Petr ŠUSTA, :
Chybí mi prostě, prostě k normálnímu životu, chybí mi.
Filip PULTAR, redaktor:
Labradorský retriever Memory se sedm let od svého pána nehnul. Vycvičený pes byl pro Petra Šustu jeho očima. Šustovi okamžitě po smrti Memoryho zažádali o psa nového, jenže Úřad práce poslal jasné vyrozumění.
Martin HORÁK, ředitel Úřadu práce Hradec Králové:
Posudek lékařské služby neumožňuje příspěvek poskytnout.
Filip PULTAR, redaktor:
Přitom postižení Petra Šusty se od roku 2007 výrazně zhoršilo.
Jana ŠUSTOVÁ, :
Takže tady to je pedometr z roku 2007, kdy tedy těch bodů světlých je ještě víc, tady v těch světlých bodech ještě viděl a tady je vlastně pedometr z roku 1014 teďko z dubna, kdy ty světlý body skoro vůbec nejsou a to černý je, že vlastně nevidí.
Filip PULTAR, redaktor:
Nyní je Petr Šusta z 95 % slepý.
Petr ŠUSTA, :
Když míjím člověka vedle sebe přímo na chodníku, vidím, že vedle mě jde člověk, jo, ale jako abych poznával nějaký detaily, barvu, nebo to, to prostě nepoznám.
Filip PULTAR, redaktor:
Zatímco s vodícím psem si Petr Šusta troufl bez problémů i třeba do Nové Paky do zaměstnání, nyní to je maximálně na procházky kolem domu. Výcvik dvouletého vodícího psa stojí 250 000. Na to Šustovi ale nemají.
Jana ŠUSTOVÁ, :
5000 měsíčně, což vlastně při manželovým důchodě invalidním 10 000 nedáme jako rodina dohromady.
Filip PULTAR, redaktor:
Ministryně práce postup úředníků obhajuje, nicméně Šustovým dává naději.
Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Pokud se ale pán odvolá a případ doputuje až ke mně na stůl, tak já větší pravomoc rozhodnout více v souladu s nějakým zdravým rozumem.
Filip PULTAR, redaktor:
Problém je ale v celém systému, může se tak stát, že ministryně nyní dostane více podobných žádostí. Vyhláška z roku 2012 totiž výrazně zpřísnila podmínky pro to, aby postižení na svoji zdravotní pomůcku měli nárok. Filip Pultar, Televize Nova.
Markéta FIALOVÁ, moderátorka:
Autor reportáže Filip Pultar teď přímo ve vysílání. Filipe, dobrý večer. Co se dá poradit lidem, kteří se ocitnou ve stejné situaci jako manželé Šustovi.
Filip PULTAR, redaktor:
Dobrý večer, jak jste to asi slyšeli, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová tvrdí, že ona ze svého postu se bude řídit zdravým rozumem a dokáže přehodnotit rozhodnutí svých podřízených úředníků, popřípadě i posudkových lékařů, zatímco oni se musí řídit zákonem, pokud tedy spadáte do okruhu lidí, nebo do kategorie lidí jako manželé Šustovi ze Smidart, určitě to nevzdávejte, odvolávejte se a pokud jste v minulosti měli nárok na finanční kompenzaci na zdravotní pomůcku, mezi které mi o jiné i slepecký vodící pes patří, tak určitě se nevzdávejte a odvolávejte se dál a za vším prý stojí vyhláška, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo už začátkem roku 2012 a ta výrazně zpřísnila kritéria pro to, kdo jaký má nárok na jakou finanční kompenzaci na svoji zdravotní pomůcku.