá na personálním oddělení i s fakturami. A pokračovat tu bude, i až stáž skončí. Zatím jako brigádník. To 25 Gabriele Čemenové už deseti měsíční stáž v pojišťovně skončila. Taky ona se ale dohodla na další spolupráci. Práce u počítače jí vyhovuje. Kvůli zkráceným Achillovým šlachám totiž špatně chodí.
Gabriela ČEMENOVÁ, stážistka v pojišťovně:
Já nemůžu nikde moc pochodovat, nebo moc dlouho stát.
Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka:
A uplatnění ve stejné firmě našel taky další student vysoké školy. 29 letý Pavel. I jemu hledání práce dřív stěžoval právě jeho handicap. Stážistů jako je Lukáš, Gabriela, nebo Pavel, je jen v Praze 65. Dalších 30 potom v městech po celé České republice. Jen stážistům v hlavním městě praxe pomohla k získání práce v téměř polovině případů. Nejčastěji se mladí lidé s handicapem uplatňují v oblasti státní správy, IT nebo v ekonomických oborech.
Hana POTMĚŠILOVÁ, Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením:
Ti naši mladí studenti, ti mlaďoši, často ukáží té firmě, jak komunikovat se zdravotně postiženým člověkem. Ta firma najednou zjistí, že nemá cenu se bát.
Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka:
Tváře studentů, jako je třeba Lukáš a další, by se letos měly jako vzor dobré praxe dostat taky do kampaně Srdcedrváči, která se snaží vytvořit nová pracovní místa právě pro lidi s handicapem. Jitka Szászová, Česká televize.