Některé porodnice u nás dělají screening sluchu u všech novorozenců. Včasné odhalení vady je totiž pro jejich život zásadní.
Dobře slyšící děti automaticky registrují zvuky z okolí, přirozeně se o ně zajímají a získávají důležité podněty pro svůj psychický i fyzický vývoj. "Z tohoto pohledu dítě, které od narození neslyší, jako by žilo napůl. Proto co nejdřív potřebuje zprostředkovat zvuky sluchadly nebo kochleárním implantátem. V ideálním případě by miminko s vrozenou vadou mělo dostat sluchadla nejpozději v šesti měsících," říká foniatr MUDr. Ivan Jedlička z Centra digitálních sluchadel Widex. Jenže praxe není ani zdaleka taková, protože u mnoha dětí se podaří vrozenou vadu odhalit mnohem později. Štěstí mají ty, které se narodí v porodnici, kde dělají screening sluchu u všech, nikoli jen u rizikových novorozenců.
Co se s miminkem děje?
Už druhý nebo třetí den po porodu se kontroluje vnitřní ucho, kde bývá nejčastější příčina vrozené vady. "Vyšetření otoakustických emisí (OAE) trvá 2 až 5 minut, nebolí a provádí se, když miminko spí nebo je klidné po nakrmení," vysvětluje MUDr. Helena Budošová z ÚPMD v Praze Podolí, kde s pilotním projektem screeningu začali už v roce 2009, a dodává, že pokud se ukáže porucha sluchu, kontrolují se zvukovody ještě následující den, protože po porodu někdy v uších zůstává plodová voda a nebo mázek. "Pokud podezření na vadu přesto trvá, pokračujeme se speciálnějším testem. Existují totiž vady, jejichž příčina je až za vnitřním uchem. A když ani potom není výsledek dobrý, dítě objednáme na podrobné foniatrické vyšetření. U jednostranného nálezu vady následuje mezi 3. a 6. měsícem věku," doplňuje neonatoložka.
Vyšetření pro všechny
Přestože se některé vady rozvinou až později po porodu, screeningový pilotní projekt v Podolí ukázal, že při takto včasném odhalení vrozené vady mohou děti svůj handicap dobře kompenzovat, ještě než jdou do školy. Čím dřív totiž dostanou sluchadla, případně implantát, tím menší zpoždění ve vývoji nabírají, přestože nově zprostředkované zvuky se musí učit vnímat a chápat stejně postupně, jako je to přirozené slyšícím dětem od narození. "I pokud je vrozená vada velmi těžká a hned se uvažuje o kochleárním implantátu, musí dítě nejprve půl roku nosit silná sluchadla, aby se prokázalo, že s nimi neslyší, a teprve pak se přistupuje k implantaci," upřesňuje doktor Jedlička. Tím spíš je časný screening sluchu potřebný.
Proto se lékaři už několik let snaží o zavedení celoplošného screeningu a v současné době je podán návrh metodického pokynu na MZ ČR, kde musí projít legislativním "kolečkem". Přibližně polovina porodnic však na základě dobrých zkušeností z Podolí toto vyšetření u všech novorozenců dělá. Prostředky na pořízení potřebného přístroje (i s počítačem) pro jednu novorozeneckou jednotku, které činí přibližně 200 000 Kč, získaly porodnice od soukromých dárců, celou řadu z nich vybavila nadace Prolomené ticho. A tak pokud rodiče mají zájem o vyšetření sluchu svého novorozence, musí se zajímat, zda tam, kde bude matka rodit, přístroj už mají, nebo požádat o vyšetření na ORL/foniatrickém oddělení příslušné nemocnice.
Chcete vědět víc?
O nedoslýchavosti a nabídce moderních digitálních sluchadel se dozvíte např. na www.widex.cz, o životě s postižením sluchu a péči o děti s tímto handicapem na www.frpsp.cz, www.tamtam-praha.cz.
---
I nedoslýchavé miminko si brouká, ale pokud se neotáčí za zvukem, na nic nečekejte a požádejte o vyšetření.
Foto: Zatímco dříve utekly dva tři roky, než rodiče nebo pediatři poznali, že dítě špatně slyší, dnes to může trvat jen půl roku.
ILUSTRAČNÍ FOTO: FOTOLIA -1-